בסוף השבוע שעבר התקיימה בז’נבה שבשוויץ המכירה הפומבית Only Watch 2021. למרות שאנחנו מניחים שכחובבי שעונים מרבית הקוראים שלנו מכירים את המכירה הפומבית המיוחדת הזאת, לטובת אלו שלא מכירים את השם ואת הרעיון שמאחוריו וגם לטובת אלו שמכירים אבל לא מכירים את השעונים המיוחדים והמספרים של המכירה הפומבית השנה, החלטנו לסקר באופן נרחב את האירוע המיוחד הזה ותסמכו על הגורו – יש הרבה מה לראות. Only Watch 2021 – המספרים והשעונים, חלק ראשון.

ONLY WATCH 2021 – המספרים והשעונים – על מה המהומה?

Only Watch היא כאמור מכירה פומבית של שעונים, המתקיימת אחת לשנתיים. הרוח החיה ומי שעומד מאחורי האירוע המיוחד הזה (תיכף תבינו למה) הוא לוק פטבינו (Luc Pettavino). פטבינו יזם את אירוע ה-Only Watch הראשון בשנת 2005 ומאז הפך התאריך בו מתקיים האירוע הזה לאחד התאריכים החשובים ביותר בעולם השעונים. תאריך שעולם השעונים כולו מחכה אליו ויצרניות השעונים מתחילות להתכונן אליו אולי מהרגע שמסתיים האירוע הקודם, שנתיים מוקדם יותר. Only Watch 2021 הייתה המהדורה התשיעית של המכירה הפומבית.

הרעיון מאחורי Only Watch הוא – מכירה פומבית שכל ההכנסות ממנה (כמעט ליתר דיוק) מועברות לתרומה לארגוני מחקר. מספר הולך וגדל של יצרניות שעונים מייצרות שעונים במהדורות מיוחדות במיוחד עבור המכירה הפומבית הזאת. כשאנחנו מדברים על מהדורות מיוחדות, אנחנו מתכוונים לשעונים יחידים במינם – לא מהדורה מוגבלת ולא ייצור מוגבל או טריק שיווקי כזה או אחר. יצירות מופת הורולוגיות שמיוצרות במיוחד עבור Only Watch. אותם שעונים נמכרים במכירה הפומבית, כשכאמור כל ההכנסות מועברות לתרומה. כמה בדיוק מההכנסות עוברות לתרומה? 99 אחוזים מההכנסות מועברות בתרומה. האחוז הבודד שנשאר משמש לכיסוי עלויות האירוע.

ONLY WATCH 2021 – המספרים והשעונים – מסביב לעולם

האירוע הבולט מתקיים כאמור בז’נבה, אבל במרוצת השנים הפכה Only Watch לאחד האירועים היוקרתיים ביותר בעולם השעונים ולאחת המכירות הפומביות החשובות ביותר באותה שנה שבה היא מתקיימת. כיום מקיימים אנשי Only Watch מכירות פומביות מסביב לעולם. מלבד ז’נבה, אפשר למצוא מהדורות של המכירה הפומבית בניו יורק, פריז, לונדון, מונאקו, דובאי, הונג קונג, סינגפור, טאייפיי וטוקיו.

במרוצת השנים נמכרו במסגרת המכירה הפומבית מספר שעונים מיוחדים, אבל השעון המפורסם ביותר שנמכר במסגרת Only Watch הוא גם השעון היקר ביותר בהיסטוריה. במהדורת 2019 של Only Watch נמכר שעון יד של פטק פיליפ, ה-Grandmaster Chime רפרנס 6300A-010 בסכום מדהים של 31 מיליון פרנקים שוויצריים. סכום השווה לכ-31 מיליון דולרים אמריקאיים אז. הסכום הזה הפך אותו לשעון היקר ביותר שנמכר במסגרת Only Watch וכאמור גם לשעון היקר ביותר בהיסטוריה. מדובר בשעון גרנד קומפליקיישן של פטק פיליפ, עם לא פחות מ-20 קומפליקציות שונות. בין היתר – איזור זמן שני, לוח שנה נצחי, תצוגת מצב ירח, מנגנוני פעמונים איזוטריים (Grand and Petite Sonnerie) ועוד. השעון מגיע עם 2 לוחות, כשהוא מתהפך על ציר והוא הגיע בגוף העשוי מפלדת אל-חלד.

