לפני כחודשיים הכרנו לכם כאן במגזין ווטשגורו את יצרנית השעונים ההיסטורית PATRIA WATCH Co, יצרנית שעונים שהייתה חלק מהתאגיד של האחים ברנדט, מייסדי אומגה. במסגרת התחקיר לכתבה עלה שמה של יצרנית שעונים היסטורית נוספת, שנחשבת גם היא לחלק מתאגיד השעונים של משפחת ברנדט, Helvetia. הגורו החליט שזה זמן נהדר לחזור לסיפור שלה ולנסות להכיר עוד יצרנית שעונים היסטורית שהייתה ונעלמה.

האחים ברנדט מקימים את Helvetia

ב-14 לאפריל 1892 החברה השוויצרית ״Louis Brand & Frere” (לואי ברנדט ואחיו), רושמת את השם “Helvetia” כאחד המותגים-שמות לשעונים של החברה. שנתיים לאחר מכן, בשנת 1894, הם רושמים מותג נוסף, מפורסם הרבה יותר, או לפחות, אחד כזה שנשאר איתנו עד היום – ״Omega”.

את השם אומגה הם מייעדים לקולקציה חדשה של שעוני כיס שלהם, באיכות גבוהה במיוחד. השעונים הללו הגיעו עם טכנולוגיות ייצור מתקדמות ביחס לאותן שנים, אותן פיתחו האחים ברנדט, כשהם מבוססים על מנגנון מנוף.

השעונים הללו זכו להצלחה רבה כל כך, עד שהאחים ברנדט מחליטים להקים חברה חדשה, שתפעל במקביל לחברה הראשית שלהם – ״Louis Brandt & Frere”. הם מעבירים את הייצור של חלק מהשעונים שלהם אל תוך החברה הזאת, כדי לפנות מקום במפעל הראשי שלהם, בביין, לייצור בכמויות גדולות יותר של שעוני אומגה.

ב-15 לאוגוסט 1895, האחים ברנדט רושמים את החברה החדשה – ״Société d’Horlogerie La Générale״ – בתרגום מילולי ״חברת השעונים לה ג׳נרלה״. החברה נרשמת בלה-שו-דה-פונד. החברה נרשמת כמיזם משותף, כשהדירקטורים בה הם לואי פול ברנדט, לואי קורווזיה (Louis Courvoisier), שהתפטר מאוחר יותר מהחברה, בסוף שנת 1897 ואדוארד בוילה (Edouard Boillat) מיצרנית האבושה ébauche company Ed. Boillat & Cie (בתרגום מילולי – חברת האבושה אדוארד בוילה ושותפיו).

באותה שנה, החברה נרשמת גם בשם האנגלי שלה – “General Watch Co”, כשהיא מעבירה את המשרדים שלה לביין.

מי את לה ג׳נרלה

לאחר הקמת חברת לה ג׳נרלה, הועבר אליה הייצור של רוב שעוני הצילינדר באיכות נמוכה יותר של הקונצרן לואי ברנדט ואחיו, כשלמעשה המותגים באיכות נמוכה יותר, כמו Cosmpolite, Paradox, Jura, Gurzelen וכמובן Helvetia.

השעונים של La Générale הופיעו לעיתים קרובות כשעל לוח השעון ו/או גוף השעון הופיע הכיתוב ״La Générale, Successeur de Louis Brandt & Frere”, בתרגום מילולי – “לה ג׳נרלה, היורש של לואי ברנדט ואחיו״. למעשה, נראה כי האחים ברנדט השתמשו במוניטין של השם שלהם כדי למשוך לקוחות שלא רוצים לקנות שעוני אומגה, שנחשבו שעונים יקרים יותר, אל המותג הפשוט יותר שלהם. בנוסף, המותג לה ג׳נרלה אפשר לאחים להתמקד יותר ויותר בפיתוח של אומגה.

מודעה ישנה עם המותגים של לה ג׳נרלה. מקור - helvetia history.
מודעה ישנה עם המותגים של לה ג׳נרלה. מקור – helvetia history.

