יצרנית השעונים IWC, שהפכה לסוג של שם נרדף לעיירה שפהואזן, בה נוסדה בשנת 1868, חוגגת את שנת ה-150 שלה בתעשיית השעונים העולמית. החברה הוקמה בעיירה מבחינה אסטרטגית, מתוך מטרה לנצל את כוח ההידרו של המים ממפלי הריין הסמוכים, המפלים הגדולים ביותר באירופה. לרגל חגיגות ה-150 לחברה, משיקה IWC מרכז ייצור חדש, שיתפרש על פני שטח של 13,500 מטרים רבועים, שממוקם – תתפלאו לגלות, בפאתי שופהאוזן, ממש על הגבול עם העיירה הסמוכה מיירסהאוסן (Meirshausen).

מרכז הייצור החדש מאפשר ל-IWC לאחד 11 מחלקות שונות שהיו פרושות בעבר על פני אתרים שונים בנויהאוזן ובשופהאוזן, ביניהם ייצור רכיבים למנגנוני השעונים, הרכבת המנגנונים ועד לייצור גופים לשעונים, במה שיהפוך לראשונה למתקן הראשון שמאחד תחת קורת גג אחת את כל תהליכי הייצור בחברה, כשבעצם שעון יוכל לעבור תהליך הרכבה שלם במרכז הייצור החדש.

IWC הצליחה לסיים את בניית המבנה החדש לאחר 21 חודשים בלבד של בנייה, כשהמפעל החדש מהווה צעד טבעי בהמשך הצמיחה המהירה של המותג בעשור האחרון, בו הפכה IWC ליצרנית השעונים “הטהורה” הגדולה ביותר בחברת האם שלה, קבוצת ריצ’מונט (Richemont).

פס ייצור שלם לשעונים תחת קורת גג אחת

המבנה החדש הוא בעצם סדנת ייצור ענקית, בה מיוצרים 1,500 רכיבים שונים, המכילה בתוכה סדנה קטנה לציפוי אלקטרוליטי, בה רכיבי מנגנוני השעונים עוברים גימור סופי, קו הרכבה למנגנונים, מחלקה לייצור גופים לשעונים ומחלקת חריטה ועיבוד.

אנדראס וול (Andreas Voll), מנהל התפעול של IWC אמר: “כל התהליך של יצירת ערך, מחומרי גלם עד לרכיבי המנגנון הבודדים ועד לתהליך הייצור המוגמר, מתקדמים בסדר הגיוני על פני קומה אחת. הקרבה של המשרדים ומתקני הייצור מקלה גם על התקשורת ומאפשרת למחלקות השונות לבצע התאמות נדרשות בצורה מהירה יותר. אני חולם על זה מאז שחזרתי לעבוד ב-IWC בשנת 2007”.

מנכ”ל IWC, כריסטוף גריינג’ר-הר

ב-IWC הקדישו תשומת לב רבה גם לארכיטקטורה בעיצוב המתקן החדש, לא מעט בשל העובדה כי מנכ”ל IWC, כריסטוף גריינג’ר-הר (Christoph Grainger-Herr), שימש לפני מינויו למנכ”ל IWC בתפקיד “הארכיטקט הראשי של IWC” והוא סייע אישית בעיצוב מרכז הייצור (ה-Manufakturzentrum) החדש.

גריינג’ר-הר אמר: “האדריכלות היא הרבה יותר מסתם עיצוב מבנה תועלתני. הבניין הוא מרחב מחיה, סביבה שמשפיעה ישירות על האופן שבו אנשים חיים ועובדים. אני רואה את זה גם במרכז הייצור החדש, בניין שמאכלס מעל ל-230 עובדים, המכנים אותו ביתם המקצועי”.

הבניין החדש, שאורכו 139 מטרים ורוחבו 62 מטרים, מסוגל לאכלס כ-400 עובדים והוא מכיל תחנות עבודה מעוצבות בצורה ארגונומית, אשר מאפשרות ל-IWC לא רק להגביר את קצב הייצור של שעונים במפעל, אלא גם לאפשר לציבור לבקר במפעל ולארח מבקרים מרחבי העולם, כנהוג במפעלי שונים מודרניים רבים.

עיצוב הבניין הושפע מביתני תצוגה מודרניים, עם הרבה צורות לינאריות ושימוש בזכוכית, כשחזית הבניין מתהדרת בזכוכיות על פני שטח של 2,200 מטרים רבועים, שמאפשרת שפע של אור יום טבעי.

לאתר שפהאוזן העולמי