ממשיכים בסדרת הכתבות שלנו על מותגי מיקרוברנד, כשהמותג הבא על שולחן הניתוחים של הגורו הוא FARER UNIVERSAL, מותג בריטי עם נגיעות שוויצריות. Farer Universal הוקמה בשנת 2015 על ידי סטוארט פינלייסון, ג’ונו הולט, בן לווין ופול סוויטנהאם. הארבעה חברו יחדיו בתחילה ליצור ליין של שעוני קוורץ. החיבור בין ארבעת המייסדים מעניין. לפול סוויטנהאם היה רקע עשיר בעולם השעונים. הוא עבד במשך מספר שנים כקניין של שעונים עבור חנויות דיוטי פרי והייתה לו קריירה עשירה בתחום הקמעונאות. לעומתו, שלושת החברים הולט, לווין ופינלייסון ניהלו סוכנות למיתוג ושיווק בלונדון. מוזמנים לצאת למסע סובב עולם (טוב, נו, מקסימום סובב אירופה) ביחד עם הגורו ולהכיר את FARER. 

FARER UNIVERSAL- מקימים חברה וקולקציות

כאמור, ארבעת השותפים הבריטיים מחליטים להקים בשנת 2015 את חברת FARER . סוכנות הפרסום של הולט, לווין ופיינלייסון נמצאת באחד המקומות המפורסמים ביותר בעולם. הבניין בכיכר פיקדילי בלונדון עליו מותקן המסך הענק שהפך לאחד מסימני ההיכר של לונדון. כ-100 מיליון אנשים מבקרים באתר הזה מדי שנה (לפני הקורונה …) ודווקא במקום הזה, באחד המשרדים מאחורי המסך, מקימים השלושה, ביחד עם סוויטנהאם את FARER UNIVERSAL, בנובמבר 2015. 

בתחילה הם מתכננים לשווק ליין של שעוני קוורץ בלבד. אך כעבור שנה, בספטמבר 2016, FARER מרחיבה את ליין המוצרים שלה ומוסיפה לו שעונים אוטומטיים. היא קוראת לשעונים הראשונים שלה על שם ספינות הצי המלכותי הבריטי בהן הפליגו חוקרי ארצות בריטים. ב-FARER החליטו לבחור במאפיין עיצובי ייחודי לשעונים המכאניים של החברה. כל שעון כזה מגיע עם כתר העשוי מברונזה, מתכת אשר מתיישנת ומקבלת גוונים מיוחדים לאחר שהיא נחשפת לאוויר. 

מנגנון מתיחה ידנית וכתר ברונזה. מקור - אתר החברה.
מנגנון מתיחה ידנית וכתר ברונזה. מקור – אתר החברה.

בשנת 2017 מרחיבה החברה פעם נוספת את הקולקציה שלה. הפעם היא בוחרת להשיק שעוני GMT ושעוני צלילה. שנה לאחר מכן היא משיקה ליין שעוני מתיחה ידנית עם גוף בצורת “כרית” בקוטר של 37 מ”מ. בשנת 2019 החברה משיקה שני שעוני קוורץ חדשים, הנקראים על שם הישגים מוטוריים – Ainsdale ו-Pendine Sands – אתרים בהם נערכו מירוצים היסטוריים. מאוחר יותר בשנת 2019 משיקה החברה ליין שעוני כרונוגרף חדשים.

שעונים בריטיים, SWISS MADE?

משרדי החברה ממוקמים עד היום בלונדון, אבל החברה מייצרת את השעונים שלה בביין שבשווייץ. 

FARER UNIVERSAL בחרה כשותפת הייצור שלה, או אם תרצו, כזרוע התפעולית שלה את יצרנית השעונים Roventa-Henex. למרות שהשם הזה לא מוכר כל כך לחובבי שעונים, Roventa-Henex, ביחד עם מותגים כמו Walca, Grovana, Timestar, Blanchefontaine או Xantia, מהוות כוח ייצור משמעותי בעולם השעונים. כל אחת מהם מחזיקה כ-20 עד 100 שענים, המייצרים שעונים עבור מותגים אחרים. אם תרצו – יצרני מדבקה. Roventa-Henex היא היצרן הגדול שבהם. הודות לעובדה שהם מיוצרים בשווייץ, על לוחות השעונים של FARER אנו יכולים לראות את הכיתוב SWISS MADE.