בשנת 1903 האחים ברנדט משנים את השם של החברה שלהם. במקום ״Louis Brandt & Frere״ (לואי ברנדט ואחיו), הם קוראים לחברה בשם הארוך – ״La Société Anonyme Louis Brandt & Frere (Omega Watch Co)״ – בתרגום מילולי – ״החברה המוגבלת לואי ברנדט ואחיו (שעוני אומגה)״, או אם תרצו – לואי ברנדט ואחיו בע״מ (שעוני אומגה).

באותה שנה, לואי פול נפטר ולאחר מכן גם אחיו סזאר. לואי פול וסזאר היו הבנים של לואי ברנדט, אבי משפחת ברנדט. את מקומם בחברה תפס אדריאן ברנדט, כשהוא משמש כדירקטור בלה ג׳נרלה במשך מספר שנים. בשנת 1911, פורשת רשמית OMEGA WATCH CO מהתאגיד של לה ג׳נרלה, כשלמעשה כל שמות המותגים שהיו בשימוש על ידי התאגיד והיו רשומים תחת אומגה, הועברו באופן רשמי אל לה ג׳נרלה.

Helvetia מתחילה לתפוס תאוצה 

לאחר הפרישה של אומגה, מחליט אדוארה בוילה להעביר את שאר החברה שלו – Ed. Boillat & Cie, לידי שליטת לה ג׳נרלה, כשהוא מעביר בין היתר גם את המפעל שלו ברקונוילייה (Reconvilier).

בשנים שחלפו מאז 1895, מתחילה לה ג׳נרלה לייצר שעונים איכותיים יותר, המבוססים על מנגנון מנוף, כשהם נמכרים בעיקר תחת השם Helvetia. בשנת 1906, לה ג׳נרלה בונה מפעל חדש בביין, עם משרדים וחדרי עבודה עבור 104 עובדים.

במפעל החדש החברה מפתחת את מנגנון ה-13 לינה (ligne), ששימש אותם לשעוני היד הראשונים שלהם, שהופיעו בסביבות שנת 1909. באותו מפעל הם גם רושמים שמות מותגים חדשים כמו General בשנת 1902, Adonis בשנת 1905 ו-Orta בשנת 1911.

מלחמת העולם הראשונה

תחילתה של מלחמת העולם הראשונה, בשנת 1914, הובילה למספר שינויים משמעותיים בתעשיית השעונים השוויצרית. החיילים שהשתתפו במלחמה היו צריכים לדעת את השעה במהירות ובקלות, במהלך המלחמה שלהם בתעלות, מבלי לגשש באפלה אחר שעון הכיס שלהם. בעקבות כך עלה בצורה משמעותית הייצור של שעוני יד, במקביל לצורך נוסף – שהשעונים הללו יהיו עמידים למים. היות והשעונים הללו היו בשימוש בתנאים גרועים במיוחד – אותן תעלות בוציות, השעונים היו צריכים להיות עמידים בפני לחות ומים.

שעון צייד של helvetia. מקור - Helvetia history.
שעון צייד של helvetia. מקור – Helvetia history.

מי שהפכה למומחית בסוג שעונים זה הייתה לה ג׳נרלה, שפיתחה שעונים עם ההגנה המתבקשת כדי לתפקד ביעילות בתעלות. למעשה, לה ג׳נרלה פיתחה שעון כיס עם עמידות בפני מים עוד בשנת 1913, כשבמהלך מלחמת העולם הראשונה, אחוז גדול משעוני היד שלהם היו מסוג צייד או חצי צייד (Hunter, Half Hunter).

אם המונח הזה לא מוכר לכם, אל תבהלו. שעוני ״צייד״ (Hunter) הם שעונים שבעצם מגיעים עם כיסוי מתכתי מלא מעל לזכוכית השעון. שעוני ״חצי צייד״ (Half Hunter) הם שעונים שמגיעים עם אותו כיסוי, אבל כשחלק ממנו – עיגול במרכזו – פתוח ומאפשר לראות את השעה מבלי לפתוח את הכיסוי.

