השבוע סיפרנו לכם על סדרת שעוני הכרונוגרף טורביון החדשים של ברייטלינג. אם פספסתם את הכתבה שלנו, תרשו לנו להזכיר לכם כי מדובר בשלושה שעוני טורביון, כשכל אחד מהם נקרא על שם אחד מבני משפחת ברייטלינג, מייסדי החברה. בכתבה סיפרנו לכם כי מי שפיתחה את המנגנונים החדשים ביחד עם ברייטלינג, היא לא אחרת מ-La Joux-Perret. השם הזה הוזכר במספר כתבות אצלנו בווטשגורו, החלטנו שהגיע הזמן להכיר את החברה הזאת קצת יותר לעומק.

La Joux-Perret – מי את בכלל?

La Joux-Perret היא יצרנית מנגנונים ורכיבי מנגנונים שוויצרית. החברה, נמצאת כיום בבעלות תאגיד סיטיזן. למעשה, סיטיזן רכשה בשנת 2012 את חברת האחזקות Prothor, בסכום של כ-65 מיליון פרנקים שוויצריים. במסגרת הרכישה סיטיזן קיבלה את כל הנכסים שבהם החזיקה Prothor, אחד מהם היה יצרנית המנגנונים La Joux-Perret, אבל לצידה סיטיזן קיבלה גם את Protec, יצרנית רכיבים למנגנוני שעונים ואת יצרנית השעונים היוקרתית Arnold & Son.

La Joux-Perret. מקור - אתר החברה.
La Joux-Perret. מקור – אתר החברה.

La Joux-Perret עבדה לאורך השנים בשיתוף פעולה הדוק עם סליטה, כשאת המנגנונים של החברה או רכיבים שונים שהיא מייצרת אפשר למצוא אצל מגוון רחב של חברות – Armin Storm, Chanel, מותגי שעונים מקבוצת LVMH, ביניהם טאג הויר, מותגי שעונים מקבוצת ריצ׳מונט, הרמס, בום מרסייה, ריימונד וייל, קונקורד, מון-בלאן, פנריי, פרנק מולר, ג׳יררד פרגו, בוכרר ו-Jaquet Droz.

מנגנונים מתקדמים 

אבל שיתופי הפעולה של החברה לא נגמרים כאן. החברה נחשבת למי שאחראית על הפיתוח המשותף של קליבר HUB44 של הובלו. קליבר HUB44 הוא מנגנון הכרונוגרף של הובלו, שהיה סוג של שדרוג לקליבר Valjoux 7750, מנגנון הכרונוגרף אולי הנפוץ ביותר בעולם. La Joux-Perret ייצרה גרסאות של המנגנון הזה עבור יצרניות נוספות כמו Graham, שופארד, Corum ו-Eberhard.

מנגנון של החברה. מקור - אתר החברה.
מנגנון של החברה. מקור – אתר החברה.

מלבד מנגנוני כרונוגרף, בחברה הזאת יודעים לייצר גם מנגנונים מתקדמים יותר. כך למשל החברה נחשבת למי שפיתחה את מנגנון הטורביון שבו משתמשת Romain Jérôme בשעון המאסטר טורביון שלה. בנוסף, החברה מייצרת את קליבר LJP 5800 (בדגמים מסוימים נקרא LJP 5900), מנגנון עם פונקציית צלצול-שעון מעורר (Alarm). ה-LJP 5800/5900 מבוסס על קליבר AS 5008 המפורסם, כשגרסאות של המנגנון של La Joux-Perret ניתן למצוא בשעוני ה-Sinn 6066 וה-Artelier Alarm של אוריס.

אבל מה שבאמת מעניין ב-La Joux-Perret, זה ההיסטוריה של החברה הזאת. כשאנחנו מדברים על ההיסטוריה שלה, אנחנו לא צריכים ללכת מאות שנים אחורה, אלא מספיק שנלך אל שנות התשעים של המאה הקודמת, התקופה בה החברה הוקמה. באותן שנים לחברה קראו בכלל בשם אחר, על שם מייסד החברה, תקופה שאותה ככל הנראה היו שמחים ב-La Joux-Perret אם היו מצליחים למחוק מדפי ההיסטוריה.

Jaquet-Baume SA 

יצרנית המנגנונים Jaquet-Baume הוקמה בשנות התשעים של המאה הקודמת בלה שו-דה-פונד שבשוויץ. החברה התמחתה מהקמתה בהרכבה וביצוע גימורים למנגנונים של ETA, במקביל לפיתוח קומפליקציות מתקדמות כמו מנגנוני טורביון. כבר בשנים הראשונות להקמתה, החברה רקמה שיתופי פעולה עם מגוון יצרניות שעונים, כששיתוף הפעולה הבולט ביותר שלה באותן שנים היה עם הובלו.

