אחת מכתבות המגזין שהתפרסמה כאן באתר בשבועות האחרונים עסקה בסיפור של פנריי ומנגנון ה-ETA שהתחבא והוצג כמנגנון אינהאוס. הכתבה הזאת הציתה דיונים ערים בקבוצות הפייסבוק בהן פורסמה הכתבה. הגורו החליט שזאת סיבה נהדרת לחזור קצת בזמן ולהיזכר במלחמות שבין ETA וקבוצת סווטש לרשות ההגבלים בשוויץ, על גלגוליו השונים וההשפעות של הסיפור הזה על תעשיית השעונים כולה. ETA-קבוצת סווטש ורשות ההגבלים בשוויץ – סיפור אהבה?

ETA-קבוצת סווטש ורשות ההגבלים בשוויץ – הסיבוב הראשון

באוגוסט 2002 מודיעה ETA SA, חטיבת יצור המנגנונים של קבוצת סווטש, כי היא תפסיק לשווק אבוש (Ébauche) ליצרניות צד שלישי. לפני שנתעמק קצת יותר במושג, נסביר בקצרה כי ה-Ébauche הם בעצם קיטים להרכבת מנגנונים מכאניים לשעונים, שקבוצת סווטש שיווקה ומכרה ליצרניות רבות בתעשיית שעוני היוקרה.

כשאנחנו קוראים על מנגנון XYZ מבית יצרנית כלשהי ומגלים שהוא מבוסס על מנגנון ETA כזה או אחר, בעצם בד”כ מדובר באבוש. האבוש מגיע בצורת קיט מפורק ואותה יצרנית יכולה לעשות שינויים כאלו ואחרים ברכיבי המנגנון כדי להתאים אותו לצרכים שלה. בין אם היא מזמינה זאת מראש מ-ETA ובין אם היא עושה זאת אצלה במפעלים. אם כי לרוב מדובר בשינויים שמוזמנים מראש ומבוצעים על ידי ETA.

מטה קבוצת סווטש - כאן מתקבלות ההחלטות לגבי ETA? מקור - קבוצת סווטש.
מטה קבוצת סווטש – כאן מתקבלות ההחלטות לגבי ETA? מקור – קבוצת סווטש.

קבוצת סווטש ו-ETA מבינים שאי אפשר להכריז על הפסקת המכירה באופן מיידי, שכן חברות רבות בתעשייה תלויות בקיטים הללו. לכן היא מודיעה כי היא תתחיל להפחית את הייצור באופן הדרגתי במהלך שלוש השנים הבאות. היא הודיעה כי ב-1 לינואר 2006 היא תפסיק את מכירת הקיטים הללו באופן סופי.

הסיבה הרשמית? לטענת קבוצת סווטש, מכירת הקיטים הללו מייצגת פחות מ-2 אחוזים מהמכירות הכלליות של הקבוצה. לכן הלוגיסטיקה הכרוכה בייצור ומכירת הקיטים הללו יקרה ומורכבת מדי עבור הקבוצה ובטח לא מצדיקה את המשך המכירה.

אז מה זה Ébauche?

המילה Ébauche מגיעה מהשפה הצרפתית. היא נמצאת בשימוש בעיקר בעולם האומנות, כשהיא מתארת ציור בסיסי, ציור גס או מעין סקיצה. מילון מרים-וובסטר מסביר כי בייצור שעונים המשמעות שלה שונה. לפי המילון, בייצור שעונים מדובר ב”מנגנוני שעונים לא מושלמים, המורכבים מלוחות, גשרים, גלגלים ותופים. כדי להשלים אותם, יש להוסיף אבני חן, מנגנון בריחה, קפיץ ראשי, לוח ומחוגים.

אבוש "ערום". מקור - ROMANDIAL.
אבוש “ערום”. מקור – ROMANDIAL.