לה ג׳נרלה סיפקה בנוסף שעוני כיס מותאמים לשימוש בתא הטייס של מטוסים גרמניים והיא מכרה בנוסף במהלך המלחמה שעונים תחת המותג Kitchener ו-Les Poilus – בתרגום מילולי ״השעירים״, בפועל, כינוי לחיילים צרפתיים במהלך מלחמת העולם הראשונה. השעונים מהמותגים Kitchener ו-Les Poilus נמכרו במהלך המלחמה במדינות בעלות הברית.

Helvetia עולה לבמה לאחר המלחמה

סיומה של מלחמת העולם הראשונה מוצא את לה ג׳נרלה בעמדה חזקה במיוחד. בהערכת שווי שפרסמה החברה בשנת 1920, היא מעריכה את שוויה של החברה בסכום של מיליון פרנקים שוויצריים, סכום גבוה יותר מפי 2 מהשווי של החברה לפני המלחמה.

במהלך שנות העשרים של המאה הקודמת לה ג׳נרלה ממשיכה להתמחות בשעונים עם הגנה. כתבה שפורסמה על יריד השעונים השוויצרי (Swiss Watch Fair) בשנת 1920 מספרת כי ״בין שאר היצירות המקוריות בולט במיוחד שעון הכורים (Miners Watch) – שעון בעל מבנה חזק במיוחד ואטום לחלוטין״.

גוף שעון עמיד בפני זעזועים של החברה. מקור - helvetia history.
גוף שעון עמיד בפני זעזועים של החברה. מקור – helvetia history.

בשנת 1924 החברה מתחילה לייצר בנוסף שעונים עם הגנה בפני זעזועים, דבר שהיה חריג מאוד באותה התקופה. ככל הנראה לה ג׳נרלה השתמשה במערכת ההגנה מפני זעזועים של Depollier/Brun, שנרשמה כפטנט בשנת 1921.

גוף שעון עמיד בפני מים של החברה. מקור - helvetia history.
גוף שעון עמיד בפני מים של החברה. מקור – helvetia history.

עוד בשנת 1924, לה ג׳נרלה מתחילה להשתמש יותר ויותר בשם האנגלי של החברה – General Watch Co, כשהיא מקדמת אותו במסעות הפרסום השונים שלה. במקביל, היא דוחפת לקדמת הבמה את השם Helvetia. אמנם לה ג׳נרלה ממשיכה לייצר סדרות שעונים תחת השמות General או Post, אבל למעשה, כמעט כל השעונים שהיא מייצרת החל מסוף שנות העשרים של המאה הקודמת, נושאים את השם Helvetia.

השעונים של Helvetia

בשנת 1929 מגיע שעון של Helvetia שהיה עמיד למים ומוגן בפני זעזועים, כשהשעון משתמש במערכת ההגנה בפני זעזועים, שנרשמה כפטנט של General Watch Co. השעון מגיע עם מנגנון חדש – מנגנון 10.5 לינה, שנקרא קליבר 81, שהגיע בתוך גוף שעון עשוי כסף ומוגן בפני מים עם אטמים בגב השעון ובכתר של השעון.

עם השקת השעון החדש, מתווסף הלוגו של Helvetia ללוח השעון, אם כי הוא לא נרשם כמותג רשום עד לשנת 1931. למעשה, לה ג׳נרלה מנצלת את השעון החדש להצגת לוגו חדש למותג Helvetia.

לוגו חדש לחברה. מקור - helvetia history.
לוגו חדש לחברה. מקור – helvetia history.

למרות שלה ג׳נרלה המשיכה לפתח את השעונים המוגנים בפני מים וזעזועים לאורך שנות השלושים של המאה הקודמת, כשהיא רושמת למשל פטנט על זכוכית ספיר עמידה בפני מים בשנת 1931 או תושבת למנגנון עמיד בפני זעזועים בשנת 1933, היא לא מסתפקת רק בחידושים הללו.

שעון טייסים של החברה משנות ה-30 של המאה הקודמת. מקור - כרונו24.
שעון טייסים של החברה משנות ה-30 של המאה הקודמת. מקור – כרונו24.

בשנת 1932 החברה רושמת את עיצוב לשעון עם חלון תאריכון בשעה 12. למעשה, מדובר בשעון ה-Big Date ״תאריכון גדול״, הראשון בעולם. השעון הזה השתמש במנגנון Helvetia Caliber 75. בשנת 1940 החברה רושמת פטנט על כרונוגרף ״Stop Seconds”.