הודות לרפרנס 6300A, הפכה Only Watch 2019 למכירה הפומבית בה גויס הסכום הסופי הגבוה ביותר – 38,593,000 פרנקים שוויצריים. רבים ציפו כי השנה השיא הזה יישבר, בגלל צירוף של סיבות. הסיבה הראשונה – היציאה של העולם ממשבר הקורונה והרצון של עשירי העולם “לפצות את עצמם” על השנתיים הקשות שעברו על העולם כולו. הסיבה השנייה – הטירוף הבלתי פוסק במכירות פומביות של שעונים, שנדמה כי התחיל להתחדש לאחרונה, שוב פעם – עם התפשטות החיסונים נגד הוירוס מסביב לעולם.

אבל בסופו של דבר, התערוכה השנה גייסה “רק” 30 מיליון פרנקים שוויצריים. קצת פחות מהסכום שבו נמכר אותו שעון של פטק פיליפ לפני שנתיים. אבל בניגוד ל-Only Watch 2019, במהדורת 2021 של המכירה הפומבית לא נמכר אף שעון בסכום שובר שיאים ואפילו לא בסכום שמתקרב לסכום האסטרונומי ששולם עבור רפרנס 6300A. כך שאם תרצו, אפשר לראות בזה הישג מרשים הרבה יותר מסכום השיא שגויס באירוע הקודם.

בסך הכל, גייסה Only Watch כ-100 מיליון פרנקים שוויצריים במסגרת תשע המכירות הפומביות שהתקיימו מאז שנת 2005.

ONLY WATCH 2021 – המספרים והשעונים – לפני שנעבור לשעונים … 

מייסד Only Watch, לוק פטבינו, סיפר בראיון למגזין של בית המכירות הפומביות כריסטיס כיצד האירוע יצא לדרך. האדם הראשון שאליו הוא פנה עם הרעיון היה ניקולס הייק המנוח, יו”ר קבוצת סווטש. פטבינו מספר כי התגובה של הייק הייתה קצרה וברורה – “יש לך גיבוי מלא מקבוצת סווטש”. עם הרוח הגבית הזאת, פטבינו פנה ליצרניות שעונים נוספות והחל לצבור שעונים מיוחדים שיימכרו כאמור במסגרת Only Watch.

במרוצת השנים מספר יצרניות השעונים שהקדישו מזמנן וייצרו מהדורות מיוחדות הלך ועלה, כשבמהדורת 2021 של Only Watch נמכרו שעונים ממעל ל-50 מותגים שונים, ביניהם כמובן השמות המובילים בעולם ההורולוגיה – מפטק פיליפ ואודמר פיגה ועד לאקריביה, טודור, זניט, הובלו ועוד. בולטת בהיעדרה – רולקס, אלא אם אתם מחשיבים את טודור כנציגות שלה …

רשימת המותגים המלאה לשנת 2021 (קחו נשימה ארוכה) – אקריביה, אנדרסן ז’נבה, ארמין סטורם, ארטיה, אטלייה דה כרונומטרי, אודמר פיגה, בלטיק, בל & רוס, בלנפיין, בושרון, בווה, ברגה, בולגרי, בוכרר, שאנל, צ’רלס ג’ירדייה, שופארד, סירוס, צ’אפק, ד. קנדוקס, De Bethune x Voutilainen, , פברז’ה, F.P Journe, פרדריק קונטסנט, ג’יררד פרגו, H. Moser & Cie, הרמס, הובלו, ג’ייקוב & קו, ז’אק דרוז, קונסטנטין חייקין, קריון, לורן פרייה, לואי מונה, לואי ויטון, לודוויק באלוארד, מוריס לקרואה, MB&F, מון-בלאן, מוריץ גרוסמן, פטק פיליפ, פרלה, רבליון, רסרביור ווטש, ריצ’רד מיל, רומיין גוטייה, ספיק-מרין, טאג הויר, Trilobe x Daniel Buren, טודור, יוליס נרדין, Urwerk, וויטליינן, Zenith x Felipe Pantone.

