בעולם שעוני היוקרה אנו שומעים מדי פעם בפעם על מכירות פומביות כאלו ואחרות שעולות לכותרות בגלל שיאים כאלו ואחרים שנשברו בהן. כך למשל כולנו מכירים את שעון הרולקס של פול ניומן, שעון הפטק פיליפ שהפך לשעון היקר ביותר בעולם או שעונים כאלו ואחרים עם היסטוריה מאחוריהם או כאלו שהפכו לשעון היקר ביותר של אומגה, טאג הויר ויצרניות שעונים אחרות. בימים האחרונים עלתה לכותרות בעולם שעוני היוקרה מכירה פומבית מיוחדת במינה – Legendary and Unique Watches: The Collection of a Lifetime. מוזמנים לגלות ביחד איתנו מה כל כך מיוחד במכירה הזאת ולהכיר חלק מהשעונים שיימכרו בה.

Legendary and Unique Watches: The Collection of a Lifetime

המכירה הפומבית שנקראת Legendary and Unique Watches: The Collection of a Lifetime, תערך על ידי בית המכירות הפומביות כריסטיס. המכירה תתקיים ב-6 לנובמבר 2022, בשעה 5 אחר הצהריים, שעון שוויץ, במלון ארבע העונות (Four Seasons Hotel Des Bergues) בז׳נבה.

במסגרת המכירה, תציע כריסטיס 112 שעונים למכירה, כשמה שמיוחד כל כך במכירה הזאת, מלבד השעונים המדהימים, היא העובדה שכל השעונים שייכים למעשה לאספן אחד. אספן אנונימי שאסף את השעונים במשך כ-40 שנה. מרבית השעונים הם שעוני ״Unicorn״ – שעוני ״חד קרן״ – שעונים מיוחדים ונדירים מאוד. בין היתר מדובר בשעונים שהיו יצירות חד פעמיות, שעונים עם לוחות בהתאמה אישית, אבות טיפוס של שעונים ואפילו מספר שעונים שהם מספר 1 במהדורה מוגבלת.

את המכירה מקדימה תצוגה עולמית בת חודש, שהחלה ב-1 לאוקטובר 2022. במסגרת התצוגה המקדימה, ניתן יהיה להתרשם ממבחר שעונים שנבחרו בקפידה במספר ערים מסביב לעולם. התצוגה תתחיל כאמור ב-1 לאוקטובר בניו יורק, כשלאחר מכן השעונים יעברו להונג קונג, דובאי, לונדון, ג׳קרטה ולוס אנג׳לס. בסוף המסע הזה השעונים יגיעו לז׳נבה ב-2 לנובמבר, שם הם יצטרפו לשאר השעונים שיוצעו למכירה ארבעה ימים לאחר מכן.

אם אתם מסתובבים בעולם ואתם רוצים להציץ באוסף השעונים המרהיב הזה, התאריכים שבהם השעונים הללו מוצגים מסביב לעולם הם:

  • ניו יורק, כריסטיס ברוקפלר סנטר, בין התאריכים ה-1 ל-5 לאוקטובר (התצוגה הסתיימה).
  • הונג קונג, בית כריסטיס, בין התאריכים ה-4 ל-7 לאוקטובר (התצוגה הסתיימה).
  • דובאי, בית כריסטיס, בין התאריכים ה-12 ל-14 לאוקטובר (התצוגה מסתיימת היום).
  • לונדון, בית כריסטיס, בין התאריכים ה-15 ל-19 לאוקטובר.
  • ג׳קרטה, בית כריסטיס, בין התאריכים ה-19 ל-21 לאוקטובר.
  • לוס אנג׳לס, בית כריסטיס, בין התאריכים ה-26 ל-27 לאוקטובר.
  • ז׳נבה, מלון ארבע העונות, בין התאריכים ה-2 ל-6 לנובמבר.

על פי ההערכות, כריסטיס צפויה לגייס כ-20 מיליון פרנקים שוויצריים במכירה הזאת. מוזמנים להכיר כמה מהשעונים המיוחדים ביותר במכירה הזאת.

הבעלים של השעונים – לכאורה?

באף פרסום רשמי ובאף כתבה לא מופיע שמו של הבעלים של אוסף השעונים הנדיר הזה, אבל ראשי התיבות שמופיעים על חלק מהשעונים, בין אם על לוחות השעונים ובין אם על חלקים אחרים בשעונים, כמו גם הקדשות כאלו ואחרות על חלק מהשעונים, חושפים ככל הנראה ללא שום שאלה את הבעלים של אוסף השעונים הנדיר הזה – ז׳אן טוד (Jean Todt).