שעון ביג דייט של החברה. מקור - omega forums.
שעון ביג דייט של החברה. מקור – omega forums.

עם זאת, מה שהשיג לחברה את הפרסום הגדול ביותר היה דווקא שעוני הטייסים שלה, כשלמעשה, היא מוכרת עד לימים אלו הודות לשעונים הללו. בשנת 1932 היא מציגה את השעון ״Pattern Pilots 1928״ כשהיא מציגה את לוגו המדחף המפורסם שלה בינואר 1933. עד לשנת 1945, החברה ייצרה אלפי שעונים כאלו.

שעון אנטי מגנטי של helvetia. מקור - omega forums.
שעון אנטי מגנטי של helvetia. מקור – omega forums.

השנים שבין מלחמות העולם

השנים שבין מלחמת העולם הראשונה למלחמת העולם השניה לא היו שנים קלות עבור תעשיית השעונים השוויצרית. ריבוי מותגים קטנים התחרה על שוק קטן יותר (בעקבות השפל הכלכלי הגדול). מחירי השעונים הרקיעו שחקים, כשחברות רבות נסגרו במהלך אותן שנים. כדי לנסות לייצב את התעשייה, עודדה ממשלת שוויץ והבנקים במדינה, בעזרת הלוואות נדיבות במיוחד, את ההקמה של ASUAG – ר״ת״Allgemeine Schweizerische Uhrenindustrie AG״ (אגודת תעשיית השעונים השוויצרית״. ASUAG הייתה למעשה קבוצה של יצרני שעונים, רכיבים ומנגנונים, שפעלה ביחד כדי לשמור על יציבות מחירים וייצור מסודר, תחת תוכנית גדולה. במקביל, הוקמה התאחדות נוספת, ה-SSIH, ר״ת Société Suisse pour l’Industrie Horlogère (החברה השוויצרית לייצור שעונים). מי שמקימות את ה-SSIH היו אומגה וטיסו, שלמעשה מסכימות ביניהן לא להתחרות באותו פלח שוק.

מודעה לשעונים של החברה. מקור - omega forums.
מודעה לשעונים של החברה. מקור – omega forums.

באופן די מפתיע, מי שמצליחה לשרוד מבלי להתחבר לאחד מהתאגידים הללו הייתה לה ג׳נרלה או General Watch Co, תלוי איך אתם רוצים לקרוא לה. החידושים ההורולוגיים שהיא מציגה באותן שנים מסייעים לה להישאר עצמאית מבלי להיות חלק מאחד הארגונים הללו.

באותן שנים Genral Watch Co מפרסמת את השעונים שלה בעיקר כ-Helvetia כאמור, אם כי השעונים והמנגנונים החדשניים למדי שלה נמכרו לעיתים קרובות ליצרניות ומפיצים אחרים, כשהם הופיעו במרוצת השנים הללו עם מגוון רחב של שמות של אותן חברות. כך למשל ניתן למצוא שעונים עמידים למים של Helvetia תחת המותגים Aero, Aeroplane, Huber ו-Abercrombie & Fitch. שעוני תאריכון גדול (ביג דייט) של החברה תחת המותגים Ditis, Mimo, Angora ואפילו Girard Perregaux (ג׳יררד פרגו), כמו גם שעוני טייסים תחת המותגים Aero, Helbros, Huber ו-Savoy.

מלבד שעונים אותם ייצרה החברה עבור יצרניות אחרות, ניתן למצוא באותן שנים מנגנונים רבים מבית Helvetia, כמו למשל Helvetia Caliber 81 ו-Helvetia Caliber 82, כמו גם קליבר 75 המלבני או קליבר 32 לשעוני כיס, כשהם מופיעים בשעונים רבים של יצרניות שעונים אחרות.

