אם תשאלו כל חובב שעונים מתחיל, הוא יוכל לספר לכם שלמעשה, כל שעון קוורץ פשוט ב-20-50-100 שקלים, יציג את השעה בצורה מדויקת הרבה יותר מכל שעון יוקרה מכאני שוויצרי, מדויק ככל שיהיה. אבל הוא גם יוכל לספר לכם שמי שקונה שעון יוקרה, לא באמת קונה אותו בשביל לדעת את השעה המדויקת. מה שמבדיל את שעוני היוקרה מ״סתם שעונים״ זה העובדה שעולם שעוני היוקרה תמיד שאף לספק חוויות ייחודיות ויוצאות דופן לעונדי השעונים. חוויות שמפעילות את החושים ומעניקות ערך מוסף מעבר לתצוגת הזמן המדויקת. לאורך השנים, שעוני היוקרה הפכו לסמל של אלגנטיות, אומנות, איכות וחדשנות, ושילבו בתוכם עיצובים מרהיבים שהפעילו את חוש הראייה, חומרים משובחים שהעניקו חוויית מגע ייחודית, ואפילו צלילים מרשימים בדגמים עם מנגנוני ריפיטר שהפעילו את חוש השמיעה. למעשה, שני חושים בלבד נשארו ללא מענה מעולם השעונים – חוש הריח וחוש הטעם. בעוד בכל הקשור לטעם, אנחנו מקווים שאף אחד לא ינסה לטעום את השעון שלו או של מישהו אחר, ושרון קונסטנטין הציגה לאחרונה את השעון הראשון בעולם שמפעיל את חוש הריח – Égérie Couture – שעון חדש שמגיע בשיתוף פעולה עם מעצבת האופנה הצרפתייה, ייצ׳ינג יין (Yiqing Yin). שעון שמביא איתו בשורה חדשה של חדשנות והפיכת הזמן לחוויה חושית כוללת. מוזמנים להכיר את השעון החדש והרעיון מאחוריו ביחד איתנו.

כפי שציינו, מה שמבדיל בין שעוני יוקרה לשעונים רגילים זה העובדה שהם מייצרים חוויה ייחודית ויוצאת דופן. בין אם מדובר בשעון העשוי מזהב, פלטינה, סגסוגת קרמית או סגסוגת מתקדמת טכנולוגית כזאת או אחרת, אנחנו יכולים למשש-להרגיש את גוף השעון, שמגיע לעיתים עם חריטות, עיטורים ושיבוצים של אבני חן. חוש הראיה הוא החוש המרכזי, בין אם מדובר בסתם הצצה למחוגי השעון כדי לראות את השעה ובין אם מדובר בלוח אמייל, גיושה או לוח סקלטון שחושף רכיבים שונים במנגנון השעון. אם מדובר בשעון ריפיטר, שעון שמשמיע את השעה באמצעות צלצולים-גונגים או שעון עם קומפליקציית שעון מעורר, גם חוש השמיעה משתתף בחוויה החושית ומשדרג את ההנאה מהשעון. אין כמעט חובב שעונים שלא מכיר את הסרטון המפורסם מבית פטק פיליפ שבו ת׳יירי שטרן, נשיא החברה, יושב ביחד עם אביו, נשיא הכבוד של החברה, פיליפ שטרן, כששניהם מאזינים ובוחנים שעוני ריפיטר של החברה, כדי לוודא שהם משמיעים את הצליל המדויק בטון הנכון ובעוצמה הנכונה. 

אבל כאמור – כל החושים כמעט משתתפים בחוויה הזאת, מלבד חוש הריח. אז איך משלבים ריח בשעון? אולי בעצם נתחיל מהשאלה – למה אף אחד לא עשה את זה עד היום?

התשובה לשאלה הזאת היא די פשוטה. אף אחד לא עשה את זה עד היום, כי לא באמת אפשר לשלב בושם בגוף השעון. נניח שנחשוב על מיכל כזה או אחר בגוף השעון, אלא אם מדובר במיכל מזכוכית, שיכול להישבר בקלות, אם נביא במגע רציף בושם, עם החומציות והאלכוהול שבו, עם המתכות של השעון, סביר להניח שהבושם יפגע במתכת, כשגם הריח של הבושם ייפגע. 

כאן מגיע הפתרון המבריק מבית ושרון קונסטנטין, יצרנית שעונים שאולי לא עולה לכותרות כמו שתי החברות הנוספות בשילוש הקידוש של עולם השעונים, פטק פיליפ ואודמר פיגה, אבל היא בהחלט מוכיחה לנו פעם אחר פעם שהיא נחשבת בצדק לחלק מהשילוש הקדוש. 