ה-Foundation Haute Horlogerie (ר”ת ה-FHH), ההתאחדות לשענות גבוהה, מסבירה כי עד שנת 1850, אבוש כלל רק את פלטת הבסיס, גשרים, קפיץ ותוף. ה-FHH מגדיר את האבוש המודרני כמנגנון שעונים, עם או בלי אבני חן, אבל תמיד ללא הרכיב המווסת שלו (קפיץ האיזון), הקפיץ הראשי, לוח השעון ומחוגים.

קצת על ההיסטוריה של ETA

הסדנאות הראשונות והעסקים לאבושים (אנחנו מקווים שאתם סולחים לנו ש”עיברתנו” את המילה). של ETA SA, או ETA כפי שכולנו מכירים אותה כיום, נפתחו בשנת 1793 על ידי ארבעה יצרני שעונים אומנים בפונטיינמלון שבחבל נוישטל שבשוויץ. התאריך הזה נחשב כיום לתאריך היווסדה של ETA, או בשמה המלא ETA SA Manufacture Horlogère Suisse.

ETA-קבוצת סווטש ורשות ההגבלים בשוויץ - המטה של ETA. מקור - Agens Select.
ETA-קבוצת סווטש ורשות ההגבלים בשוויץ – המטה של ETA. מקור – Agens Select.

עד לשנת 1895, ETA הייתה בעצם מקבץ של מפעלים וסדנאות לייצור אבושים ברחבי עמק הג’ורה בשוויץ. הסדנאות הללו התקבצו תחת השם Ebauches SA. אוסף החברות הללו אפשרה ל-Ebauches SA להציע מגוון רחב של מוצרים, היות וכל סדנה או חברה קשורה, התמחתה בנישה מסוימת. החברות הללו כיסו נישות כמו שעונים פשוטים (שלושה מחוגים) לגברים, שעוני כרונוגרף, שעונים קטנים לנשים ועוד.

במקביל, נוצרה חברת האחזקות SSIH/ASUAG, שתהפוך לימים ל-Société de Microélectronique et d’Horlogerie (ה-SMH). במרוצת השנים, הפכה Ebauches SA לחלק מ-ASUAG וכתוצאה מכך, לחלק מה-SMH. ה-SMH הפכה בשנת 1998 לקבוצת סווטש כפי שאנו מכירים אותה כיום. בין יתר החברות שנמצאות תחת הכובע של הקבוצה הגדולה בתעשיית השעונים השוויצרית, אפשר למצוא עד היום כאמור את ETA.

ה-COMCO מתעורר

מספר חודשים לאחר מכן, באוקטובר 2002, ה-COMCO – רשות ההגבלים השוויצרית, מתעוררת. היא מודיעה על פתיחת חקירה במטרה לגלות האם קבוצת סווטש מנצלת את מעמדה הדומיננטי בתעשיית השעונים כדי להכריז על הפסקת מכירת הקיטים הללו בתחילת שנת 2006. חודש לאחר מכן, בנובמבר 2002, ה-COMCO מודיעה על פתיחתה של חקירה רשמית.

ב-2004 ה-COMCO מודיעה על פתיחתה של חקירה נוספת בה מעורבת קבוצת סווטש. הפעם על הכוונת – Nivarox-FAR. יצרנית קפיצים ראשיים ורכיבים למנגנוני בריחה שהיא חלק מקבוצת סווטש. גם כאן, ה-COMCO מדווח כי נבדקות החשדות כי Nivarox-FAR פועלת בצורה לא הוגנת ומנצלת את מעמדה וכוחה. באופן מפתיע (או שלא, תלוי את מי אתם שואלים), ה-COMCO מודיע כי החקירה הסתיימה ללא ממצאים מחשידים. בדיווח הרשמי נכתב – “לא נמצאו כל עדויות להתנהגות פוגענית בשנתיים הקודמות לחקירה”. ה-COMCO מודיע כי לאור הממצאים אין שום סיבה להמשיך בחקירה הרשמית והיא נסגרת בפועל.

