אם אתם חובבי שעונים, סביר להניח שנתקלתם לא פעם במונח Haute Horology או Haute Horlogerie. התרגום המילולי של הביטוי הזה מתחלק לשניים. המילה Haute מגיעה מצרפתית – גבוה/גבוהה. המילה Horology (באנגלית) או Horlogerie (בצרפתית) משמעה שענות. צירוף המילים מתייחס לסוג הגבוה ביותר של שענות או ליתר דיוק – ייצור שעונים. אבל מה זה אומר בעצם? מי המציא את הביטוי הזה ומי קובע מה נחשב Haute Horology ומה לא נחשב ל-Haute Horology? הגורו יוצא למסע בנבכי השפה ועולם ייצור השעונים ומנסה לענות על השאלה – Haute Horology – הורולוגיה גבוהה – מה זה בכלל?

Haute Horology – הורולוגיה גבוהה – מי המציא את הביטוי הזה? 

כשאנחנו שומעים את הביטוי Haute Horology סביר להניח שאנחנו חושבים על מסורות בנות מאות שנים. יצרניות שעונים שוויצריות שמזוהות עם עבודות יד ואיכות גבוהה. שמות כמו פטק פיליפ, וושרון קונסטנטין, יגר לה-קולטרה ואחרות. אפשר בקלות לטעות ולחשוב שהמונח עצמו, כמו החברות הללו, בן כמה מאות שנים. אז האם זה נכון? ממש לא.

המונח Haute Horology הוא מונח צעיר יחסית בעולם השעונים. הוא הופיע לראשונה איפשהו בסוף שנות השבעים-תחילת שנות השמונים של המאה הקודמת. מדובר כמובן בשנים שלאחר משבר הקוורץ שכמעט וחיסל את תעשיית השעונים השוויצרית. לאחר תקופה ארוכה שבה יצרניות השעונים השוויצריות ייצרו שעונים בעיקר בשביל לשרוד, הן יכלו סוף סוף לחזור ולייצר שעונים שאפשר להגדיר כ-Haute Horology. כדי לציין את החזרה לייצור של שעונים ברמה הגבוהה ביותר של מנגנונים מכאניים ועבודות יד, הן המציאו את הביטוי הזה, כדי שיבדיל בין שעונים פשוטים או אם תרצו “רגילים” לבין אותם שעונים שנחשבים לקרם דה לה קרם של עולם השעונים, שעוני ה-Haute Horology.

שעון סונרי של פטק פיליפ. מקור - Monochrome Watches.
שעון סונרי של פטק פיליפ. מקור – Monochrome Watches.

למרות שבדרך כלל הביטוי הזה הולך ביחד עם שעונים שמגיעים עם עבודת יד ברמה הגבוהה ביותר – מלאכות כמו חריטה, שיבוץ אבני חן, ייצור לוחות שעונים מחומרים מיוחדים, בזמנו הוא התייחס בעיקר ליכולות לייצר קומפליקציות מורכבות ומתקדמות.

למה זה נשמע לנו מוכר? 

אם הביטוי הזה נשמע לכם מוכר, ללא קשר לעולם השעונים – אתם לא טועים. יצרניות השעונים “אימצו” את המונח מעולם האופנה. בעולם האופנה אנו מכירים את הביטוי “Haute Couture” – אופנת עילית. מונח שמתייחס למותגי האופנה המובילים בעולם (איב סן לורן, פרדה, ג’יורג’ו ארמני ואחרים ויסלחו לנו חובבי מותגים כמו פיליפ פליין או Dsquared2 – זה ממש לא Haute Couture).

האם מדובר בצירוף מקרים? ממש לא. יצרניות השעונים רצו לגרום ללקוחות “לקשר” בין ההילה והיוקרה של כל אותם מותגי Haute Couture לבין עולם השעונים והשעונים שמשתייכים לקטגוריה הזאת. כששומעים את הביטוי Haute Couture אנחנו נזכרים בדוגמניות על, מסלולים של תצוגות אופנה, מקומות אקזוטיים כמו הריביירה הצרפתית או מילאנו, בירת האופנה העולמית, יוקרה וכמובן – מוצרים שהם על זמניים ונצחיים.

אופנת עילית. מקור - Fashionista.
אופנת עילית. מקור – Fashionista.