אם השם Jaquet נשמע לכם מוכר, ככל הנראה יש לכם זיכרון טוב. החברה נקראה על שם מייסד החברה, ז׳אן-פייר ז׳אקה (Jean-Pierre Jaquet). על מעלליו של ז׳אקה סיפרנו לכם בכתבה כאן בווטשגורו, לפני קצת יותר משנה וחצי – פרעה של עולם השעונים השוויצרי.

ז׳אן פייר ז׳אקה. מקור - rts.ch.
ז׳אן פייר ז׳אקה. מקור – rts.ch.

בכתבה שלנו סיפרנו לכם כי בתחילת שנות התשעים של המאה הקודמת, עם ההתאוששות של עולם השעונים השוויצרי ממשבר הקוורץ והעלייה בביקוש לשעונים עם קומפליקציות ומנגנוני שעונים בגימור גבוה, ז׳אקה מזהה את ההזדמנות ומקים חברה משלו. למרות שבאותה תקופה ז׳אקה כבר היה מעורב במספר שערוריות, החברה החדשה שלו מצליחה לשגשג והופכת לספקית מנגנונים מוצלחת במיוחד.

מנגנון של החברה. מקור - Monochrome Watches.
מנגנון של החברה. מקור – Monochrome Watches.

בשנת 1995 ז׳אקה משתף פעולה עם אריק לות׳, פייר אנדרה פינאזי וארנסט תומקה. תומקה היה בעברו יושב ראש קבוצת SMH ונחשב לאחד האבות המייסדים של שעוני סווטש. הקבוצה הזאת מקימה חברה נוספת בשם Les Montres SA, שהייתה אמורה להקים לתחייה את מותגי השעונים הבריטיים ההיסטוריים. בשנת 2001 החברה מחליפה את השם שלה ל-The British Masters, כשמספר שנים לפני כן, בשנת 1998, הם משיקים מחדש את המותגים Graham ו-Arnold & Son.

מי שטיפלה בייצור המנגנונים עבור המותגים הללו הייתה Jaquet SA, כשבשנות האלפיים המוקדמות, החברה הצליחה לייצר רווח שנתי של כ-22 מיליון פרנקים שוויצריים. מלבד המותגים של קבוצת The British Masters, החברה החזיקה באותה תקופה ברשימת הלקוחות שלה שמות כמו פרנק מולר, ג׳יררד פרגו, Sinn, מוריס לקרואה, FP Journe ומותגים שונים מבית קבוצת ריצ׳מונט.

השם Jaquet נמחק

הייתם מצפים שז׳אקה ינוח על זרי הדפנה ויתמקד בהרחבת החברה שלו. אבל ז׳אקה מסתבך באותן שנים במספר שערורויות, כשבאותה תקופה מתפרסמת בשוויץ ״פרשת ז׳אקה״ (באנגלית – ״The Jaquet Affair״), כשאם אתם לא זוכרים את הכתבה שלנו, אנחנו ממליצים לכם לקרוא אותה ולרענן את הזיכרון.

עם מעצרו של ז׳אקה, החברה עברה ארגון מחדש תחת הנהגת מנכ״ל החברה דאז, פרדריק ונגר, ביחד עם אריק לות׳, רודולף בוהלי (Rudolf Bohli) ומשקיעים נוספים, כשהיא עוברת לבעלות Prothor אחזקות. באותן שנים, מתישהו בין 2003 ל-2004, קבוצת המשקיעים קנתה את חלקו של ז׳אן-פייר ז׳אקה, תמורת סכום של כ-11 מיליון פרנקים שוויצריים.

הצעד הראשון שביצעה קבוצת המשקיעים היה מחיקת השם Jacquet ושינוי השם של החברה, שנקראת מאז La Joux-Perret.

La Joux-Perret כיום

La Joux-Perret מתמקדת בשלוש תחומי פעילות שונים, כשבכל אחד מהן היא פועלת בהתאמה בנפחי ייצור שונים.

תחום הפעילות הראשון הוא מנגנוני ה-High-End. בתחום הפעילות הזה, מייצרת החברה מנגנונים בכמות של מאות בודדות של מנגנוני High-End. מרבית הייצור שמור עבור ״מותג הבית״ של החברה, Arnold & Son, אם כי חלק מהמנגנונים הללו עושים את דרכם גם אל שעונים של יצרניות מובילות אחרות בעולם השעונים.

מנגנון של החברה. מקור - Monochrome Watches.
מנגנון של החברה. מקור – Monochrome Watches.