GENERAL WATCH CO במהלך מלה״ע ה-2 ואחריה

מלחמת העולם השנייה הייתה תקופת התרחבות נוספת עבור לה ג׳נרלה. החברה סיפקה שעוני כיס לצבאות הבריטיים והגרמניים (הניטרליות השוויצרית, זוכרים …?) ושעוני יד לצבא גרמניה. לקראת סוף המלחמה היא סיפקה שעונים לצבא ארה״ב, כמו גם שעוני טיימרים מיוחדים לחיל הים המלכותי. עד לסוף שנות הארבעים של המאה הקודמת, הוכפל הערך של GENERAL WATCH CO, משפל של 350 אלף פרנק שוויצרי בשנת 1938 ל-700 אלף פרנקים שוויצריים ב-1948.

ב-1948 החברה מחליטה לשנות את השם שלה שוב, הפעם – Montres Helvetia Société (חברת השעונים HELVETIA). מאותה שנה ואילך החברה נקראת בדרך כלל Montres Helvetia S.A או Helvetia Watch Cy.

עם סיומה של המלחמה, ממשיכה Helvetia להציג שעונים בסגנון צבאי, כשהיא מזהה את הביקוש הגבוה לשעונים הללו מצד אנשי צבא לשעבר. עם זאת, לקראת סוף שנות הארבעים של המאה הקודמת, היא מפנה חלק מתפוקת הייצור שלה לייצור שעוני יד באיכות גבוהה. השעונים הללו היו גדולים יחסית לאותה תקופה, כשהם כללו שעוני יד העשויים מזהב מלא, משהו שהחברה לא עשתה מעולם לפני כן.

במהלך שנות החמישים של המאה הקודמת, בחברה מגלים את הצד החדשני שלהם פעם נוספת. הפעם עם השקה של עיצובי לוחות וגופי שעונים מיוחדים, במקביל לפיתוח מנגנונים אוטומטיים משלהם. בחברה אפילו החזירו לחיים את שעון הטייסים שלהם לפרק זמן קצר באמצע שנות החמישים של המאה הקודמת.

מודעה לשעון של החברה משנת 1955. מקור - helvetia history.
מודעה לשעון של החברה משנת 1955. מקור – helvetia history.

בשנת 1954 המשרד הרשום של החברה נסגר באופן רשמי והכתובת שלו מועברת לאתר הייצור של החברה ברקונוילייה, כשככל הנראה המפעל הקטן יותר שלה בביין נסגר בשלב זה.

שעון של החברה משנות ה-40-50 של המארה הקודמת. מקור - catwiki.
שעון של החברה משנות ה-40-50 של המאה הקודמת. מקור – catwiki.

שנות השישים של המאה הקודמת סימנו את תחילתן של שנים קשות נוספות לתעשיית השעונים השוויצרית. ייבוא יפני זול החל לנגוס בנתח השוק של יצרניות השעונים השוויצריות והן חיפשו דרכים להתמודד עם האיום החדש. ב-Helvetia החליטו על אימוץ לוגו חדש לחברה החל משנת 1963, כשהוא עובר התאמה נוספת בשנת 1965. באותן שנים החברה משווקת דגמי שעונים מפורסמים כמו ה-Waterstar וה-Cosmotimer.

ה-SGT יוצא לדרך

למרות שהשעונים של Helvetia היו איכותיים, הם לא היו שונים במיוחד משעונים של יצרניות שוויצריות אחרות במהלך שנות השישים של המאה הקודמת, לכן, כמו יצרניות שעונים אחרות, גם Helvetia החלה להילחם על קיומה. בסופו של דבר, בשנת 1968, החברה הופכת להיות אחד מהחברות המייסדות של ה-Société des Garde-Temps S.A (ר״ת SGT) – אגודת השעונים. את ה-SGT מקימה החברה ביחד עם שמות כמו Degoumois & Co, Avia, Silvana, Eugene Vuillerumeir, William Mathez ו-Fleurier.

לוגו חדש לחברה בשנת 1965. מקור - helvetia history.
לוגו חדש לחברה בשנת 1965. מקור – helvetia history.

הרעיון מאחורי הקמת הארגון היה פשוט – לאפשר למותגים החברים בו להפחית עלויות על ידי איחוד פונקציות ניהול, מחקר ועיצוב לצד רציונילזציה של שטחי המפעל שלהן. הצעדים הללו היו אמורים לאפשר לחברות הללו להתמודד עם מתחרים גדולים יותר, עם כוח הקנייה המוגבר שלהם.