אבל כמו בעולם האופנה, כך גם בעולם השעונים. לא בטוח שכל מה שמוגדר כ-Haute Couture או Haute Horology יהיה יפה בעיני כולם. תנסו להיזכר כמה פעמים ראיתם ידיעות על בגד כזה או אחר בעלות של עשרות אלפי שקלים או דולרים ואמרתם לעצמכם – זה נראה כמו משהו שיצא מחוג תפירה במתנ”ס? גם בעולם השעונים, לפעמים אפשר למצוא שעונים שהם Haute Horology ומי שיסתכל עליהם לא יבין מה מיוחד בהם ולמה הם נחשבים לשענות עלית.

עם זאת, כמו בעולם האופנה, סביר להניח שככל שתתעמקו ותלמדו את התחום הזה לעומק, תבינו טוב יותר למה אותו בגד או אותו שעון נחשב ל-Haute Horology או Haute Couture, גם אם בעיניכם, במבט ראשון, הוא לא נראה ככה.

בואו ננסה להבין קודם כל מה גורם לשעון להשתייך לעולם של ה-Haute Horology לפני שנמשיך בדיון.

הקרן לשענות עלית

בשנת 2005 הוקמה בשוויץ ה-Fondation de la Haute Horlogerie, ה-FHH. בתרגום לעברית – הקרן לשענות עלית / שענות גבוהה. המטרה הרשמית מאחורי הקמת הקרן? לשמור ולשמר את מסורת ההורולוגיה העילית. המטרה הלא רשמית? יצרניות השעונים נתקלו בבעיה. כל חברה יכלה לפרסם את השעון שלה כ”Haute Horology”, ממש כמו שכל חברה יכלה לטעון “אנחנו מייצרים את השעונים הטובים ביותר!”.

הלוגו של ה-FHH.
הלוגו של ה-FHH.

כדי להלחם בתופעה הזאת, הוחלט על הקמת קבוצות שונות בתעשייה, שכל אחת מהן ניפקה מעין סרטיפיקציות לפי קריטריונים שהיא קבעה. גם כאן נתקלו יצרניות השעונים בבעיה. באזורים שונים בשוויץ התייחסו בצורה שונה למונח Haute Horology. כדי לפתור גם את הבעיה הזאת, הוקמה ה-FHH, כדי שהיא תהפוך למעין גוף שקובע את הסטנדרט ומוסמך להגדיר שעונים ומותגים בתואר היוקרתי כל כך Haute Horology.

Haute Horology – הורולוגיה גבוהה והספר הלבן

רק כעבור 12 שנים מהקמתה, בשנת 2017, הציגה הקרן את “הספר הלבן”. בשמו המלא – White Paper on fine watchmaking. ממש כמו המונח Haute Couture שמתבסס כיום על סדרה של תקנות ממשלתיות הנוגעות לשימוש במונח, גם כאן המטרה הייתה ליצור מערך קבוע של כללים שיעזור להגדיר את אותה “שענות עלית” ולזהות מותגי עלית בייצור שעונים. הקרן לקחה על עצמה, בראש ובראשונה, להגדיר מה זה Haute Horology. בנוסף, היא ביצעה הערכות למעל ל-80 מותגים, כשמתוכם היא בחרה 64 מותגים העונים על הקריטריונים שנקבעו למונח. בין אותם 64 מותגים ניתן למצוא מותגים היסטוריים, מותגים עכשווים מובילים ויצרני שעונים עצמאיים.

Haute Horology - הורולוגיה גבוהה - הספר הלבן של ה-FHH. מקור - FHH.

Haute Horology – הורולוגיה גבוהה – הספר הלבן של ה-FHH. מקור – FHH.הספר קובע עקרונות בשבעה תחומי התמחות שונים. בנוסף, הוא אומד את אותם מותגים על פי אותם קריטריונים. בין היתר אפשר למצוא התייחסות למחקר ופיתוח, עיצוב, ייצור, ייצור מנגנוני אינהאוס, גימור מנגנונים, דקורציה ואיכות.

לפי הספר, מה שמגדיר מותג כ-Haute Horology הוא ריבוי גורמים המתחברים בהיצע השעונים הגבוה ביותר של אותו מותג. בדרך כלל נמצא יותר מאחד מהמאפיינים הללו משולבים בשעוני Haute Horology. לעיתים קרובות, מספר מאפיינים כאלו צריכים להיות נוכחים ביחד, כדי להדגים את היכולות יוצאות הדופן של אותו מותג במלאכת הייצור של “שעוני עלית”.

Haute Horology – הורולוגיה גבוהה – מה קובע אם שעון משתייך להגדרה הזאת?

