פרנסואה-פול ז׳ורן הוא אחד מיצרני השעונים הטובים ביותר בעולם כיום. המותג שלו, שנושא את שמו – F.P Journe, הפך בעשור האחרון לאחד ממותגי העל בעולם שעוני היוקרה. ז׳ורן ידוע במחויבותו לדיוק, חדשנות ומצוינות בייצור שעונים, כשהשעונים שלו נושאים לצד שם החברה את הסלוגן Invenit et Fecit, בתרגום מלטינית – (הוא) המציא את זה ועשה את זה, סלוגן שמתייחס לעובדה שהחברה בונה בעצמה את כל המנגנונים שלה. השעונים ״התקציביים״ של המותג מגיעים עם תג מחיר של כ-50 אלף דולרים, לצד קולקציות ״קצת פחות תקציביות״ עם תג מחיר של 70 עד 200 אלף דולרים אמריקאיים, כששעוני העל של המותג נמכרים גם במחירים גבוהים יותר. עם זאת, השעונים של ז׳ורן הם חלק מהעלית של העלית של השעונים המכאניים בעולם שעוני היוקרה וכשאנחנו חושבים על שעון של המותג, סביר להניח שהדבר האחרון שאנחנו חושבים עליו הוא דווקא מנגנון קוורץ. למרות זאת, למותג יש סדרת שעוני קוורץ נהדרים, סדרת ה-Élégante, שהיא לא בדיוק שעון הקוורץ שאתם חושבים עליו ומיד תבינו על מה אנחנו מדברים. בימים האחרונים שעון יחיד במינו מהסדרה הזאת – F.P Journe Élégante Titalyt “Pink”, עלה לכותרות מסביב לעולם, כשהוא הפך אולי לשעון הקוורץ היקר ביותר בהיסטוריה. מוזמנים להכיר את סדרת ה-Élégante, הקונספט מאחוריה ואת השעון המיוחד שעלה לכותרות השבוע ואולי חשוב יותר מהכל – את המטרה הנהדרת שלשמה יוצר השעון הזה.

סדרת ה-Élégante של F.P Journe

כשאתה נחשב לאחד מגדולי יצרני השעונים בעת המודרנית, אתה לא יכול לעשות ״סתם״ שעון קוורץ. אז כשאנחנו אומרים שסדרת ה-Élégante היא סדרת שעוני קוורץ, אנחנו לא בדיוק מדייקים. ז׳ורן, שכפי שציינו ידוע במחויבות שלו לדיוק, חדשנות ומצוינות, הציג את הפריצה שלו לתחום השעונים האלקטרוניים המתקדמים עם סדרת ה-Élégante, שמציגה שילוב ייחודי של אלגנטיות אסתטית ויכולת טכנית, כשאחד המאפיינים הבולטים ביותר של הסדרה הזאת, אם לא הבולט ביותר, הוא המנגנון של השעונים הללו – מנגנון אלקטרו-מכאני שנקרא קליבר 1210, כשהמותג F.P Journe השקיע לא פחות משמונה שנים בפיתוח המנגנון.

המנגנון הזה מייצג כמובן סטייה משמעותית מסדרת המנגנונים המכאניים שהודות להם זכה ז׳ורן לתהילת עולם. המנגנון הזה מיועד ליעילות אנרגטית אופטימלית ואריכות ימים, כשהוא כולל חיישן זיהוי תנועה מהפכני.

כאשר אנחנו לא עונדים את השעון (כשאנחנו אומרים אנחנו, אנחנו מתכוונים לברי המזל שיכולים לרכוש אותו, כן? לא אנחנו במובן המילולי של המילה …), השעון עובר לאחר 35 דקות למצב המתנה שמאריך משמעותית את חיי הסוללה. במצב ההמתנה המחוגים מפסיקים לעבוד, אבל המנגנון ממשיך לפעול. ברגע שנרים את השעון, חיישן התנועה יזהה את התנועה ובעצם ״יוציא״ את השעון ממצב ההמתנה, כשמחוגי השעון יסתנכרנו באופן אוטומטי עם השעה המדויקת.

שעון מסדרת האלגנט של ז׳ורן
שעון מסדרת האלגנט של ז׳ורן

אם אתם שואלים את עצמכם כמה זמן עובד מצב ההמתנה הזה, אז תרשו לנו לספר לכם שמדובר בכ-18 שנים (!). לפי ז׳ורן, השעון יוכל לפעול עד ל-10 שנים עם סוללה חדשה ועד ל-18 שנים במצב ההמתנה.