כחלק מהרציונליזציה הזאת, העבירה חברת השעונים Silvana את המשרדים שלה מטרמלן למפעל של חברת Avia שבנוישטל בשנת 1971. בשנת 1972 משנה החברה את השם שלה ל-Avia & Silvana S.A. המהלך הזה פינה מקום להנהלה של Helvetia, שמיהרה להשתלט על המפעל הישן של Silvana, כשהיא שומרת במקביל על המפעל שלה ברקונוילייה.

עם זאת, החלק שנפגע היה ייצור המנגנונים של החברה, שכן החל מהתקופה הזאת, החברה השתמשה בעיקר במנגנונים מתוצרת ETA, שעברו התאמות שונות לצרכים ולעיצובים של החברה.

בשנת 1972 החברה משנה את שמה. במקום Montres Helvetia Société d’Horlogerie La Générale, החברה נקראת Montres Helvetia S.A. למעשה, החברה מוציאה את השמות GENERAL WATCH CO או La Générale משימוש, שמות שעליהן שמרה החברה מאז הקמתה בשנת 1895.

עם זאת, לצעד הזה יש גם ככל הנראה הסבר פשוט למדי. שנה קודם לכן, בשנת 1971, מצטרפת ל-ASUAG חברה בשם General Watch Holding Co. לחברה הזאת לא היה כל קשר ל-General Watch Co. ככל הנראה ב-Helvetia החליטו שכדאי להמנע מבלבול בין שתי החברות, על ידי השמטה של החלק של General Watch Co מהשם שלה.

הסוף של Helvetia?

שנת 1973 הייתה שנה עגומה בהיסטוריה של החברה. באסיפה הכללית של Helvetia S.a ב-16 לפברואר 1973 הוחלט על פירוק החברה ומחיקת השם שלה. לפני שתוציאו ממחטה ותנגבו דמעה, חכו רגע. לא בטוח שזה באמת הסוף של החברה …

באותו יום בדיוק, בצירוף מקרים מוזר (או שלא …), מקיימת Silvana S.A אספה כללית משלה. באותו היום, משנה Silvana S.A את השם שלה. השם החדש של החברה? Helvetia S.A.

מבולבלים? תרשו לגורו לעשות לכם קצת סדר. ככל הנראה המהלך היה חלק מתהליכי הייעול בתוך קבוצת SGT. היות והיו״ר ומרבית מועצת המנהלים של החברות היו זהים, ככל הנראה היה מדובר בהמשך המהלך שהחל עם העברת המשרדים של Helvetia למשרדים של Silvana.

שעון waterstar II של Helvetia. מקור - עמוד פייסבוק Watchead.
שעון waterstar II של Helvetia. מקור – עמוד פייסבוק Watchead.

בנוסף, ככל הנראה לאחר שהשם של Silvana נשמר לאחר האיחוד עם Avia, הייתה זאת דרך לשמור על השם של Helvetia. הסבר אפשרי נוסף הוא שהפירוק של Helvetia, אפילו עם על הנייר, שחרר הון נחוץ ל-SGT, שככל הנראה לא היה ניתן להשיג באמצעות הפירוק של Silvana.

בפועל? ככל הנראה היה מדובר בסוג של תרגיל עסקי. לא נראה כי מישהו פוטר או שמקום העבודה של מישהו ב-Helvetia או Silvana השתנה. כפי שאפשר להבין, המהלך היה פשוט למדי. העובדים של Helvetia התבשרו באותו יום כי החברה שבה הם מועסקים נסגרת, כשהמעסיק שלהם הופך להיות Silvana, שהחליטה בדיוק באותו יום להחליף את השם שלה ל-Helvetia בחזרה …

עם זאת, המהלך הזה כן הביא איתו שינוי אחד. המספרים הסידוריים של השעונים של Helvetia השתנו לאחר אותו תאריך, כשככל הנראה המהלך הזה קשור לשינוי השמות של החברות ואולי סוג של רצון להראות ש-Helvetia ״הישנה״ כבר לא קיימת …

השעונים של Helvetia המשיכו להיות מיוצרים, כשב-13 ליוני 1975, מועברים רשמית הלוגואים של Helvetia, שהיו רשומים עדיין תחת Montres Helvetia Société d’Horlogerie La Générale שכבר לא הייתה קיימת, כשהם מועברים לרשותה של Montres Helvetia S.A.