בספר הלבן ניתן למצוא התייחסות לחמישה מאפיינים שקובעים אם שעון שייך לעולם השענות הגבוהה או לא. המאפיינים הללו כוללים –

  1. מורשת – המורשת וההיסטוריה של החברה והמותג. אז האם זה אומר שמותגים צעירים לא יכולים להיות שייכים לעולם הזה באופן אוטומטי? לא בהכרח. הקרן להורולוגיה גבוהה קובעת כי מורשת יכולה להיקבע גם סביב הרעיונות החדשניים שבהם משתמשים מותגים עכשוויים. כלומר – אם המותג מרבה להשתמש ברעיונות מתקדמים טכנית ומכאנית – הוא יוכל להיחשב שייך לעולם השענות הגבוהה גם אם מדובר במותג צעיר.
  2. מנגנונים תוצרת בית – האם המותג מייצר מנגנונים “בתוך הבית” – מנגנוני אינהאוס או לא. באיזו מידה הוא מייצר אותם? עד כמה המנגנונים הללו נחשבים ל”מסובכים”? בדרך כלל המאפיינים המתקדמים ביותר של שענות עלית בכל הקשור לייצור מנגנונים מתייחסים לקומפליקציות כמו טורביונים, רפיטרים וסונרי, לוחות שנה נצחיים, כרונוגרפי Rattrapantes וכמובן סיבוכים אסטרונומיים.
  3. גימור – אם תרצו, כמעט כל מה שקשור לעבודות וחלקים בשעון. בין אם ניתן לראות אותם ולהבחין בהם מבעד לגב שקוף או לא. הגימורים הללו כוללים מונחים כמו פרלז’ה, גיליוצ’ה ועוד רבים אחרים. למעשה – כל מה שדורש עשרות שעות של עבודת יד, או ליתר דיוק – אומנות ידנית. בסופו של דבר – אף שעון לא יכול להיחשב להורולוגיה עלית ללא גימור ידני נרחב.
  4. אומנות שענות העילית (The Art Of Fine Watchmaking) – באופן כללי, על מנת שהשעון ישתייך להורולוגיה עלית, המותג צריך להשתמש לפחות באחת, אם לא יותר, מהמלאכות או האומנויות הקשורות באמנות שענות העילית. המלאכות הללו כוללות חריטה, לוחות אמייל, שיבוץ אבני חן ועוד.
  5. אומנות ואיכות – אם תרצו – תשומת לב מלאה לכל פריט בשעון. שילוב של המאפיינים שהזכרנו עד עכשיו, אבל תוך שימת לב קפדנית לכל אחד ואחד מהם, רמת הביצוע ורמת השימוש בעבודות ידניות – כשגם כאן, לא משנה אם מדובר ברכיבים פנימיים או חיצוניים, או כאלו שאפילו לא ניתן לראות אותם.

אם תרשו לנו להוסיף מאפיין משלנו, שה-FHH לא טורח להזכיר, אבל אין שעון Haute Horology שלא עונה על המאפיין הזה, אז מדובר בשעונים יקרים מאוד. כמה זה יקרים מאוד? לא כמו רולקס GMT MASTER II אחרי שהפליפר האהוב עליכם גזר עליכם קופון שמן, אלא הרבה יותר. הרבה הרבה יותר.

יצירת מופת הורולוגית של יגר לה-קולטרה. מקור - FHH.
יצירת מופת הורולוגית של יגר לה-קולטרה. מקור – FHH.

הערה נוספת – השעונים הללו כמעט תמיד שווים את הכסף שמבקשים עבורם. בין אם מדובר בכמה עשרות או מאות אלפי אירו ובין אם מדובר בשעונים שעולים כמה מיליונים טובים. זה נכון שבמבט ראשון זה יכול להישמע קצת מוזר ששעון עולה יותר מפנטהאוז יוקרתי בתל אביב, אבל אם בוחנים כאמור את השעון הזה על פי כל אותם קריטריונים שהזכרנו, אפשר להבין למה מותג כזה או אחר מרשה לעצמו בכלל להצמיד תג מחיר של 7 ספרות (וזה נכון כמעט לכל מטבע שתרצו …) לשעון שלו.

האם כל שעון של מותג Haute Horology הוא שעון Haute Horology?

התשובה הפשוטה והקצרה – לא. אם תרצו – ממש לא. הדוגמאות הטובות ביותר שאפשר לחשוב עליהן הן שעוני הרויאל אוק של אודמר פיגה או שעוני הנאוטילוס של פטק פיליפ. שניים מהמותגים היוקרתיים והנחשבים ביותר בעולם השעונים, שמציעים שעוני Haute Horology נפלאים. עם זאת, פשוט אי אפשר לקרוא לרויאל אוק או לנאוטילוס שעון Haute Horology.