תחום הפעילות השני היא מנגנוני שעונים באיכות בינונית. כאן מייצרת החברה אלפי מנגנונים, כשהמנגנונים הללו מגיעים לחברות רבות, אותן הזכרנו לעיל.

תחום הפעילות השלישי מהווה למעשה את מרבית נפח הייצור של החברה. כאן מייצרת החברה עשרות אלפי רכיבי מנגנונים, אותם היא מספקת ליצרניות מנגנונים אחרות, לפי הזמנה.

זה רק נשמע פשוט …

זה אולי נשמע לכם פשוט, אבל לתפעל קווי ייצור עבור שלוש קטגוריות שוק שונות לחלוטין היא לא משימה פשוטה בכלל. כל קטגוריה מציבה דרישות שונות לציוד הייצור ולכן La Joux-Perret מחזיקה במתחם ייצור גדול ומגוון במיוחד, כשהיא מחזיקה במספר מכונות ייצור נדירות במיוחד.

עד כמה שזה נשמע מוזר, פס הייצור המסובך ביותר והמורכב ביותר הוא דווקא קטגוריית השוק הנמוך. ייצור המוני דורש דיוק גבוה יותר ומספר חזרות גבוה הרבה יותר של פס הייצור. בנוסף, החלקים חייבים להיות זהים לחלוטין ומושלמים, כדי שתהליך ההרכבה שלהם, בין אם הוא מבוצע על ידי מכונות, או על ידי כוח אדם אנושי, יוכל להתקדם ללא תקלות שדורשות התערבות ומיומנות, מה שיאט את קצב הייצור בצורה משמעותית. בנוסף, יש למזער ככל האפשר את זמן הייצור של כל רכיב, כדי לעמוד בתפוקת הייצור הנדרשת.

La Joux-Perret. מקור - אתר החברה.
La Joux-Perret. מקור – אתר החברה.

ב-La Joux-Perret מעסיקים מספר גדול במיוחד של מהנדסי פיתוח. למעשה, המהנדסים בחברה הם כולם, בראש ובראשונה, שענים מקצועיים, שהמשיכו לאחר מכן ללימודי הנדסה. בנוסף, החברה מחזיקה במעבדות מתקדמות, מחלקות לייצור אבות טיפוס וציוד בדיקה מתקדם.

מנגנון טורביון של Angelus המבוסס על תכנון של החברה. מקור - SJX Watches.
מנגנון טורביון של Angelus המבוסס על תכנון של החברה. מקור – SJX Watches.

מרבית הייצור לציוד המוני שבו משתמשת החברה הוא ציוד משנות החמישים והשישים של המאה הקודמת, כשהחברה שיפצה, עדכנה והתאימה אותו לעידן המודרני ולדרישות הייצור הקפדניות. בחברה מספרים כי למעשה, זהו השילוב המושלם שמאפשר לחברה לייצר מגוון רחב כל כך של מנגנונים ורכיבים. בחברה מספרים כי השילוב בין הדיוק המוחלט והפעולה נטולת הרעידות של המכונות הישנות יותר, העשויות מברזל יצוק כבד לבין הגמישות של רכיבים נוספים, הנשלטים על ידי מחשב, הוא מה שמאפשר לחברה את הגמישות הרבה.

La Joux-Perret – לסיכום

יצרניות מנגנוני השעונים הן חלק בלתי נפרד מעולם השעונים. כחובבי שעונים, אנחנו שומעים כמעט כל יום על יצרניות כמו ETA, סליטה או שמות אקזוטיים יותר כמו מינרבה ועוד. אבל ככל הנראה אין עוד יצרנית מנגנוני שעונים בעולם השעונים, בשוויץ או ביפן, שמחזיקה תחת קורת גג אחת, שילוב מוזר כל כך של ייצור המוני לצד מנגנוני High-End כמו מנגנוני טורביון. שיתוף הפעולה האחרון של החברה, עליו דיווחנו בכתבה על השעונים החדשים של ברייטלינג הוא לבטח לא האחרון שעליו עובדת La Joux-Perret, כשכפי שציינו, משתפת פעולה עם מגוון רחב של יצרניות שעונים שוויצריות. אבל כאמור, החברה נמצאת כיום בבעלות תאגיד סיטיזן, כך שאתם ככל הנראה לא מופתעים לגלות שהמנגנונים של החברה נמצאים גם בשעונים של יצרנית השעונים היפנית, כך שבינתיים, בין היתר ניתן למצוא אותם גם בסדרת שעוני הקמפנולה, שעוני השוק הגבוה של סיטיזן. אנחנו מאמינים שעוד נשמע הרבה על החברה הזאת.

למעבר לאתר של החברה.