הסוף (באמת) של החברה? 

שנות השבעים היו שנים קשות מאוד לתעשיית השעונים השוויצרית, כך שבשנת 1979 נדרש תהליך התייעלות נוסף ב-SGT. דיווחים מאותן שנים מספרים כי הנהלת Helvetia הייתה אמורה לעבור אל לה-שו-דה-פונד. העובדים שנותרו במפעל החברה ברקונוילייה היו אמורים להצטרף לעמיתיהם בטרמלן, כשהמפעל ברקונוילייה נסגר באופן סופי.

למרות המהלכים הללו, SGT לא באמת הצליחה לעצור את המתקפה היפנית. בתחילת שנות השמונים היא נפרדת ממותגי השעונים שלה, כשהם נמכרים בזה אחר זה. בשנת 1982 המפעל של Helvetia בטרמלן נסגר, כשבכתבות בעיתונות מאותה תקופה מסופר כי Alpina International רכשה את המפעל הריק. עם זאת, על פי אותם דיווחים, אלפינה הייתה אמורה לייצר במקום שעונים תחת השם Helvetia …

לא ברור אם המהלך הזה צלח, אבל במהלך שנות השמונים של המאה הקודמת הופיעו מספר פרסומות לשעונים שנשאו את השם Helvetia, לצד השקת לוגו חדש לחברה. לא ברור מי עמד מאחורי השם הזה באותן שנים, אבל בכל אופן, המהלך הזה לא החזיק מעמד זמן רב.

למרות שהמפעל הנטוש של החברה ברקונוילייה נהרס בשנת 1993, הלוגו והסימנים המסחריים הקשורים לחברה חודשו במהלך שנות השמונים והתשעים של המאה הקודמת והם עדיין קיימים ורשומים עד לימים אלו, אם כי בקנה מידה קטן בהרבה.

חיפוש אחר מידע עדכני אודות Montres Helvetia S.A מגלה כי החברה רשומה עדיין בצוג שבשוויץ, אם כי הם פועלים למעשה אצל תכשיטן בווינה שבאוסטריה, שם נמכרים עדיין שעונים עם הלוגו Helvetia.

באופן די מוזר, תאריך הרישום של החברה מופיע כשנת 1923, השנה שבה נוסדה למעשה Silvana, שהפכה, כזכור, ל-Helvetia המודרנית.

מה זה בכלל Helvetia … ? 

לפני שנסכם את הכתבה שלנו, אולי כדאי להסביר בכלל מה משמעות השם Helvetia. ככל שההיסטוריה של החברה הזאת מעניינת, מקור השם שלה מעניין לא פחות. השם Helvetia הוא למעשה השם שניתן להאנשה הנשית של שוויץ.

מדינות רבות ברחבי העולם משתמשות בסוג של סמל-אלגוריה למדינה. האלגוריה של שוויץ היא כאמור הלווטיה, שבימינו נקראת הלווציה.

הלווציה - הלווטיה. מקור - ויקיפדיה.
הלווציה – הלווטיה. מקור – ויקיפדיה.

הלווציה מתוארת בדרך כלל עם שמלה המשתפלת ממנה, עם חנית ומגן, המעוטרים בדגל שוויץ, כשבדרך כלל היא תופיע עם שיער קלוע, לרוב עם זר כסמל של הקונפדרציה. מקור השם הוא מנגזרת של השם האתני Helvetii, שמו של השבט הגאלי אשר אכלס את הרמה השוויצרית לפני הכיבוש הרומי.

לסיכום

כפי שאתם יכולים להבין, Helvetia, כמו PATRIA ויצרניות שעונים שוויצריות מפוארות נוספות, לא הצליחה לשרוד את משבר הקוורץ. אם כי, בניגוד לשמות רבים, לפחות השם שלה עדיין נשאר חלק מעולם השעונים ולא הפך לחלק מההיסטוריה של עולם השעונים …