כאמור, ביצירת השעון החדש ושרון קונסטנטין שיתפה פעולה עם מעצבת האופנה הצרפתייה, ייצ׳ינג יין, מי שנחשבת לאחת הכוכבות העולות של עולם ה-Haute Couture (אופנת העילית). אבל מי שעוד תרם מהידע והניסיון שלו לייצור השעון החדש הוא דומיניק רופיון – Dominique Ropion – אומן בשמים צרפתי, יליד פריז, מי שאחראי לבשמים כמו ה-Lady Million של פאקו רבאן וה- Portrait Of A Ladyשל פרדריק מאל. 

דומיניק רופיון
דומיניק רופיון

רופיון שילב-שזר ננו-חלקיקים של בושם בצמיד עור העגל של השעון, שמגיע מעוטר ברקמת משי ובשברי אם הפנינה. הננו חלקיקים הללו מפיצים את ניחוח הזמן החולף, עם ההזזה של היד. אבל איך מריח זמן או אולי השאלה הנכונה יותר היא מה הריח שמתאים לזמן? רופיון מספר – “כדי להפוך את מושג הזמן לריח, התייחסתי לשמש, מקור האור והחום האולטימטיבי שלנו, שנותנת קצב לחיינו, ואמטיסט, עם צבעה העמוק ומעורר הזמן. האלמנטים הללו אפשרו לי לתרגם את הרעיונות העצומים האלה לניחוחות ואת המושג המופשט של זמן לתווי ניחוח מובחנים”, אומר רופיון.

רצועת העור עם הננו חלקיקים
רצועת העור עם הננו חלקיקים

המאסטר רופיון הצליח ללכוד ניחוחות של ארבע עונות בתוך ננו-חלקיקים בלתי נראים, המשחררים בושם כאשר הם משתפשפים כאמור בעור תוך כדי תנועה. כך למעשה, כל מגע מעורר באופן אקראי זיכרונות, ניחוחות ומצבי רוח שונים. בין אם מדובר בניחוח פרחים, ניחוחות של תפוז ולימון, לבנדר מרגיע או ארומה ימית. כל אחד מהניחוחות הללו מייצג עונה אחרת כאמור והם אמורים ליצור תחושה וחיבור חושי-רגשי שונה אצל כל אחד. יכול להיות שעבור עונדת השעון ניחוח הלבנדר יזכיר זר ריחני שקיבלה מבן הזוג לאירוע חגיגי בעוד אצל מישהו שיעבור ויריח את הלבנדר הוא יזכיר ביקור במלון יוקרתי, עם ריחות של לבנדר באוויר. הארומה הימית יכולה להזכיר טיול לילי על חוף הים עם בן או בת הזוג, אבל היא גם יכולה להזכיר קיץ פרוע במיוחד. 

סנדרין דונגוי, מנהלת מוצר וחדשנות בושרון קונסטנטין אומרת – ״רצינו ליצור אובייקט ייחודי, שיהיה יוצא דופן בעיצוב ובמשמעות הסמלית שלו״, משהו שהשעון הזה מצליח לעשות בצורה נהדרת ויוצאת דופן, כשלמעשה, מדובר בשעון הראשון בעולם שמפעיל את חוש הריח. 

Égérie Couture מבית ושרון קונסטנטין
Égérie Couture מבית ושרון קונסטנטין

השעון עצמו מבוסס על שעון ה- Égérie Moon Phase של ושרון קונסטנטין, אותו ייצרה ושרון קונסטנטין ביחד עם ייצ׳ינג יין – שעון שמגיע בגוף העשוי מזהב אדום 18 קראט, בקוטר של 37 מ״מ. 

לוח השעון המקורי הוא לוח אם הפנינה בגוון לילך, עם מוטיב קפלים, בדומה לבד הוט קוטור שמציג קפלים מבוצעים בצורה מושלמת. בשעון החדש, ה- Égérie Couture, ושרון קונסטנטין בחרה במוטיב הקפלים בלבד, ללא אם הפנינה, כשהיא שומרת על גוון הלילך המיוחד והעדין של לוח השעון.

לוח השעון עם תבנית הקפלים
לוח השעון עם תבנית הקפלים

במרכז לוח השעון אנו מוצאים טבעת קטנה בזהב, ממרכזה יוצאים מחוגי השעון, העשויים גם הם מזהב. בחלק הימני העליון של לוח השעון, בין השעות 12 ל-3 אנו מוצאים טבעת זהב נוספת, משובצת ב-36 יהלומים בחיתוך עגול. בתוך הטבעת הזאת אנו מוצאים את תצוגת מצב הירח המשולבת בשעון. הירח, העשוי מזהב, ביחד עם כוכבים זהובים, מסתתר לו מאחורי עננים העשויים מאם הפנינה בגוון לילך. 58 יהלומים בחיתוך מבריק המשובצים בבזל של השעון משדרגים עוד יותר את המראה היוקרתי ואת החוויה הויזואלית שמעניק השעון. 

