בצעד מפתיע מאוד, אומגה הכריזה השבוע על הקמת ה-Laboratoire de Précision (בתרגום מצרפתית – מעבדת דיוק), מכון חדש לבדיקת שעונים ועמידה שלהם בתקן הכרונומטר הקפדני, מתוך מטרה לשפר עוד יותר את איכות הבדיקות הכרונומטריות לשעונים שלה ולשפר את תקני ייצור השעונים. מוזמנים להכיר את המכון החדש ותזכורת לעולם הכרונומטרים בשעונים בכתבה שלנו.

תקן ISO 3159

כשאנחנו מדברים על דיוק של שעונים, המונח המקובל שבו חובבי השעונים משתמשים הוא כרונומטר. תקן ה-ISO 3159 הוא התקן הבינלאומי שקובע את הדרישות ושיטות הבדיקה השונות להסמכת כרונומטרים לשעוני יד עם מנגנון מכאני.

התקן מגדיר את הקריטריונים עבור הסמכת כרונומטר – כל מנגנון שעובר את תהליך ההסמכה מקבל מספר סידורי משלו יחד עם תעודה של מכון הבדיקה ועל לוח השעון ניתן לרשום את המילה Chronometer בכדי לשקף את איכות המנגנון. את המבחן מבצעים על המנגנון בלבד ולאחר ההסמכה חוזר המנגנון למפעל ומורכב בתוך השעון. תהליך הבקרה אורך 16 ימים כשבמהלכם בודקים את דיוק המנגנון ב-5 מנחים (זוויות שבהן המנגנון מנוח) כשבימים 11 ו-13 בודקים גם את התפקוד בטמפרטורה של 8 מעלות ו-23 מעלות צלסיוס.

הקריטריונים שהשעונים צריכים לעמוד בהם הם סטייה מקסימאלית שבין (4-) ל (6+) שניות ליום עם שינויים ממוצעים בין מנחים ובין טמפרטורות לפי טבלאות שקובע התקן.

מי נותן הסמכות כרונומטר?

כשאנחנו מדברים על הסמכות כרונומטר, אנחנו רגילים לחשוב על ה-COSC, ה-Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres (מצרפתית – בקרת הכרונומטר השוויצרית הרשמית). ה-COSC הוא הארגון הגדול ביותר וזה שנותן את מספר הסמכות הכרונומטר הגדול ביותר מדי שנה בשוויץ, כשהוא פעיל מאז שנת 1973.

אבל מלבד ה-COSC, ישנם עוד מכוני בדיקה שמעניקים את ההסמכה הזאת, כשהבולטים שביניהם הם Timelab – מעבדה להסמכת כרונומטר שהוקמה בשנת 2005. Timelab מעניקה הסמכות כרונומטר למנגנונים מכאניים ולמנגנוני קוורץ.

המכון הנוסף והמוכר יותר הוא ה-METAS – Federal Institute of Metrology (המכון הפדרלי למטרולוגיה), ה-METAS הוא המכון הלאומי למטרולוגיה (מדע העוסק במדידה, כשהוא כולל את ההיבטים התאורטיים והמעשיים של מדידה) בשוויץ.

הכיתוב Master Chronometer על לוחות השעונים של אומגה
הכיתוב Master Chronometer על לוחות השעונים של אומגה

מכון הבדיקה הנוסף שאולי אין לו שם, אבל הוא הגדול ביותר בשוויץ הוא זה של רולקס. רולקס משתמשת בתקן פנימי שלה – Superlative Chronometer, תקן מחמיר עוד יותר מתקן הכרונומטר בכל הקשור לדיוק, כשרולקס קובעת סטנדרט דיוק שעומד על 2-/+2 שניות ליום.

למעשה, רולקס שולחת את המנגנונים שלה לבדיקה על ידי ה-COSC. לאחר שהם מקבלים הסמכת כרונומטר, הם חוזרים לרולקס, עוברים הרכבה בתוך גוף השעון ואז רולקס מבצעת את הבדיקות לפי התקן שלה, כשכאמור – בניגוד ל-COSC שבודק את המנגנון מחוץ לשעון – כאן מדובר בבדיקות בתוך השעון.

רולקס היא יצרנית השעונים עם מספר המנגנונים הגדול ביותר שקיבל הסמכת כרונומטר מה-COSC לאורך השנים. למעשה, המנגנונים של רולקס מהווים 90 אחוזים מסך המנגנונים שקיבלו את הסמכת הכרונומטר!

Laboratoire de Précision

המכון החדש או אם תרצו, המעבדה החדשה שאומגה מקימה, תתפקד בדומה ל-COSC בכל הקשור להסמכות כרונומטר. אומגה תקים שני אתרים בשוויץ – אחד בביין והשני בוילרט, כשאומגה מייעדת שטח של כ-1000 מטרים רבועים לשני האתרים הללו.