כפי שציינו בפסקה הקודמת, שעוני Haute Horology צריכים לענות, בדרך כלל, על כמה מהמאפיינים שהזכרנו לעיל. אבל האם גם שילוב של כמה אלמנטים כאלו הופך את השעון באופן אוטומטי לשעון Haute Horology? גם כאן התשובה היא לא בהכרח. צריך להבין את המשמעות של השימוש באלמנטים השונים של עבודת יד. צריך לשקול את היישום של הקומפליקציות בשעון ואיך הן משתלבות עם הרוח הכללית של השעון. לפעמים אפשר למצוא שעון שיגיע עם כמה מאותם מאפיינים, אבל יכלול למשל שילוב לקוי של רכיבים. במקרים אחרים, שעון שלא יהיה נאמן לרוח של המותג ולמסורת של המותג.

Haute Horology - הורולוגיה גבוהה - שעון Datograph של A Lange & Sohne. מקור - CHRONO24.
Haute Horology – הורולוגיה גבוהה – שעון Datograph של A Lange & Sohne. מקור – CHRONO24.

רוצים דוגמה? קחו למשל את יגר לה-קולטרה. אם היא תשיק מחר שעון שייראה כמו שעון של ריצ’רד מיל (גוף חבית, עם לוח סקלטון) עם קומפליקציות מתקדמות כמו סונרי למשל, האם השעון הזה יהפוך באופן אוטומטי לשעון Haute Horology? לא בטוח. למעשה, סביר להניח מאוד שלא, כי בסופו של דבר, במבט ראשון, זה פשוט לא יהיה שעון של יגר לה-קולטרה.

Haute Horology - הורולוגיה גבוהה - שעון של פיליפ דופורן. מקור - FHH.
Haute Horology – הורולוגיה גבוהה – שעון של פיליפ דופורן. מקור – FHH.

אולי כאן מסתתר רעיון נוסף. כשחובבי שעונים, או יודעים מה, כמעט כל אחד על פני כדור הארץ, שומע את המילה “רולקס” סביר להניח שהוא מבין כי מדובר בשעון יוקרה (שימו לב, לא שענות עלית, שעון יוקרה). אם חובב שעונים ישמע את המילה קלטרבה, סביר להניח שהוא יבין באופן אוטומטי כי השעון הזה מייצג משהו מסויים. תגידו ליד חובב שעונים את המילה “רברסו” והוא מבין מייד כי מדובר בשעון שמתהפך. תגידו פיליפ דופור או גרונפלד ושוב פעם – חובב השעונים הממוצע יבין מיד למה הוא צריך לצפות מאותו שעון. לעומת זאת, חובבי שעונים יכעסו ואפילו ייעלבו אם ייעשה שימוש לרעה בשמות המוכרים הללו או אחרים או אם אותו מותג ינסה לבגוד בציפיות שלהם. לכן המונח הזה Haute Horology שייך באמת רק לאחוז קטן מאוד מהשעונים של מותגים וכדי לקבל אותו צריך לקחת בחשבון גם את ההיסטוריה של המותג ולא רק את השעון, המוצר הסופי.

Haute Horology ושעוני יוקרה – מה הקשר?

רבים טועים וחושבים שכל שעון יוקרה הוא שעון Haute Horology. אבל כפי שהבנתם, מדובר בשני מונחים שונים לחלוטין. לא כל שעון יוקרה, יקר ככל שיהיה, הוא בהכרח שעון Haute Horology. זה נכון שכל שעון Haute Horology הוא בהכרח גם שעון יוקרה ואפילו שעון יוקרה יקר מאוד, אבל לא כל שעון יוקרה הוא שעון Haute Horology.

Haute Horology - הורולוגיה גבוהה - שעון של היצרן העצמאי קרי ווייטליינן. מקור - CHRONO24.
Haute Horology – הורולוגיה גבוהה – שעון של היצרן העצמאי קרי ווייטליינן. מקור – CHRONO24.

עם זאת, חשוב להדגיש שלא כל שעון Haute Horology חייב להיות יקר מאוד. אפשר לייצר שעוני Haute Horology גם בקטגוריות שוק נגישות יותר. כשאנחנו מדברים על נגישות יותר, צריך לזכור שעדיין מדובר בשעוני יוקרה, כך שאולי נכון יותר להגיד נגיש יותר לעומת שעונים במאות אלפי אירו או עשרות אלפי אירו. אז למה אנחנו לא רואים יותר שעונים כאלו? כי חברות מעדיפות להתמקד בקצה העליון של התעשייה ולהפוך את השעונים הללו למעין תצוגת תכלית של היכולות שלהם. בנוסף, זה עוזר לשמר את המונח הזה כיוקרתי הרבה יותר ונחשק הרבה יותר.