ETA-קבוצת סווטש ורשות ההגבלים בשוויץ – מעלים הילוך במאבק 

ב-19 לנובמבר 2004 מפרסמת רשות ההגבלים בשוויץ כי במסגרת החקירה הרשמית נגד ETA נמצא כי ל-ETA מעמד דומיננטי בשוק מנגנוני השעונים השוויצרי. למעשה, הרשות מפרסמת כי ETA מחזיקה בנתח שוק של כ-75 אחוזים מהשוק כולו. בפרסום של ה-COMCO נכתב – “יש לראות את הפסקת האספקה כסירוב שלא כדין לעשות עסקים. לכן מדובר בפרקטיקה פוגענית. עבור מתחרים רבים, השלמת התוכנית להפסקת המכירה תוך זמן כה קצר, פירושו מבחינה מעשית כי נשללת מהם הזכות להמשיך בפעילות העסקית שלהם, היות ואין ספק אחר שיכול למלא את הדרישה. במסגרת הסכם ידידותי, הסכימה ETA להמשיך לספק את הקיטים עד לסוף שנת 2008 בהיקף הנוכחי. לאחר מכן, במשך כשנתיים נוספות, היא תמשיך לספק את הקיטים בקצת מופחת. כך ניתן יהיה ליצור מצב שבו יוקמו מפעלי ייצור חלופיים”.

קבוצת סווטש מתעוררת באיחור והמלחמה עולה שלב

בסוג של איחור אופנתי, קבוצת סווטש מפרסמת באוגוסט 2005 הצהרה בנושא, בהתייחסה להסכם עם ה-COMCO. בהצהרה נכתב “ללא קבוצת סווטש, תעשיית השעונים השוויצרית לא הייתה קיימת יותר. קבוצת סווטש מחויבת כתמיד לקדם ולתמוך בסטנדרטים הגבוהים ביותר של שעונים המיוצרים בשוויץ ובמסורות הטובות ביותר של ייצור שעונים שוויצרי. ETA SA תמשיך לספק תנועות מכניות מלאות ללקוחותיה, כפי שעשתה עם תנועות מכניות וקוורץ במשך שנים רבות.”

בנובמבר 2008, קבוצת סווטש מודיעה על העלאת מחירים למנגנונים המכאניים מתוצרת ETA. העלאת המחירים היא בגובה של 5 עד 12 אחוזים. בנוסף, היא מודיעה על ביטול הנחה קבועה בסך 3 אחוזים לתשלומים שבוצעו תוך 10 ימים מיום ההזמנה.

ב-28 לנובמבר 2008, ה-COMCO מודיעה כי “בעקבות דיווחים שונים שהתקבלו” היא פותחת בחקירה ראשונית במטרה לגלות האם החלטת ETA לשנות את המחירים ותנאי התשלום היא ניצול לרעה של מעמדה הדומיננטי בשוק המנגנונים המכאניים.

ETA-קבוצת סווטש ורשות ההגבלים בשוויץ - קליבר ETA 2824-2 - מאבני היסוד של תעשיית השעונים השוויצרית. מקור - Monochrome Watches.
ETA-קבוצת סווטש ורשות ההגבלים בשוויץ – קליבר ETA 2824-2 – מאבני היסוד של תעשיית השעונים השוויצרית. מקור – Monochrome Watches.

ב-15 לספטמבר 2009 מודיעה ה-COMCO כי החקירה המקדמית שלה בנוגע להעלאת המחירים מצד ETA מצדיקה פתיחת חקירה רשמית. הרשות מודיעה כי בין הנושאים שהיא תבחן היא תבדוק האם ETA מכרה מנגנונים לחברות אחיות בקבוצת סווטש בתנאים נוחים יותר מאשר לחברות מחוץ לקבוצה.

קבוצת סווטש מפרסמת תגובה בה היא מכנה את עיתוי החקירה “מצער”. בהודעה נכתב – “מזה כשנה, הרוב המכריע של הלקוחות החיצוניים של ETA ביטלו או דחו את ההזמנות באופן מסיבי, ללא כל התייחסות לאנשי ETA, התשתיות שלה או ההשקעות הניכרות שבוצעו ב-ETA בעקבות הלחץ המתמשך של ה-COMCO, בעקבות תלונות מגורמי צד שלישי”.

איך בעצם ETA הפכה לכוח דומיננטי כל כך?