מוזמנים להכיר איתנו כמה מיצירות המופת הללו.

פטק פיליפ Complicated Desk Clock 

בפטק פיליפ החליטו כנראה “ללכת בקטן” השנה. במקום עוד שעון גרנד קומפליקיישן, שלחה החברה השנה שעון שולחני.

השעון, רפרנס 27001M-001 הוא מחווה לשעון עבר של החברה, שנמסר בשנת 1923 לתעשיין האמריקאי ג’יימס וורד פאקרד (Ward Packard). דרך אגב – מהשעון המקורי של פקארד אפשר להתרשם במוזיאון של פטק פיליפ כיום.

ONLY WATCH 2021 - המספרים והשעונים - יצירת המופת של פטק פיליפ. מקור - Watchilove.
ONLY WATCH 2021 – המספרים והשעונים – יצירת המופת של פטק פיליפ. מקור – Watchilove.

השעון מגיע עם קומפליקציות לוח שנה נצחי, תצוגת מצב ירח, תצוגת מספר השבוע בשנה, מחוון רזרבת כוח – שעומדת על, שימו לב – 31 ימים. השעון מגיע עם דיוק של שנייה אחת (פלוס/מינוס) ליום.

ONLY WATCH 2021 - המספרים והשעונים - יצירת המופת של פטק פיליפ. מקור - Watchilove.
ONLY WATCH 2021 – המספרים והשעונים – יצירת המופת של פטק פיליפ. מקור – Watchilove.

השעון נמצא בתוך גוף העשוי מכסף ביחד עם פאנלים מעץ. ההערכות היו כי השעון הזה יימכר בסכום שבין 400 ל-500 אלף פרנקים שוויצריים. אבל כמו שקורה בדרך כלל במכירות פומביות של שעונים מיוחדים של יצרניות שעונים שהשם שלהן מורכב משני מילים שמתחילות באות P – אפשר לזרוק את ההערכות הראשוניות לפח …

רזרבת כוח של 31 ימים ותג מחיר דמיוני. מקור - Watchilove.
רזרבת כוח של 31 ימים ותג מחיר דמיוני. מקור – Watchilove.

עם סיום המכירה והישמע הפטיש האחרון, הסכום הסופי שהתקבל עבור השעון הזה עמד על 9.5 מיליון פרנקים שוויצריים. מה שהופך אותו לשעון היקר ביותר שנמכר ב-Only Watch 2021.

F.P Journe FFC Blue

השעון שגרף את הסכום השני בגובהו במסגרת Only Watch 2021 מגיע כמובן מבית F.P Journe. השעון, FFC Blue, מזכיר את השעונים הקודמים ששלחה החברה למכירה הפומבית וגרפו סכומים נכבדים גם הם.

האותיות FFC בשם השעון הן ראשי התיבות של הבמאי המוערך פרנסיס פורד קופולה. בשנת 2012 פנה קופולה אל פרנסואה-פול ז’ורן, מייסד F.P Journe והציע לו רעיון לשעון מהפכני. שעון מכאני שיציג את השעה באמצעות יד אנושית.

רעיון של הבמאי המוערך פרנסיס פורד קופולה. מקור - Hodinkee.
רעיון של הבמאי המוערך פרנסיס פורד קופולה. מקור – Hodinkee.

אם זה נשמע לכם הזוי או לא בר ביצוע, כנראה שאתם לא מכירים מספיק את פרנסואה-פול ז’ורן, שהחליט להרים את הכפפה ויצר את ה-FFC BLUE. במקום להכביר במילים, פשוט נשאיר לכם להתפעל מהשעון המרהיב הזה.