אם השם הזה לא מוכר לכם, תרשו לנו לספר לכם כי מדובר בנהג מירוצי ראלי צרפתי לשעבר ומי שנחשב למנהל בכיר בעולם המוטורי. טוד היה בעבר המנהל של קבוצת הפורמולה 1 של פרארי. בין השנים 2009 ל-2021 הוא כיהן כנשיא התשיעי של ה- FIA – Fédération Internationale de l’Automobile, כשבמהלך תקופת כהונתו הוא ביקר בישראל. מטבע הדברים, כמנהל של קבוצת פרארי, טוד היה בקשר הדוק עם אחד הנהגים האגדיים בעולם הפורמולה 1, מיכאל שומאכר, כשעל חלק מהשעונים ניתן למצוא הקדשה משומאכר או ראשי תיבות של שמו בהוקרה לטוד.

מי שעוד נמצא בקשר הדוק עם טוד הוא ריצ׳רד מיל, שאפילו ייצר שעון שמוקדש לטוד – ה-RM58-01.

פריט מספר 2008 – שעון טורביון של ג׳יררד פרגו

פריט מספר 2008 במכירה (Lot 2008) הוא שעון מלבני מבית ג׳יררד פרגו. גוף השעון עשוי מזהב לבן, כשהשעון מגיע עם מנגנון טורביון. השעון מגיע עם לוח בהזמנה אישית. לוח השעון אדום, עם הלוגו של פרארי ומעליו הספרה 1, לוגו של קסדה המוקפת בחמישה זרים. השעון הוזמן לציון חמשת הזכיות של מיכאל שומאכר בפורמולה 1.

Legendary and Unique Watches: The Collection of a Lifetime - פריט 2008. מקור - כריסטיס.
Legendary and Unique Watches: The Collection of a Lifetime – פריט 2008. מקור – כריסטיס.

פריט מספר 2025 – שעון מבית F.P Journe

שעון היסטורי ונדיר במיוחד מבית F.P Journe. שעון ה-Octa Jour et Nuit העשוי מרוטניום (Ruthenium), הוא מספר 63 במהדורה (מתוך 99 שעונים) שיוצרו בין השנים 2001 ל-2003. גם כאן מדובר בשעון עם קשר הדוק לעולם הפורמולה 1 וגם כאן אנו רואים לוח שעון בהתאמה אישית. השעון הוא אחד מ-5 שעונים מסט שעוני ה-״Ruthenium Collection״ של המותג, כשעל לוח השעון אנו רואים את ראשי התיבות של השם של הבעלים של השעון והבעלים של האוסף כולו – ״J.T״. אם כל זה לא מספיק לכם, על רוטור המנגנון מופיעה הקדשה ממיכאל שומאכר בכבודו ובעצמו לרגל חג המולד. השעון מגיע עם קומפליקציית לוח שנה שנתי.

פריט 2025. מקור - כריסטיס.
פריט 2025. מקור – כריסטיס.

פריט מספר 2026 – שעון מבית F.P Journe

שעון נוסף של המותג, כשבמבט ראשון הוא נראה זהה לחלוטין לפריט מספר 2025. גם כאן אנו רואים את ראשי התיבות על לוח השעון, כשגם השעון הזה מגיע עם ההקדשה ממיכאל שומאכר, אלא שהפעם מדובר בשעון עם תצוגת יום ולילה בלבד, ללא לוח שנה שנתי, אלא רק עם תאריכון.

פריט 2026. מקור - כריסטיס.
פריט 2026. מקור – כריסטיס.

פריט מספר 2027 – שעון מבית F.P Journe

כן, אתם כבר יודעים, שעון שנראה במבט ראשון זהה לחלוטין לשעונים הקודמים, עם ראשי התיבות J.T על לוח השעון, אלא שהפעם מדובר בשעון כרונוגרף, כשגם הוא מגיע עם הקדשה ממיכאל שומאכר על הרוטור של השעון.

פריט 2027. מקור - כריסטיס.
פריט 2027. מקור – כריסטיס.