עדיין לא מבינים מה זה אומר?

אנחנו די בטוחים שאתם כבר מבינים מה משמעות הביטוי. אם לא- לא בטוח שגם אחרי הפסקה הזאת תבינו. אבל אם שמתם לב לתמונות השונות ששילבנו לאורך הכתבה, השעונים הללו הם דוגמה נפלאה ל-Haute Horology. אבל בואו ננסה לתת עוד הסבר למונח הזה.

שעון Haute Horology צריך להיות שילוב אמיתי וקרוב למושלם בין מכניקה וסטייל – עיצוב. בצד המכאני אנו מתכוונים כמובן למנגנון של השעון. המנגנון צריך להיות בעל נפח משמעותי בשעון – מבחינה הורולוגית ומבחינת המשמעות שלו בשעון. המנגנון צריך להיות בנוסף חלק מהעיצוב של השעון, בין אם הוא גלוי לעין ובין אם לא. המנגנון חייב להיות מעוצב כך שהוא יתאים לשעון והשעון צריך להיות מעוצב כך שהוא יתאים למנגנון. אבל זה לא אומר שהמנגנון חשוב יותר מהעיצוב, מהסגנון של השעון. למעשה, המנגנון צריך להשתלב בצורה כמעט אומנותית בשעון עצמו.

מנגנון שענות עלית של A. Lange und Söhne. מקור - Monochrome Watches.
מנגנון שענות עלית של A. Lange und Söhne. מקור – Monochrome Watches.

בחלק העיצובי, למעשה, אנחנו מדברים על שילוב של כל האלמנטים שמהווים את השעון, למכלול מאוחד. כל אלמנט של שעון הוא חלק מסיפור אחד. כל אלמנט כזה עוזר “לספר את הסיפור” של אותו שעון. אלא אם יש סיבה מיוחדת לכך, שעון סימטרי לא יוכל להקריב את הסימטריות עבור פרקטיות. עיצוב מוזר ולא שגרתי לעומת זאת, לא יכלול רכיבים “קונבנציונליים”.

רוצים דוגמאות לכך? חלון תאריך שמשולב במקום מוזר או כזה שמפריע לנראות של השעון. בחירה שגויה של פונט שלא משתלב במראה של השעון. לחצנים או לוחות קטנים או כל אלמנט עיצובי כזה או אחר שממוקם במקום שמפריע לעין ולא תורם להרמוניה העיצובית. אלא אם מדובר כאמור בשעון בעל עיצוב חריג.

לסיכום

אנחנו מקווים שעזרנו לכם להכיר קצת יותר טוב את המונח Haute Horology ומה עומד מאחוריו. סביר מאוד להניח שגם לפני שקראתם את המאמר הזה היה לכם מושג מה זה אומר, אבל לא בטוח שהכרתם את הסיפור מאחורי ההגדרה שלו, הקשר שלו ל-FHH ועד כמה הוא צעיר יחסית במונחים של עולם השעונים.

Haute Horology - הורולוגיה גבוהה - יצירת מופת של ושרון קונסטנטין. מקור - FHH.
Haute Horology – הורולוגיה גבוהה – יצירת מופת של ושרון קונסטנטין. מקור – FHH.

כחובבי שעונים, אנחנו תמיד שמחים לקרוא על שעון תקציבי נהדר מבית לונג’ין, דגם חדש לסאבמרינר או ל-GMT של רולקס או רויאל אוק כזה או אחר שאף פעם לא נצליח באמת לקנות. אבל השעונים שכמעט כולם מסתכלים עליהם בהערצה הם אותם שעוני Haute Horology. שעונים שמצליחים לשלב מסורות ייצור בנות מאות שנים עם קומפליקציות מתקדמות. שעונים שהצליחו כאמור להחזיר את הקסם וההילה של עולם השעונים המכאניים לכותרות, לאחר משבר הקוורץ. המונח עצמו הוא מעין “תו תקן מחייב” שברגע שחברה מקבלת אותו הוא משדרג כמעט באופן אוטומטי את כל ההילה סביב החברה והשעונים שלה ובדרך כלל גם גורם לה להתאמץ הרבה יותר, גם בשעונים הפשוטים יותר שלה.

אז בפעם הבאה שתראו שעון Haute Horology, מקווים שתצליחו להעריך קצת יותר את המותג ואת השעון ותבינו שזה לא כל כך פשוט לשאת את התואר הזה …