ONLY WATCH 2021 - המספרים והשעונים - יצירת המופת של F.P Journe. מקור - Watchilove.
ONLY WATCH 2021 – המספרים והשעונים – יצירת המופת של F.P Journe. מקור – Watchilove.

איך בדיוק קוראים את השעה אתם שואלים? מתחילים לשנן את הטבלה הבאה –

סלח לי, מה השעה? מקור - Hodinkee.
סלח לי, מה השעה? מקור – Hodinkee.

גם כאן, ההערכות הראשוניות לסכום הסופי שבו יימכר השעון הזה עמדו על כ-300-400 אלף פרנקים שוויצריים.

היד שמראה את השעה. מקור - Hodinkee.
היד שמראה את השעה. מקור – Hodinkee.

גם במקרה של השעון הזה, כנראה שכשמדובר ביצרנית שעונים שיש בשם שלה שני אותיות פ בעברית, אפשר לזרוק את ההערכות האלה לפח. באופן לא מפתיע, השעון הזה נמכר לבסוף בסכום של 4.5 מיליון פרנקים שוויצריים.

אודמר פיגה רויאל אוק “ג’אמבו” אקסטרה-דק

השעון שגרף את הסכום השלישי בגובהו במכירה הוא שעון של אודמר פיגה. השעון הוא למעשה השעון האחרון מרפרנס 15202 שיגיע ביחד עם קליבר 2121. שניהם – גם הרפרנס וגם הקליבר, יוצאים לפנסיה בסוף שנת 2021 ויוחלפו בדור חדש.

קליבר 2121 שיוצא לפנסיה. מקור - Watchilove.
קליבר 2121 שיוצא לפנסיה. מקור – Watchilove.

אם אתם לא מבינים מה זה קליבר 2121, אז תרשו לנו לספר לכם כי מדובר במנגנון האוטומטי עם רוטור מרכזי ועם תצוגת תאריכון, שהיה הדק ביותר בעולם כשהוצג בשנת 1972. כמה הוא דק? השעון שנמכר במסגרת Only Watch מגיע בגוף העשוי טיטניום בקוטר של 39 מ”מ ובעובי של 8.1 מ”מ בלבד.

ONLY WATCH 2021 - המספרים והשעונים - השעון של אודמר פיגה. מקור - Watchilove.
ONLY WATCH 2021 – המספרים והשעונים – השעון של אודמר פיגה. מקור – Watchilove.

גם כאן, ההערכות הראשוניות ניבאו סכום של כ-160-320 אלף פרנקים שוויצריים. הערכות שכפי שכבר הבנתם, לא שוות יותר מדי, כשהשעון נמכר בסופו של יום בסכום של 3.1 מיליון פרנקים שוויצריים.

שעון דק במיוחד. מקור - Watchilove.שעון דק במיוחד. מקור - Watchilove.
שעון דק במיוחד. מקור – Watchilove.

ריצ’רד מיל RM 67-02 

שעון נוסף שנמכר בסכום בן 7 ספרות. הפעם מבית ריצ’רד מיל. השעון מגיע בגוף המוכר של שעוני ריצ’רד מיל, בממדים של 47 מ”מ על 39 מ”מ. גוף השעון עשוי מסגסוגת קוורץ TPT לבנה ואדומה. תהליך הייצור של גוף השעון כולל חיבור של שכבות קוורץ באמצעות שרף בטמפרטורות גבוהות במיוחד.

ריצ'רד מיל בגרסה מיוחדת למכירה הפומבית. מקור - Masterhorologer.
ריצ’רד מיל בגרסה מיוחדת למכירה הפומבית. מקור – Masterhorologer.

השעון מגיע עם לוח סקלטון אופייני לריצ’רד מיל ובגב השעון אנו מוצאים את קליבר CRMA7 האוטומטי, עם פלטת בסיס וגשרים העשויים מטיטניום דרגה 5 עם טיפול DLC בשחור ואפור.