פריטים מספר 2028, 2029 – שעונים מבית F.P Journe

שני השעונים האחרונים הם למעשה השעונים שמשלימים את קולקציית ה-Ruthenium Collection ואת חמשת השעונים הממוספרים 63 מתוך 99. שעון מספר 2028 הוא שעון עם שני אזורי זמן, כששעון מספר 2029 הוא שעון עם טורביון ורמונטואר. שני השעונים הללו מגיעים עם ראשי התיבות J.T על לוח השעון, אך ללא הקדשה ממיכאל שומאכר.

פריט 2028. מקור - כריסטיס.
פריט 2028. מקור – כריסטיס.
פריט 2029. מקור - כריסטיס.
פריט 2029. מקור – כריסטיס.

פריט מספר 2090 – שעון מבית ריצ׳רד מיל

אב-טיפוס לשעון RM27 רפאל נדאל, שעון קל משקל בצבע שחור, כשעל גב השעון מופיעים ראשי התיבות של הבעלים הראשון של השעון והבעלים הנוכחי של השעון. השעון הוא למעשה אחד מאבות הטיפוס שיוצרו על ידי המותג ריצ׳רד מיל, לפני השקת המהדורה המוגבלת של 50 יחידות לשעוני ה-RM27.

Legendary and Unique Watches: The Collection of a Lifetime פריט 2090. מקור - כריסטיס.
Legendary and Unique Watches: The Collection of a Lifetime פריט 2090. מקור – כריסטיס.

פריט מספר 2091 – שעון מבית ריצ׳רד מיל

שוב פעם אב-טיפוס לשעון ריצ׳רד מיל שמוקדש לרפאל נדאל, הפעם ה-RM27-02, שעון שמגיע עם מנגנון טורביון. השעון הוא שעון סקלטון כמובן, העשוי מקוורץ וסיבי פחמן, כשלמעשה השעון הוא RM27-02 מספר 0 – RM27-02 NO.0, כשעל השעון מופיעות הספרות ״00״. אב-טיפוס נוסף לשעון הזה נענד על ידי רפאל נדאל במהלך עונת הטניס של שנת 2015, כשעל גב השעון מופיעים ראשי התיבות של הבעלים הנוכחי של השעון, עדות לקשר הקרוב בין ריצ׳רד מיל לבעלים הנוכחי של השעון.

Legendary and Unique Watches: The Collection of a Lifetime פריט 2091. מקור - כריסטיס.
Legendary and Unique Watches: The Collection of a Lifetime פריט 2091. מקור – כריסטיס.

פריט מספר 2092 – שעון מבית ריצ׳רד מיל

שוב פעם שעון של רפאל נדאל, הפעם ה-RM27-03, שמגיע בגוף סקלטון העשוי מקוורץ וסיבי פחמן, אלא שהפעם לא מדובר באב-טיפוס, אלא בחלק מהמהדורה המוגבלת של 50 יחידות של השעון.

Legendary and Unique Watches: The Collection of a Lifetime פריט 2092. מקור - כריסטיס.
Legendary and Unique Watches: The Collection of a Lifetime פריט 2092. מקור – כריסטיס.

פריט מספר 2096 – שעון מבית ריצ׳רד מיל

שעון נוסף מבית ריצ׳רד מיל, הפעם ללא שום קשר לרפאל נדאל, אבל מדובר אולי באחד השעונים המיוחדים ביותר של המותג ואולי אחד מהשעונים המיוחדים ביותר במכירה הזאת. השעון הוא ה-RM56-01, שעון במהדורה מוגבלת, העשוי מזכוכית ספיר ומגיע עם טורביון. למעשה, זאת הפעם הראשונה ששעון כזה מגיע למכירה, כשעד היום השעונים הללו נמכרו למקורבים למותג ולריצ׳רד מיל עצמו.

פריט 2096. מקור - כריסטיס.
פריט 2096. מקור – כריסטיס.

פריט מספר 2110 – שעון מבית F.P Journe

שעון CENTIGRAPHE SOUVERAIN מפלטינה, עם הלוגו של פרארי ומתחתיו ראשי התיבות J.T, שעון מספר 1 מתוך 3. מדובר בשעון ה-Centigraphe החשוב ביותר של F.P Journe, כשלמעשה, מי שתרם ודחף את פרנסואה-פול ז׳ורן לייצר את שעון הסנטיגרף הוא ז׳אן טוד בעצמו. שעון סנטיגרף הוא שעון שמציג זמן שחלף בקפיצות של מאית השניה ועד ל-10 דקות, באמצעות תצוגה המורכבת משלושה לוחות קטנים, עם סקאלות משתנות בהתאמה. הצבעים בשעון הם צבעים שטוד בעצמו שלח ל-F.P Journe, כדי לקבל את הגוונים המדויקים של המותג פרארי.