שעון שלושה מחוגים BEAGLE II. מקור - אתר החברה.
שעון שלושה מחוגים BEAGLE II. מקור – אתר החברה.

כאמור, Roventa-Henex היא היצרן השוויצרי “הקטן” הגדול ביותר. החברה הוקמה בשנת 1959 והיא מחזיקה במתקן הרכבת שעונים משלה בטוונס (Tavannes). לעומתה, מרבית השמות האחרים שהזכרנו משתמשות בשירותי מיקור חוץ להרכבת השעונים הסופיים. כדי לסבר את האוזן, נציין כי Roventa-Henex מייצרת כמה מאות אלפי שעונים בשנה (!) עבור כ-40 “לקוחות”. למעשה, כל לקוח הוא מותג שעונים, שעל לוח השעונים שלו מופיע הכיתוב SWISS MADE. 

סלוגן החברה, דרך אגב הוא – British Design X Swiss Made. התרגום ברור ופשוט – עיצוב בריטי, מיוצר בשוויץ. סלוגן קצר, קולע וקליל, שבהחלט מעביר את המסר. 

משמעות השם FARER

המילה FARER מגיעה מהמילים באנגלית Seafarer (ימאי) ו-Wayfarer (נוסע, נודד, עובר דרך). באתר החברה נכתב “Farer משמעו לטייל, לחקור. כמותג בריטי, רוח ההרפתקנות היא לב האתוס FARER. אוסף השעונים שלנו נקרא על שם חוקרים, כלים ומיקומים איקוניים המגדירים בצורה מושלמת את רוחה האמיתית של FARER – שאיפה מעבר לרגיל. מפרייה סטארק לפנדין, שם רשם סר מלקולם קמפבל את שיא המהירות היבשתית בשנת 1924 – דחיפת גבולות זו היא שמהווה השראה עבורנו.

ההשראה מאחורי שעוני החברה 

באתר החברה נכתב – “השאיפה שלנו פשוטה. לייצר שעונים נהדרים במחירים הוגנים. החברה נולדה מאהבה לשעוני וינטאג’ ומתסכול מהשוק והמחירים המופקעים שבו. בשנת 2015, FARER יצאה לעולם במטרה לעשות דברים בצורה אחרת. רצינו ליצור חברת שעונים חדשה שתתאים לעידן המודרני. בנינו מחדש את המודל שמאפשר ללקוחות להשיג שעונים באיכות פרימיום ללא סימון (לוגו של יצרנית יוקרתית). השעונים שלנו מונעים על ידי מודל ייצור ישיר, המשלב ייצור שוויצרי איכותי ועיצוב נועז במיטבו.”

שעון FARER UNIVERSAL WORLD TIMER. מקור - אתר החברה.
שעון FARER UNIVERSAL WORLD TIMER. מקור – אתר החברה.

מייסדי החברה ממשיכים לספר – “אוספי השעונים שלנו הגדירו מחדש איכות, סגנון ונוחות במחיר סביר לחובבי שעונים חדשים והורולוגים מקצועיים כאחד. עם קהילת FARER הגלובלית הגדלה באמצעות מדיה חברתית. אין לנו קמעונאים, מה שאומר שאנו מסירים את שולי התעשייה המסורתיים. אנו מוכרים את השעונים – המעוצבים בבריטניה ומיוצרים בשוויץ, ישירות ללקוחות שלנו, במחיר הוגן לכל. אנו מדברים ישירות עם חובבי המותג שלנו כל יום ומשתמשים כל הזמן במשוב שלהם כדי לחדד את מגוון המוצרים שלנו ולדחוף אותנו לשלב הבא”.