למרות שה-Laboratoire de Précision מוקם ומופעל על ידי אומגה, המכון יהיה ניטרלי ועצמאי לחלוטין והוא יקבל מנגנונים לבדיקה מכל חברה שתרצה לעבור את ההסמכה ב-Laboratoire de Précision. למעשה, הניטרליות והיושרה הללו היו דרישות ספציפיות להסמכת ה-Laboratoire de Précision כ״מעבדת בדיקה לפי תקן ISO/IEC17025:2017״ על ידי שירות ההסמכה השוויצרי – גוף ייחודי בשוויץ המוסמך לספק אישור כזה.

הדרישות הללו מבטיחות כי לקוחות שיפנו ל-Laboratoire de Précision יהנו מבדיקות אמינות, עצמאיות וחסרות פניות של מנגנוני השעונים שלהן.

מדידת מנגנונים בהתאם לתקן ISO 3159 ״למכשירי שמירת זמן – כרונומטרים לפרק כף היד עם מתנד איזון קפיצי״ או במושג הפשוט יותר שכולנו מכירים – כרונומטר, היא אחת משיטות הבדיקה שהמעבדה מוסמכת להן.

מלבד הציוד הכרונומטרי הסטנדרטי, ה-Laboratoire de Précision פיתחה טכנולוגיות פנימיות גמישות המאפשרות מדידות בדיוק גבוה בתנאים מותאמים כמו מיקומים וטמפרטורות משתנות.

המשמעות היא שאומגה תוכל לבצע בדיקות קפדניות הרבה יותר מהתקן בתעשייה כיום, תוך ביצוע מדיקות מדויקות לכל אורך 15 הימים של בדיקות כרונומטר, על פי תקן ה-ISO 3159.

תרשו לנו להתעכב רגע ולהסביר את משמעות המשפט האחרון – הבדיקות החדשות שיוכלו לבצע במעבדה יהיו לא רק מקיפות יותר וקפדניות יותר, אלא למעשה במעבדה מודדים את המנגנון בכל שניה נתונה, 24 שעות ביממה, לאורך כל 15 הימים של הבדיקה. זאת בניגוד לבדיקת כרונומטר כיום, שבה מתבצעת בדיקה אחת ל-24 שעות.

במעבדה החדשה של אומגה, כל פעימה במנגנון נמדדת ונרשמת, עם דיוק מדידה גבוה פי עשר מהסטנדרט בתעשייה. הכמות העצומה של הנתונים שייאספו במהלך הבדיקות, בעזרת שיטות תעשייתיות וניתוחי ביג דאטה, יעזרו למותגים וליצרני מנגנונים להבין את הביצועים הכרונומטריים של כל המנגנונים שלהם בצורה מקיפה יותר ועמוקה יותר מאי פעם ובמקביל גם לסייע בשיפור המצוינות הכרונומטרית הכוללת.

מה זה אומר?

העובדה שכל מנגנון נבדק, נמדד ומתועד במהלך כל שניה ושניה במהלך הבדיקה, מאפשרת ליצרניות המנגנונים ויצרניות השעונים לקבל כאמור תמונה מדויקת הרבה יותר של המנגנון ושל הדיוק הכרונומטרי שלו. קחו לדוגמה מנגנון שמפגר 2 שניות ביום, נתון מצוין שאפילו היה מזכה אותו בתואר Superlative Chronometer, אם היה מדובר בשעון של רולקס. עד היום, היצרניות היו יודעות שהמנגנון מפגר 2 שניות ביום. עם המעבדה החדשה, היצרניות יוכלו לדעת האם הפיגור הזה מתפתח בצורה שווה לאורך כל 24 השעות, האם הוא נוצר בשעות מסוימות (אולי בהשפעת טמפרטורה למשל) או שאולי מדובר בסטיה רגעית שצריך לאבחן את המקור שלה, כשהפתרון שלה יוביל למנגנון עם דיוק גבוה עוד יותר.

עבור אומגה, המעבדה מהווה יתרון משמעותי, כשהיא משלבת למעשה בדיקות כרונומטר בתוך שרשרת הייצור שלה, כשהיא לא צריכה להסתמך על נותני שירות חיצוניים.

מי שעוד תרוויח מהמהלך הזה היא כמובן קבוצת סווטש, קונגלומרט האם של אומגה, שמן הסתם אישר או אפילו יזם את הקמת המעבדה. קבוצת סווטש תקבל למעשה עכשיו גם היא גישה ישירה למעבדת כרונומטר ״אינהאוס״ כחלק משרשרת האספקה שלה, שתוכל לספק שירותי בדיקה לכל המותגים של החברה וליצרנית המנגנונים של הקבוצה כולה – ETA.

יהיה מעניין לראות האם באמת מותגים נוספים ישתמשו במעבדה מחוץ לקבוצת סווטש והאם, מי יודע, אולי אפילו רולקס תשלח כמה מנגנונים למעבדה החדשה של אומגה, כדי לקבל נתונים קצת יותר מעמיקים על המנגנונים שלה.