יין, ביחד עם ושרון קונסטנטין, חשבו על כל פרט בשעון. כך למשל גוון הלילך נבחר כי יין חשבה כי הוא מתאר בצורה הטובה ביותר חלום בהקיץ, חוויה שאין ספק כי היא יכולה לספק תיאור נהדר לשעון החדש ולחוויה הכלל-חושית שהוא מספק. בנוסף, העובדה שהשעון מגיע ללא ספרות או אינדקסי שעות, בניגוד לשעון ה- Égérie Couture, מתקשרת גם היא לחוויה שאותה מנסה לייצר ושרון קונסטנטין עם השעון החדש, כשלפי החברה ויין, הבחירה בלוח אם הפנינה ללא אינדקסים או ספרות, מעניקה הזדמנות לחוות את הזמן בצורה אינטואיטיבית ורגשית.

יין מעצבת את השמלה שליוותה את השקת השעון
יין מעצבת את השמלה שליוותה את השקת השעון

גם שם השעון מגיע עם המון משמעות – המילה “Egerie” (או “Égérie” בצרפתית) מתייחסת למוזה או השראה נשית. במיתולוגיה הרומית, אגריה הייתה נימפה שהייתה יועצת למלך נומה פומפיליוס, השני מבין מלכי רומא. היא נחשבה למוזה ויועצת חכמה. בתרבות המודרנית, המונח משמש לתיאור אישה שהיא מקור השראה לאמן או מעצב, ומסמלת אלגנטיות ויופי. הבחירה בשם זה לשעון לנשים מציינת את השאיפה להעניק השראה ולהדגיש את היופי והאלגנטיות של האישה העונדת את השעון.

בתוך השעון אנו מוצאים את קליבר 1088L מבית ושרון קונסטנטין – מנגנון אוטומטי, הפועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 40 שעות. 

One Of Not Many

השעון החדש ולמעשה סדרת שעוני ה-Egerie הם כאמור פרי שיתוף הפעולה בין ושרון קונסטנטין ומעצבת האופנה ייצ׳ינג יין. אבל חשוב להתעכב ולהבין כיצד נולד שיתוף הפעולה הזה.

בשנת 2018 השיקה ושרון קונסטנטין מסע פרסום תחת הכותרת One Of Not Many. הקמפיין מאיר זרקור על אנשים יוצאי דופן בתחום העשייה שלהם, כאלו ששוברים את התבנית והמוסכמות בתחומים שונים כמו אופנה למשל כשהם רודפים אחר מצוינות בתשוקה בלתי פוסקת, ממש כמו ושרון קונסטנטין. יין, שעובדת על היצירות שלה בפריז, הוכרה כיצרנית אופנת עילית בשנת 2015, על ידי הפדרציה של האופנה העילית, הגוף המנהל את תעשיית האופנה הצרפתית.

Égérie Couture - המוזה של ושרון קונסטנטין
Égérie Couture – המוזה של ושרון קונסטנטין

Égérie Couture – שובר מוסכמות

כאמור, שיתוף הפעולה בין ושרון קונסטנטין נולד במסגרת קמפיין ה-One Of Not Many – אחד מתוך לא רבים, משפט שמשקף בצורה נהדרת את ושרון קונסטנטין בעצמה. נכון, היא נחשבת לחלק מהשילוש הקדוש של עולם שעוני היוקרה ואפשר לציין אותה לצד חברות נוספות כמו יגר לה קולטרה, ג׳יררד פרגו, שופארד, פול פרנסואה ז׳ורן ואחרים, אפשר גם להתייחס אליה כ״עוד יצרנית שעוני יוקרה״ שמשיקה שעונים מיוחדים, אבל יש משהו יוצא דופן באלגנטיות ובעידון של השעונים של החברה הנהדרת הזאת ולמרות שמדובר באחת מיצרניות שעוני היוקרה הותיקות בעולם, היא מוכיחה לנו פעם אחר פעם שהיא פורצת דרך ופתוחה לשיתופי פעולה חדשניים, אבל עם זאת כאלו שמשתלבים בצורה נהדרת, כמעט הרמונית, עם המסורות המרהיבות של עולם שעוני היוקרה, מסורות ייצור ואומנות בנות מאות שנים, בצורה הטבעית ביותר, האלגנטית ביותר ואם תרצו, גם הקסומה ביותר שאפשר להעלות על הדעת.

למידע נוסף על השעון החדש באתר של ושרון קונסטנטין.