לוח שעון מרשים ומיוחד. מקור - אתר החברה.
לוח שעון מרשים ומיוחד. מקור – אתר החברה.

עוד נכתב – “בהשראת עידן הייצור השמח של עולם השעונים, כאשר צבעים עזים וטקסטורות מנוגדות שולבו בעבודת יד בצורה הטובה ביותר. השימוש בצבע ובפרטים הם המאפיינים הבולטים בכל שעון של FARER. בימי הזוהר של ייצור השעונים הייתה אמנות ייצור הלוחות חשובה לא פחות מהמנגנון. מעצבים סקרו את פרטי הלוח עד שהפרטים הקטנים התאחדו בצורה מושלמת ליצירת שעונים עם הצהרה. אנו מקדישים שעות לעיצוב שילובי צבעים חדשים, בדיקת חומרים ולהתנסות בגימורים מנוגדים. זאת במטרה לפתח וליצור רמת פירוט חדשנית ועתידנית, שלא נראתה עד היום”. 

למה אנחנו כותבים את כל זה?!

אם אתם שואלים את עצמכם – למה הם טורחים לתרגם לנו את אתר החברה – שאלה מצוינת. האמת שאנחנו לא מתגאים ביכולות התרגום שלנו (למרות שתודו שמגיע לנו איזה פרגון קטן …), אבל פשוט כי מדובר בטקסט מדהים. לא, לא מדובר כאן באיזה טקסט שייקספירי, אלא פשוט בבית ספר למיקרוברנד. תרשו לנו לנתח ביחד אתכם את הטקסט. אם אתם לא מבינים למה אנחנו מתכוונים, אנחנו ממליצים לכם לרענן את הזיכרון עם הכתבה הראשונה שלנו על מותגי מיקרוברנד ולהיזכר במה שכתבנו על החברות הללו. 

 • איך ולמה החברה קמה? מתוך רצון לראות שעונים ברוח וינטאג’י, באיכות גבוהה ובתג מחיר נמוך. 
 • איפה מייצרים את שעוני החברה? השעונים מעוצבים במקום אחד (אנגליה) ומיוצרים בשווייץ. לצורך העניין, הם היו יכולים להיות מיוצרים גם בסין או בהונג קונג. 
 • איך החברה מפיצה את השעונים שלה? ישירות לצרכן, ללא משווקים וללא מתווכים באמצע הדרך. 
 • שימוש ברשתות חברתיות – החברה משתמשת ברשתות חברתיות כדי לבנות קהילת חובבים מסביב למותג ולשעונים שלו. 
 • הקשבה לצרכנים – החברה מקבלת פידבק מהלקוחות ובאמצעותו היא משפרת ומדייקת את הקולקציה שלה, כדי לקלוע לטעמם של לקוחות רבים ככל האפשר. 

מה מיוחד בשעונים של FARER UNIVERSAL?

כשרואים שעון של FARER , הדבר הראשון שקופץ לראש זה – “זה לא שעון של ….?”. שעוני החברה מתאפיינים בעיצובים וינטאג’יים במיוחד. כל שעון של החברה נראה כאילו הוא נלקח איפשהו מהמאה הקודמת. זה מתחיל עם גופי שעונים בצורות לא שגרתיות. ממשיך בלוחות ושילובי צבעים עדינים לצד שילובים צעקניים. לצד שעונים עם לוח לבן עם הצבעים כתום ושחור או שעון עם לוח ירוק עם נגיעות של כתום, צהוב ואדום, אפשר למצוא שעונים עדינים כמו ה-Hand-Wound האלגנטי והעדין. אבל לא משנה איזה שעון זה, כל דגם ודגם של FARER נראה כמו משהו מקטלוג של יצרנית שעונים שוויצרית איפשהו משנות השישים והשבעים של המאה הקודמת. 

שעון מתיחה ידנית של FARER. מקור - אתר החברה.
שעון מתיחה ידנית של FARER. מקור – אתר החברה.