גשרים ופלטת בסיס מטיטניום. מקור - Masterhorologer.
גשרים ופלטת בסיס מטיטניום. מקור – Masterhorologer.

גולת הכותרת של השעון הזה היא העובדה שמי שאחראי לעיצוב שלו הוא צ’ארלס לקלרק. אם השם הזה לא אומר לכם הרבה, אתם כנראה לא חובבי פורמולה 1. לקלרק בן ה-24, יליד מונאקו, הוא נהג של קבוצת פרארי, הקבוצה שצבעיה משולבים בשעון וברצועה שלו.

שיתוף פעולה עם נהג הפורמולה 1 צ'ארלס לקלרק. מקור - Masterhorologer.
שיתוף פעולה עם נהג הפורמולה 1 צ’ארלס לקלרק. מקור – Masterhorologer.

ההערכות הראשוניות ניבאו סכום סופי שבין 270 ל-300 אלף פרנקים שוויצריים עבור השעון הזה, שנמכר בסופו של דבר בסכום של 2.1 מיליון פרנקים שוויצריים.

אקריביה Chronomètre Contemporain II – 

אם השם אקריביה לא אומר לכם הרבה, אז כדאי שתתחילו לשנן אותו. המותג שמאחוריו עומד רג’אפ רג’אפי (Rexhep Rexhepi) משתייך בקלות לליגת העל של עולם ה-Haute Horlogerie ומסתכל למותגים כמו פטק פיליפ, F.P Journe ואחרים בלבן של העיניים מבלי למצמץ …

יצירת מופת הורולוגית. מקור - Watchesbysjx.
יצירת מופת הורולוגית. מקור – Watchesbysjx.

על גוף השעון אחראי ז’אן-פייר האגמן (Jean-Pierre Hagmann), יצרן גופי שעונים מהמוערכים ביותר בעולם השעונים, שעובד באופן צמוד עם אקריביה החל משנת 2019. בתוך השעון אנו מוצאים מנגנון מרהיב למראה, שמסתיר את אחת הקומפליקציות הנדירות בעולם השעונים – קומפליקציית השנייה המתה.

AKRIVIA - אחד השמות שאתם חייבים להכיר בעולם ההורולוגיה. מקור - Watchesbysjx.
AKRIVIA – אחד השמות שאתם חייבים להכיר בעולם ההורולוגיה. מקור – Watchesbysjx.

כפי שאפשר להבין, הספרות II מציינות כי מדובר בשעון ה-Chronomètre Contemporain השני של אקריביה. למרות שבמבט ראשון נראה כאילו מדובר באותו שעון עם לוח אחר (וינטאג’י יותר), למעשה מדובר בשדרוג של כל רכיב ורכיב בשעון ומחשבה רבה שהוקדשה מחדש לכל פרט בשעון, החל מרגלי השעון וגוף השעון ועד למנגנון וכמובן קומפליקציית השניה המתה.

ONLY WATCH 2021 - המספרים והשעונים - יצירת המופת של AKRIVIA. מקור - Watchesbysjx.
ONLY WATCH 2021 – המספרים והשעונים – יצירת המופת של AKRIVIA. מקור – Watchesbysjx.

גם כאן, ההערכות הראשוניות היו רחוקות מאוד מהסכום הסופי שהתקבל עבור השעון. בעוד ההערכות הראושניות ניבאו סכום שבין 70 ל-100 אלף פרנקים שוויצריים, השעון הזה נמכר לבסוף בסכום של 800 אלף פרנקים שוויצריים.

לסיכום

כפי שהבנתם, ONLY WATCH הפכה במרוצת השנים לאחד האירועים החשובים והיוקרתיים ביותר בעולם שעוני היוקרה. הכרנו קצת מהשעונים המדהימים שנמכרו במסגרת האירוע האחרון בכתבה זו. בשבוע הבא – נכיר דגמים בולטים נוספים.