שעון הסנטיגרף החשוב ביותר של F.P Journe? מקור - כריסטיס.
שעון הסנטיגרף החשוב ביותר של F.P Journe? מקור – כריסטיס.

פריט מספר 2111 – שעון מבית F.P Journe

שעון GRANDE ET PETITE SONNERIE בגוף העשוי מפלדת אל-חלד עם לוח כחול בנזין. שעון שיוצר במיוחד עבור הבעלים הנוכחי של השעון (שוב פעם, אנחנו לא באמת יכולים להגיד לכם שמדובר בז׳אן טוד, כן?), כשאי אפשר לפספס את הקשר בין בנזין ועולם המירוצים וז׳אן טוד. ממש כמו השעון הקודם, גם כאן מדובר באחד השעונים החשובים ביותר בסדרת ה-Sonnerie Souveraine של המותג F.P Journe, כשגולת הכותרת של השעון היא הלוח המיוחד של השעון. את הגוון המיוחד מקבלים באמצעות יישום של מספר שכבות לכה בצבע כחול, כשכל שכבה מיושמת בנפרד ועוברת פוליש ידני לגימור מראה, לפני שמיישמים עליה את השכבה הבאה. פרנסואה-פול ז׳ורן בעצמו אמר כי מדובר באחד מלוחות השעונים הקשים ביותר לייצור של המותג (!), כשנדרשת רמת ביצוע קרובה לשלמות כדי לייצר את לוח השעון הזה, שמשנה את הצבעים שלו בהתאם לאור שאליו הוא נחשף, מתכלת-כחול לשחור. 

לוח הבנזין המיוחד. מקור - כריסטיס.
לוח הבנזין המיוחד. מקור – כריסטיס.

פריט מספר 2109 – שעון מבית ושרון קונסטנטין

אם אתם שואלים אותנו, עם כל הכבוד וההערכה שלנו לפרנסואה-פול ז׳ורן והשעונים שלו וההערכה שלנו לריצ׳רד מיל, מדובר אולי בשעון המיוחד ביותר במכירה הזאת, גם אם לא המתקדם ביותר או הנחשב ביותר מבחינה הורולוגית.

השעון המיוחד ביותר במכירה? מקור - כריסטיס.
השעון המיוחד ביותר במכירה? מקור – כריסטיס.

השעון יוצר על פי בקשה מהבעלים הנוכחי על ידי ושרון קונסטנטין בשנת 1994, לציון 400 שנה למותו של גרארדוס מרקטוס (Gerardus Mercator), קרטוגרף נודע שיצר בשנת 1569 את מפת העולם שהציגה מסלולי שיט כקווים ישרים. השעון הוא שעון עם מכניקת רטרוגרד (Retrograde) כפולה, כשגם מחוג השעות וגם מחוג הדקות ״קופצים״ בחזרה – מחוג השעות כשהוא מגיע לשעה 12 ומחוג הדקות כשהוא מגיע לדקה 60.

השעון המיוחד ביותר במכירה? מקור - כריסטיס.
השעון המיוחד ביותר במכירה? מקור – כריסטיס.

אבל מה שהופך את השעון הזה למיוחד עוד יותר הוא מכונית הפרארי אנזו שמופיעה על לוח השעון, שבוצעה בטכניקת ה-cloisonné על לוח האמייל של השעון. בגב השעון אנו רואים מחווה נוספת לפרארי, כשרוטור הסקלטון של השעון, העשוי מזהב, הוא למעשה הלוגו של פרארי!

Legendary and Unique Watches: The Collection of a Lifetime – לסיכום

Legendary and Unique Watches: The Collection of a Lifetime. מקור - כריסטיס.
Legendary and Unique Watches: The Collection of a Lifetime. מקור – כריסטיס.

כאמור, המכירה הפומבית כוללת 112 שעונים. אנחנו ממליצים לכם לפנות לעצמכם קצת זמן, לעבור לאתר של כריסטיס ולהתרשם בעצמכם מכל אחד ואחד מהשעונים המדהימים הללו, שימו לב – לחצו על השעון ותעברו למידע עליו ולתמונות של החלק הקדמי והאחורי של השעון, תוכלו לגלות שם הקדשות ומחוות מדהימות בלוחות השעונים, במנגנונים ועוד. צפיה נעימה!

לצפיה בקטלוג המלא של השעונים.