אחד האירועים המרשימים ביותר והמכובדים ביותר בעולם שעוני היוקרה הוא המכירה הפומבית Only Watch שמתקיימת מדי שנתיים בז׳נבה. המכירה הפומבית הבאה – Only Watch 2023, הייתה אמורה להתקיים בסוף השבוע הבא, ב-5 לנובמבר 2023. דיווחים שונים מהימים האחרונים סיפרו לנו כי המכירה הפומבית לשנת 2023 נדחתה לשנה הבאה, מבלי לספק יותר מדי פרטים. אבל ככל שהימים עוברים, מתברר כי מאחורי דחיית המכירה הפומבית מסתתרת שערוריה במסגרתה נעלמו כ-50 מיליון אירו שהיו אמורים לעבור למטרות צדקה. מוזמנים להכיר את הסיפור מאחורי המכירה הפומבית והשערוריה ביחד איתנו.

ההיסטוריה של Only Watch

המכירה הפומבית, אולי המפורסמת ביותר בעולם שעוני היוקרה, Only Watch, נוסדה בשנת 2005 על ידי לוק פטאבינו (Luc Pettavino). פטאבינו, מי שייסד בעברו את ה-AMM – Association Monégasque contre les Myopathies, ייסד את Only Watch כמכירה פומבית עם מטרה נעלה – גיוס כספים למחקר הקישור לניוון שרירים של דושן (DMD), באמצעות מכירה של שעונים.

ניוון השרירים של דושן – Duchenne muscular dystrophy, היא הפרעה נוירו-שרירית, הקשורה לכרומוזום X, המועברת בצורה רצסיבית. המחלה מאופיינת בהרס של תאי השריר, אשר מוחלפים בתאי שומן וברקמת חיבור. הביטוי הקליני של אובדן מסת השריר הוא הגבלה של יכולת התנועה, נכות ומוות בגיל צעיר, בעקבות הפגיעה בשרירי הלב והנשימה.

שכיחותה של התמסונת באוכלוסיה היא אחד ל-5,000 ילדים זכרים, כשרוב החולים במחלה הם גברים, היות והגן הגורם למחלה ממוקם על גבי כרומוזום X, כלומר הוא מועבר מהאם הנשאית.

לוק פטאבינו (בירוק). מקור - Only Watch.
לוק פטאבינו (בירוק). מקור – Only Watch.

לפטאבינו קשר הדוק למחלה, לאחר שבנו, פול, שנפגע מהמחלה, הלך לעולמו בשנת 2016 בגיל צעיר מאוד, כשהוא בן 21 בלבד. המהדורה הראשונה של המכירה נערכה בנוכחותו של הנסיך אלברט השני ממונאקו, כשמאז המכירה הפומבית הלכה וצברה מוניטין ומעמד בעולם שעוני היוקרה. תעשיית השעונים לא הפסיקה לתמוך ביוזמה, יצרניות השעונים השונות ״עמדו בתור״ כדי לספק שעונים למכירה הפומבית, שהפכה למפגש דו שנתי שאף אחד לא רצה להחמיץ – מיצרניות השעונים, אספני שעונים ועד לחובבי שעונים והמדיה שמכסה את האירוע. מלבד יצרניות השעונים המכובדות, גם יצרני השעונים העצמאיים המכובדים בעולם סיפקו שעונים במהדורות סופר מיוחדות עבור המכירה הפומבית.

אחד מהשיאים של התערוכה נרשם במכירה הפומבית של שנת 2019, כשבנובמבר 2019, שעון ה-Grandmaster Chime של פטק פיליפ, רפרנס 6300A-010, שעון שנוצר במיוחד עבור המכירה הפומבית, נמכר במסגרת המכירה הפומבית במחיר של 31 מיליון פרנקים שוויצריים (כ-32.8 מיליון אירו), הסכום הגבוה ביותר ששולם אי פעם עבור שעון.