כיאה למנגנון שתוכנן מתוך מחשבה על מקסימום יעילות אנרגטית, השעון יזיז את המחוגים לשעה הנכונה במסלול הקצר ביותר – בכיוון השעון או נגד כיוון השעון!

כיאה למותג שחרט על דגלו את הסלוגן Invenit et Fecit, גם במנגנון האלקטרו-מכאני הזה כל האלמנטים המכאניים של המנגנון מיוצרים על ידי F.P Journe, תוך עמידה בקריטריונים הקפדניים ביותר של המותג של מצוינות בהורולוגיה עילית (Haute Horlogerie). הרכיבים האלקטרוניים במנגנון מיוצרים בשוויץ על פי תקנים מיוחדים ש-F.P Journe קובעת בעצמה, עם מיקרו-שבב שמיוצר במיוחד עבור שעוני הסדרה.

העיצוב של קולקציית Élégante משקף את תשומת הלב הקפדנית של ז’ורן לפרטים והרגישויות האסתטיות שהפכו לאחד מסימני ההיכר שלו. השעונים זמינים במגוון סגסוגות מיוחדות, והם כוללים עיצוב לוח אלגנטי ולא עמוס, המדגיש את הקריאות תוך שמירה על מראה מתוחכם, כשאותו חיישן תנועה משולב בלוח השעון בשעה 04:30.

צורת גוף השעון ייחודית כשז׳ורן מתאר אותה כצורת צב שטוחה, שהיא מודרנית ונצחית כאחד, מתאימה באופן מושלם לסגנון העיצובי של המותג.

F.P Journe Élégante Titalyt “Pink”

F.P Journe ייצרו שעון מיוחד בסדרה הזאת, כשהוא מגיע בגוף שעון בגודל של 48 מ״מ, העשוי מטיטניום דרגה 5, שעובר טיפול שהוא פטנט רשום של המותג שנקרא TITALYT® – במסגרת התהליך הזה, גוף הטיטניום עובר תהליך חמצון אלקטרו-פלזמי, המשפר את קשיות החומר ואת העמידות שלו בפני שחיקה וקורוזיה.

השעון מגיע עם לוח לבן בעיצוב המוכר של שעוני הסדרה, עם ספרות ערביות בתוך טבעת שעות, כשהן מוקפות בטבעת בסגנון פסי רכבת כשמעליה אנו מוצאים ספרות ערביות לציון הדקות. בשעה 6 אנו מוצאים את לוח השניות הקטן של השעון.

אם שמתם לב, הספרה-השעה 1 בשעון מגיעה בצבע ורוד, כשגם רצועת השעון מגיעה בצבע ורוד. כאן אנחנו מתחברים לסיבה המיוחדת שלכבודה ייצר ז׳ורן את השעון המיוחד הזה – ה-Breast Cancer Research Foundation – הקרן לחקר סרטן השד.

F.P Journe Élégante Titalyt “Pink”
F.P Journe Élégante Titalyt “Pink”

הקרן נוסדה בשנת 1993 על ידי אוולין לאודר, כשהיא המממנת הפרטית הגדולה ביותר של חקר סרטן השד בעולם. הקרן משקיעה במגוון רחב של מחקרים, בתחומי מניעה, אבחון, טיפול, הישרדות וגרורות, היות וכל תחום טומן בתוכו מחקרים רבים, שחלקם משיקים לתחומים אחרים, כשלא פעם מחקר בתחום מסוים – למשל טיפול, עוזר לקדם מחקרים אחרים בתחומים כמו מניעה או אבחון.

סרטן השד הוא כיום הסרטן הנפוץ ביותר בעולם, לאחר שעבר בשנת 2020 את סרטן הריאות. תרשו לנו להניח שמרבית קוראי המגזין שלנו גברים ושככל הנראה חלק גדול ממכם שואל את עצמו כרגע – טוב, נו, אבל מה אכפת לי מסרטן השד? אז תרשו לנו לגלות לכם כי סרטן השד יכול להופיע גם אצל גברים. על פי סטטיסטיקות שנאספו בשנים האחרונות, אחד מכל 833 גברים בארצות הברית צפוי להיות מאובחן עם סרטן השד מדי שנה. אמנם סרטן השד אצל גברים נחשב לנדיר, אבל הוא בדרך כלל אגרסיבי הרבה יותר ועם סבירות גבוהה הרבה יותר להיות קטלני.

שעון הקוורץ היקר בהיסטוריה?
שעון הקוורץ היקר בהיסטוריה?