מעבר לנושא העיצוב, לשעונים של FARER UNIVERSAL יש עוד מספר יתרונות שחשוב לציין. אחת הנקודות החשובות שאנחנו קונים שעון היא שאלת האחריות. אם חשבתם כי בתור חברה קטנה FARER UNIVERSAL “תחסוך” בנושא הזה, אתם טועים.  כל שעון של FARER UNIVERSAL מגיע עם אחריות לחמש שנים.  בחברה מדגישים כי במסגרת האחריות החברה תתקן כל תקלה שתמצא במנגנון של השעונים שלה. במידה והיא לא תצליח לתקן אותו היא מתחייבת להחליף את המנגנון או את השעון לאחד חדש.

נקודה חשובה נוספת היא אפשרות ההחזרה. כשאתם קונים שעון של טיסו, סייקו או סרטינה, אתם ככל הנראה יכולים לקפוץ לקניון כזה או אחר ולראות את השעון ולמדוד אותו לפני שאתם רוכשים אותו. אבל מה עושים עם שעון של FARER UNIVERSAL? מה עושים אם הזמנתם שעון וכשהוא הגיע אתם מגלים שהוא פשוט לא מתאים לכם? אין שום בעיה. FARER UNIVERSAL מציעה אפשרות החזרה של כל שעון, באריזתו המקורית ומבלי שנעשה בו שימוש, עד 30 ימים מרכישת השעון. לאחר שהשעון יגיע לחברה והיא תאמת את המצב שלו, הלקוח יקבל זיכוי מלא על השעון.

האתר של FARER UNIVERSAL

נקודה נוספת שחשוב לנו להדגיש – האתר של FARER UNIVERSAL נראה נפלא. למעשה, אנחנו מכירים לא מעט יצרניות שעונים שוויצריות “מפוארות” שיכולות ללמוד מהאתר של FARER. 

הניווט באתר באמצעות התפריט הראשי קל וברור. בכל עמוד מוצר תמצאו מפרט טכני מלא של כל שעון ושעון. תמונות באיכות גבוהה של כל שעון ושעון של החברה. רעיון נפלא שהחברה שילבה בכל עמוד מוצר – סוויץ’ קטן שמאפשר לכם לראות את השעון במצב יום ובמצב לילה. כך שתוכלו לראות את התאורה על אינדקסי השעון ומחוגי השעון. באתר תוכלו למצוא פירוט מלא על כל מנגנון. החל מהמנגנון השוויצרי שעליו הוא מבוסס ועד לרזרבת הכוח, מספר אבני החן שבו ועוד. 

מנגנון מתיחה ידנית של החברה. שימו לב לגימורים על המנגנון. מקור - אתר החברה.
מנגנון מתיחה ידנית של החברה. שימו לב לגימורים על המנגנון. מקור – אתר החברה.

רוצים לראות איך השעון ייראה עם רצועה אחרת? אין שום בעיה. בחרו רצועה ממגוון רחב של רצועות שמופיעות לצד כל דגם והתמונה תתחלף מיידית לרצועה המתאימה. בנוסף, תוכלו לבחור חריטה אישית על כל אחד מדגמי השעונים של החברה. 

עוד משהו שתמצאו באתר – הסברים על תפעול דגמים שונים של שעוני החברה, כדי שלא תפגעו במנגנון או לא תבינו איך מכוונים את פונקציית ה-GMT. נהדר. 

את הדובדבן שבקצפת שמרנו לסוף. היות והחברה מייצרת מספר מוגבל של שעונים מכל דגם ודגם, אתם יכולים אפילו לבחור את מספר השעון באותה גרסה. כך למשל, אם תאריך יום ההולדת שלכם הוא ה-12.3, אתם יכולים לבחור בשעון מספר 12 או אפילו את המספר 123. במילה אחת – שאפו. אם תרשו לנו קצת יותר מילים – כדאי לכם לבקר באתר של FARER UNIVERSAL ולראות איך נראה אתר כמעט מושלם. 