Only Watch 2023

Only Watch 2023, המהדורה העשירית של Only Watch, תוכננה להיערך ב-5 לנובמבר 2023, ב-Palexpo שבז׳נבה. לא פחות מ-62 שעונים של יצרניות השעונים הגדולות והמכובדות בעולם, לצד מספר מיצרני השעונים העצמאיים המובילים, כבר חשפו את היצירות שלהם למכירה הפומבית. למעשה, המותג היחיד שעדיין לא חשף את השעון שלו הוא פטק פיליפ.

אבל, במהלך השבוע השני של אוקטובר 2023, נחשפו ספקות משמעותיים לגבי ניהול המשאבים הכספיים שגייסה Only Watch במהלך המכירות הפומביות השונות לאורך השנים. למעשה, מדובר באי-סדרים משמעותיים, שבמסגרתם עלו טענות חמורות כלפי פטאבינו. בין היתר, צוין כי העמותה בחרה להירשם במונאקו, הידועה בתור מקלט מס והעובדה שהעמותה לא העסיקה מבקר חיצוני בלתי תלוי בשנים האחרונות, שיעקוב אחר השימוש בכספים, כשלפי ההצהרות של Only Watch שעליהן הקפידו לחזור פעם אחר פעם – ״99 אחוזים מההכנסות הולכים לצדקה, רק אחוז אחד משמש להוצאות הניהול של העמותה״.

המגזין Watch Pro מדווח כי Only Watch גייסה על פי ההערכות כ-100 מיליון אירו. מתוכם, כ-50 מיליון אירו שימשו למימון ניסויים ומחקרים קליניים משנת 2013 ועד היום. הסכום הזה גם הוא מעורר שאלות רבות, כשהתברר כי מרבית הסכום הזה, כ-39 מיליון אירו, שולמו ל-SQY Therapeutics או לחברות בנות שלה. חברת SQY Therapeutics היא חברת תרופות, שהשליטה בה מחולקת באופן הבא – 49 אחוזים מוחזקים על ידי Association Monégasque contre les Myopathies – אותה עמותה שהקים פטאבינו בעברו ו-51 האחוזים הנוספים נמצאים בשליטה של ההורים ונציגי העמותה לחולי DMD.

50 מיליון אירו נוספים חסרים, או ליתר דיוק, לא נעשה בהם שימוש כלשהו למחקר רפואי כלשהו. פטאבינו טוען כי ״הכספים נמצאים בקופת Only Watch, כדי לוודא שאנחנו מוכנים לשלבים הבאים״.

מי שחשפו את אי הסדרים הללו הם הבלוגר המפורסם חוזה “פרסקופ״ פרזטרויקה (Jose “Perezcope” Pereztroika), בעלי האתר Perezcope ואספן שעונים המוכר באינסטגרם בכינוי Santa Laura.

בעקבות הלחץ התקשורתי והשערוריה סביב הכספים החסרים, החליטה העמותה להיענות לדרישות הקהילה ומינתה את בטינה רגאזוני (Bettina Ragazzoni) מ-KPMG מונאקו כמבקרת חיצונית. עם זאת, לא ברור אם המינוי הזה ישפוך אור על שנות הכספים הקודמות, או שמא מדובר במינוי במסגרתו רגאזוני תעקוב אחר הכספים העתידיים שיעברו לעמותה.

Only Watch 2023 נדחית. מקור - Only Watch.
Only Watch 2023 נדחית. מקור – Only Watch.

