בשנת 1996 ציינה שופארד הישג משמעותי עבורה – החברה הקימה מפעל לייצור מנגנונים משלה בפלורייה, בקנטון נוישטל השוויצרי. לפני הקמתו של המפעל הזה, כל השעונים של החברה הגיעו עם מנגנונים תוצרת צד שלישי. לציון 20 שנה להישג הזה, בסוף שנת 2016, הציגה שופארד את שעון המינוט ריפיטר הראשון שלה כחלק מסדרת ה-L.U.C שלה, שעון שזכה בפרס ה-״Aiguille d’Or״ (״מחט הזהב״), ב-GHPG (הגרנד פרי להורולוגיה) ה-17 שנערך בז׳נבה בשנת 2017. בימים אלו מרחיבה שופארד את קולקציית ה-L.U.C שלה עם יצירת מופת חדשה ומרשימה במיוחד – L.U.C Full Strike טורביון, מוזמנים להכיר את השעון החדש – שעון שמגיע עם גשר מזכוכית ספיר ביחד עם מינוט ריפיטר מונובלוק שעשוי גם הוא מזכוכית ספיר – ביחד עם הגורו.

L.U.C Full Strike טורביון – מפרט טכני

השעון החדש של שופארד מגיע בגוף העשוי מזהב אדום 18 קראט (זהב אתי – זהב שמגיע ממקורות שבהם אין ניצול של העובדים או פגיעה בסביבה). גוף השעון מגיע בקוטר של 42.5 מ״מ ובעובי של 12.58 מ״מ. גוף השעון עוטף לוח העשוי גם הוא מזהב אדום, שמגיע בצבע אפור-רותניום, עם עבודת גיליושה ידנית, שחושף בפנינו שתי קומפליקציות – הטורביון והמינוט ריפיטר.

L.U.C Full Strike טורביון. מקור - TimeandWatches.
L.U.C Full Strike טורביון. מקור – TimeandWatches.

ה-L.U.C Full Strike Tourbillon מצלצל-משמיע את השעות, הרבעים והדקות באמצעות גונגי קריסטל שקופים. שופארד תכננה את השעון כך שטבעות ספיר אלו מהוות למעשה חלק בלתי נפרד מזכוכית השעון, היוצרת סוג של רמקול מושלם שעוזר לפזר את הצליל מפעמוני הפטישים הפוגעים בזכוכית הספיר,  כאשר את כל המבנה הזה אפשר לראות בשעה 10 בלוח השעון.

מנגנון הריפיטר בשעה 10 בלוח השעון. מקור - TimeandWatches.
מנגנון הריפיטר בשעה 10 בלוח השעון. מקור – TimeandWatches.

כדי להגן על המנגנון, במהלך הצלצול-השמעת הצלילים, מנותק הכתר מהמנגנון של השעון, ובכך בעצם לא ניתן לבצע כל פעולה של קביעת זמן, פעולה שעלולה לגרום לנזק למנגנון.

הכתר של השעון המשמש למתיחת המנגנון והריפיטר. מקור - TimeandWatches.
הכתר של השעון המשמש למתיחת המנגנון והריפיטר. מקור – TimeandWatches.

הכתר הוא כתר דו-כיווני, כאשר סיבוב שלו לצד אחד משמש למתיחת הקפיץ של המנגנון וסיבוב שלו לצד הנגדי שמש למתיחת מנגנון הריפיטר.

מד רזרבת כוח כפול בשעה 2. מקור - TimeandWatches.
מד רזרבת כוח כפול בשעה 2. מקור – TimeandWatches.

בשעה 2 בלוח השעון אנו מוצאים מד רזרבת כוח כפול. מחוון אחד מציג את רזרבת הכוח של המנגנון, בעוד המחוון השני מציג את רזרבת הכוח של מנגנון הריפיטר. את הטורביון אנו יכולים לראות בשעה 6, כשהוא מגיע כאמור עם גשר העשוי מזכוכית ספיר.

L.U.C Full Strike טורביון – מנגנון

בתוך השעון אנו מוצאים את קליבר L.U.C 08.02-L. מנגנון מתיחה ידנית מרהיב, אותו ניתן לראות מבעד לגב השקוף של השעון.

המנגנון המרהיב של השעון. מקור - TimeandWatches.
המנגנון המרהיב של השעון. מקור – TimeandWatches.

המנגנון פועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 60 שעות. המנגנון, אשר מגיע עם הסמכת כרונומטר, הוא למעשה המנגנון הראשון של שופארד המשלב מינוט ריפיטר ביחד עם טורביון.

יצירת מופת הורולוגית. מקור - TimeandWatches.
יצירת מופת הורולוגית. מקור – TimeandWatches.

הגימורים המתקדמים, אותם ניתן למצוא על המנגנון, כמו גם על גוף השעון, מזכים את שופארד באחד מתווי התקן המחמירים ביותר או אם תרצו, הנחשקים ביותר בעולם השעונים – ה-Poinçon de Genève, חותם ז׳נבה היוקרתי, המוענק לשעונים האיכותיים ביותר בעולם שעוני היוקרה.

אז מה חדש בעצם?

כפי שציינו, מדובר למעשה בשעון הטורביון הראשון של שופארד אי פעם המשלב מנגנון מינוט ריפיטר.

L.U.C Full Strike טורביון. מקור - TimeandWatches.
L.U.C Full Strike טורביון. מקור – TimeandWatches.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש של שופארד, רפרנס 161987-5001, מגיע במהדורה מוגבלת של 20 יחידות. השעון פותח, יוצר והורכב באופן מלא בשופארד עצמה. תג המחיר שלו? 380 אלף פרנקים שוויצריים, שהם כ-1.36 מיליון שקלים.

L.U.C Full Strike טורביון. מקור - TimeandWatches.
L.U.C Full Strike טורביון. מקור – TimeandWatches.

השורה התחתונה

השעון החדש של שופארד מצטרף למבחר מצומצם מאוד של שעונים בעולם שעוני היוקרה, שתג המחיר שלהם הוא סובייקטיבי לחלוטין. אין באמת אפשרות להעריך את השעון הזה ותג המחיר שלו ואפשר רק להתפעל מהיכולות המרהיבות שמדגימה שופארד בעזרת השעון הזה.

L.U.C Full Strike טורביון. מקור - TimeandWatches.
L.U.C Full Strike טורביון. מקור – TimeandWatches.

האם תג מחיר של 300 אלף פרנקים שוויצריים היה נשמע סביר יותר? תג מחיר של 450 אלף פרנקים שוויצריים היה נשמע מוגזם? התשובה פשוטה לדעתנו – כשמדובר ביצירת מופת מרשימה כל כך מיוחדת, תג המחיר הוא באמת חסר משמעות ולנו נותר רק להתפעל משופארד והשעון המיוחד הזה.

למעבר לאתר של שופארד.