תרשו לנו לחזור קצת להיסטוריה של ETA. המיזוג של ASUAG ו-SSIH לא הגיע ממקום של חוזקה. שיאו של משבר הקוורץ באותה תקופה חיסל למעשה רבות מיצרניות השעונים השוויצריות דאז. מיזוג הקבוצות הללו היה חלק מהניסיון הכמעט נואש להציל את הענף כולו. מי שהיה אחראי למהלך הנועז הזה היה ניקולס הייק האב.

כחלק מהתוכנית הנועזת שלו הוא הוגה את שעון הקוורץ השוויצרי הפשוט והלא יקר, שלימים ייקרא סווטש. ETA שהייתה יצרנית המנגנונים מספר אחת בתוך SMH, הפכה כמובן באופן טבעי לספקית המנגנונים לשעוני סווטש. ההצלחה של שעוני סווטש החזירה לחיים את תעשיית השעונים השוויצרית כולה, בצעדים איטיים ומדודים. באמצע שנות התשעים של המאה הקודמת כבר התעורר בחזרה הביקוש לשעונים מכאניים. ETA שהתמקדה עד אז בשני העשורים האחרונים בעיקר במנגנוני קוורץ, החלה לייצר שוב מנגנונים מכאניים ואוטומטיים במספרים גדולים יותר ויותר. למעשה, היא הייתה החברה כמעט היחידה באותן שנים שיכלה לעשות את המעבר לייצור מחודש של מנגנונים מכאניים ואוטומטיים בצורה מהירה ויעילה.

קליבר ETA Valjoux 7750. מקור - ETA.
קליבר ETA Valjoux 7750. מקור – ETA.

המנגנונים הללו נמכרו לא רק בתוך קבוצת סווטש, אלא גם לחברות מחוץ לקבוצה. יצרניות שעונים רבות – גדולות וקטנות כאחד, בעצם התבססו בצורה כמעט חסרת תקדים על ספק חיצוני, שבעצם מספק את מה שאפשר לקרוא לו ליבת העסק שלהם – המנגנונים לשעונים. המעמד הדומיננטי של קבוצת סווטש, כקונגלומרט השעונים השוויצרי הגדול ביותר, חיזק עוד יותר את מעמדה של ETA והתלות בה מצד התעשייה כולה.

אפשר להגיד שאותן חברות “עצמו עיניים” וקיוו כי ETA לא “תסגור את השאלטר” מתישהו. בפועל, ETA וקבוצת סווטש החליטו שהן רוצות להפסיק להיות ספקיות המנגנונים של התעשייה כולה …

ETA-קבוצת סווטש ורשות ההגבלים בשוויץ – תנאי ההסכם

לפי ההסכם שנחתם בין ETA, או אם תרצו – קבוצת סווטש וה-COMCO, קבוצת סווטש הורשתה להפחית בהדרגה את כמות המנגנונים המכאניים שהיא מספקת לתעשייה, אם כי היא תהיה חייבת לשמור על חובות אספקה עד לסוף שנת 2019 כלפי חברות צד שלישי. לפי ההסכם בשנים 2014-2015 הייתה צריכה ETA לספק 75% מהמספר הממוצע של מנגנונים שהיא מכרה בין השנים 2009 ל-2011. בשנים 2016-2017 המספר הזה ירד ל-65%. בשנים 2018-2019 המספר הזה יורד עוד יותר, לרמה של 55%. עוד נקבע בהסכם כי ETA תהיה חייבת להתייחס לכל אחד מלקוחותיה “באופן שווה”. הכוונה מן הסתם למכור את המנגנונים לגורמי צד שלישי באותם תנאי רכישה שמקבלות חברות בתוך קבוצת סווטש.

חושבים שכאן זה נגמר? אז אתם טועים. בשבוע הבא נמשיך להתעמק במערכת היחסים בין קבוצת סווטש, ETA, רשות ההגבלים השוויצרית ותעשיית השעונים כולה ונגלה איך בדקה התשעים הסיפור מקבל תפנית מפתיעה, פעם נוספת.