התגובות בעולם שעוני היוקרה

כרגע, נראה כי הרוב המוחלט של יצרניות השעונים ״יושבות על הגדר״. לא ברור אם פטק פיליפ ״הריחה״ כי משהו לא תקין מתרחש בעמותה שמנהלת את Only Watch ולכן לא הציגה עדיין את השעון שלה למכירה הפומבית לשנה זו, או שמא החברה המתינה לחשיפת השעון במסגרת המכירה הפומבית עצמה. מי שכן נקטה צעד הצהרתי היא אודמר פיגה, שהודיעה ב-17 לאוקטובר כי היא מסירה את השעון שלה מהמכירה ובכך בעצם ביטלה את ההשתתפות שלה ב-Only Watch. אודמר פיגה לא סיפקה פרטים נוספים או הסבר כלשהו לצעד שלה, אבל אין ספק כי הצעד הזה עורר גל של שמועות והשערות והיה סוג של רעידת אדמה. ב-Only Watch הגיבו בהתייחסות להחלטה של אודמר פיגה בתשובה הלקונית – ״אודמר פיגה החליטה שלא להשתתף ב-Only Watch השנה. אנו מכבדים את הבחירה הזו ומודים לחברה על תמיכתה בעמותה עד היום״.

לעומת אודמר פיגה, מי שהביע אמון ב-Only Watch ובלוק פטאבינו הוא אחד מיצרני השעונים החשובים בעולם כיום, פרנסואה-פול ז׳ורן, שפרסם מכתב בו הכריז על תמיכה מלאה בפטאבינו וב-Only Watch, מכתב אותו פרסם ב-18 לאוקטובר.

ההחלטה של Only Watch

לאור הסערה סביב העמותה שמנהלת את Only Watch ואי הסדרים שנחשפו בניהול הכספים, פרסמה העמותה הודעה ב-23 לאוקטובר, כי היא דוחה את המהדורה העשירית של Only Watch שתוכננה להתקיים ב-5 לנובמבר 2023 לשנת 2024.

בהצהרה שלה מציינת Only Watch כי בשנתיים האחרונות חלה התפתחות משמעותית במסלולי המחקר, עם אימות על ידי רשויות הבריאות הצרפתיות והאירופאיות, של ניסויים קליניים שמומנו באמצעות כספים שגויסו על ידי Only Watch. בהמשך ההצהרה, מספרים אנשי Only Watch כי התוצאות הללו הן פרי שנים של עבודה בסינרגיה עם מותגי השעונים, תורמים וקונים שהשתתפו במכירות הפומביות ושותפים לאירוע.

עם זאת, בהצהרה נכתב כי ״מספר ימים לפני המכירה הפומבית שתוכננה להיערך ב-5 לנובמבר השנה, הועלו שאלות לגבי הקצאת הכספים והניהול של העמותה. העיתוי שבו הועלו הספקות, השינויים הנדרשים בניהול ומועד המכירה הפומבית הקרובה, לא עולים בקנה אחד. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להטיל ספק בכנות המחויבות של כל הצדדים המעורבים בפרויקט הזה וגם לא לאפשר לשכתב את ההיסטוריה הנפלאה הזו.״

בסוף ההצהרה אומר לוק פטאבינו – ״אנו נמשיך להתקדם, לספק מידע נוסף על היוזמות והתוצאות המשובחות והיוצאות דופן שהושגו עד כה באמצעות הפרויקט״, כשהוא מדגיש את שביעות הרצון מהתוצאות הקליניות שהושגו.

עם זאת, נראה כי עולם השעונים כולו מקווה כי Only Watch תצליח לפזר את הערפל הכבד סביב המכירה הפומבית והתנהלות העמותה, במיוחד היות ומדובר באחד האירועים החשובים ביותר והמאחדים ביותר בעולם שעוני היוקרה. עם זאת, קשה להאמין כי יש מישהו שלא מסכים כי אנשי העמותה צריכים להציג שינוי משמעותי בניהול, בתהליכי הביקורת והשקיפות בכל הקשור לשימוש בכספים, במיוחד בהתחשב בממדים המדהימים שאליהם התרחב האירוע בשנים האחרונות. יהיה מעניין לראות האם Only Watch תצליח להחזיר את האמון בניהול שלה ובשימוש שלה בכספים בקרב יצרניות שעוני היוקרה והאם האירוע המרשים כל כך הזה ימשיך להתקיים בשנים הבאות.