קולקציות וטווחי מחירים

הערה – שילבנו לאורך הכתבה תמונות של הדגמים המרשימים והמיוחדים לדעתנו של FARER. אבל בשעונים כמו בשעונים, יכול להיות שהטעם שלנו קצת שונה משלכם, אנו ממליצים לכם להיכנס לאתר של החברה ולהתרשם מהמגוון המרשים של דגמים, צבעים ושילובים שאפשר למצוא בשעונים של FARER. 

רשימת הקולקציות של FARER UNIVERSAL – 

 • FIELD AUTOMATIC – כשמו כן הוא. שעון צבאי אוטומטי.
 • GMT BEZEL AUTOMATIC. שעון GMT עם מנגנון אוטומטי.
 • CHRONO-SPORT MANUAL. שעון כרונוגרף עם מנגנון מתיחה ידנית.
 • WORLD TIMER AUTOMATIC. אנחנו בטוחים שכבר הבנתם את הקונספט.
 • GMT AUTOMATIC. 
 • COMPRESSOR AUTOMATIC. 
 • 37MM MANUAL – שעון מתיחה ידנית.
 • THREE HAND AUTOMATIC.
 • PILOT AUTOMATIC. 
 • QUARTZ.

חשוב לציין כי מדובר בשמות קולקציות ולא בשמות של שעונים. כך למשל תחת קולקציית ה-THREE HAND תוכלו למצוא שעון בשם HOPEWELL II או ENDURANCE II. 

שעון מתיחה ידנית של החברה. מקור - אתר החברה.
שעון מתיחה ידנית של החברה. מקור – אתר החברה.

טווח המחירים של שעוני החברה נע בין 600 פאונד ל-1,680 פאונד. מרבית השעונים של החברה נמצאים ברמת מחירים של כ-1,000 פאונד. 

 

לסיכום 

FARER UNIVERSAL מציעה מגוון רחב של שעונים בעיצובים וינטאג’יים נהדרים המיוצרים בשוויץ. ניתן לראות את תשומת הלב לפרטים הקטנים בכל פרט שקשור לחברה – משילובי הצבעים ועד לגימורים על מנגנוני השעונים ועד לאתר הנהדר של החברה. אז האם מצאנו את המיקרוברנד המושלם? לצערנו, לא.

שעון FARER UNIVERSAL WORLD TIMER. מקור - אתר החברה.
שעון FARER UNIVERSAL WORLD TIMER. מקור – אתר החברה.

אתם בוודאי יודעים שאין דבר כזה יצרנית שעונים מושלמת. כן, גם רולקס לא מושלמת – מוזמנים לסקול אותנו בתגובות. כפי שכבר הבנתם, FARER מציעה שעונים בעיצוב וינטאג’י – בלבד. כלומר, אם אתם רוצים שעון במראה קצת יותר מודרני (מישהו אמר הומאז’ לסאבמרינר …?), אתם לא תמצאו אותו בליין השעונים של החברה. 

אבל אם אתם חובבי שעוני וינטאג’, אנחנו בטוחים שתמצאו לפחות דגם אחד של FARER UNIVERSAL שתשמחו לענוד. 

נ.ב 

הערה חשובה. את מרבית מותגי המיקרוברנד הגורו מכיר, אבל בוודאי לא ברמה של כל דגם ודגם. לכן, כשאנחנו ניגשים לכתבות הללו, חלק מהתחקיר שאנו מבצעים הוא בפורומים וקבוצות פייסבוק שונות המתמחות בשעוני מיקרוברנד. חוות הדעת של משתמשים ולקוחות חשובה לנו, כדי שנוכל לספק לכם את המידע המלא, המדויק והמקיף ביותר על כל מותג ומותג. בכל המותגים שעליהם כתבנו עד היום בסדרת הכתבות שלנו, לא נתקלנו בתלונות מהותיות על מותג כזה או אחר. במידה ויהיו מקרים בהם נמצא תלונות מוצדקות (ויש לנו בקנה מותגים עם תלונות מעניינות במיוחד …) על איכות השעון, נדגיש זאת בכתבה.