הצבע הורוד הוא הצבע הרשמי של הקרן וראינו בעבר שעונים ורודים נוספים מיצרניות שעונים שונות במסגרת שיתופי פעולה עם הקרן והמטרות הנעלות כל כך שלה.

את השעון המיוחד הזה תרם המותג F.P Journe למכירה פומבית, שנערכה בסוף השבוע האחרון על ידי בית המכירות הפומביות פיליפס. המכירה הפומבית כללה שעון אחד בלבד – את השעון של F.P Journe והיא התקיימה בבוטיק של המותג במיאמי שבפלורידה. לאחר מלחמת הצעות, השעון נמכר לבסוף בסכום של 420 אלף דולרים, כשככל ההכנסות מהמכירה יועברו לקרן לחקר סרטן השד, כשז׳ורן ופיליפס לא לוקחים סנט אחד מהמכירה אליהם.

דונה מקיי, נשיאת ומנכ”לית BCRF, הביעה תודה על התמיכה המיוחדת, “אנו אסירי תודה רבה על המאמצים יוצאי הדופן של F.P.Journe ופיליפס שעזרו למשוך תשומת לב חשובה לסרטן השד אצל גברים ולממן מחקר קריטי למחלה הפוגעת באחד מכל 833 גברים בארה”ב. על ידי תמיכה ב-BCRF, הם גורמים להשפעה עצומה בכך שהם מאפשרים לגדוד המדענים העולמי שלנו לפתח גישות, טיפולים ותוצאות טובות יותר עבור חולות סרטן השד ויקיריהן”.

שעון הקוורץ היקר בהיסטוריה?

ככל הידוע לנו, מדובר בשעון הקוורץ עם תג המחיר השני בגובהו בהיסטוריה של עולם שעוני היוקרה. אבל חובבי שעונים רבים יגידו שמדובר למעשה בשעון הקוורץ בהיסטוריה, כשהם יתעלמו משעון קוורץ אחד, או בעצם שני שעונים, שהגיעו עם תג מחיר גבוה יותר מזה של ה-F.P Journe Élégante Titalyt “Pink” של ז׳ורן. מבולבלים? תרשו לנו לעשות לכם סדר.

אחד השעונים המפורסמים ביותר בעולם, או לפחות זה שמופיע בכל כתבה של ״השעונים היקרים ביותר בעולם״ הוא שעון ה-Hallucination (הזיה באנגלית) של מותג תכשיטי היוקרה Graff, שמגיע עם מנגנון קוורץ. אבל, בניגוד לשעון של ז׳ורן, שמגיע עם מנגנון קוורץ שסביר להניח שאפילו טהרני השעונים המכאניים הגדולים בעולם היו מקבלים אותו בברכה, השעון של גראף מגיע עם מנגנון קוורץ פשוט מאוד, כזה שאפשר למצוא בשעונים גם ברמות מחירים של כמה עשרות דולרים. תג המחיר של השעון הזה עומד על 55 מיליון דולרים, אבל ככל הידוע, גראף מעולם לא מכרה את השעון הזה, כשהמחיר הגבוה שלו מגיע אך ורק בגלל היהלומים ואבני החן המרהיבות שמרכיבות אותו ובטח לא בגלל המנגנון שלו.

אם ננסה למצוא שעון קוורץ עם תג מחיר יקר יותר מזה של ה-Élégante Titalyt “Pink״, או ליתר דיוק, שעון קוורץ שבאמת נמכר בסכום גבוה יותר, אנחנו מוצאים פעם נוספת את המותג גראף, עם שעון נוסף של המותג שהוא יותר תכשיט משעון, ה-MAGNIFICENT (מפואר-מרהיב), שעון שעשוי מזהב 18 קראט ומשובץ יהלומים, כשגם הוא מגיע עם מנגנון קוורץ פשוט למדי. השעון הזה נמכר במכירה פומבית שנערכה על ידי בית המכירות הפומביות כריסטיס ב-22 למרץ 2019, כשהוא משיג מחיר סופי של 531 אלף דולרים.

אז אם אתם מעדיפים שלא להתייחס לשעונים שהם יותר תכשיט מאשר שעון, כנראה שתסכימו איתנו שפרנסואה פול ז׳ורן מחזיק בזכות בתואר מי שייצר את שעון הקוורץ היקר ביותר בעולם ואם אתם שואלים אותנו, כנראה שמדובר גם בשעון הקוורץ הטוב ביותר בעולם …