חוזרים לאחד המדורים האהובים עלינו כאן בגורו, הדינוזאורים. חברות ענק שהיו חלק משמעותי בעולם השעונים או כאלו שהייתה להן משמעות גדולה במיוחד בעולם השעונים ונעלמו עם הזמן. הפעם נושא הכתבה שלנו – PATRIA WATCH CO – יצרנית שעונים שהתפרסמה הודות לשעוני התעלה שלה ונחשבת, כפי שתיכף תגלו, לאחות (או אחת האחיות) הצעירה של אומגה.

לואי ברנדט מקים חברת שעונים

בשנת 1848 מקים לואי ברנדט (Louis Brandt) את מה שנקרא בשוויץ באותם ימים ״Comptoir d’établissage״בלה שו דה פונד שבשוויץ. ה-Comptoir d’établissage הוא בעצם מונח שמתייחס לחברת שעונים, שמתאר חברה שמרכיבה שעונים, בניגוד ליצרנית שעונים. השם הרשמי של החברה היה La Generale Watch Co.  אותה La Generale Watch Co התמחתה בייצור שעוני כיס, עם מנגנון מתיחה שהתבסס על מפתח. השעונים יוצרו בעזרת חלקים שאותם רכש ברנדט מיצרנים מקומיים שונים בלה שו דה פונד, אחד המוקדים החשובים בייצור שעונים בשוויץ לאורך השנים.

לואי ברנדט האב. מקור - patria.
לואי ברנדט האב. מקור – patria.

אם השם לואי ברנדט נשמע לכם מוכר, אתם לא טועים. יכול להיות שהבנתם זאת כבר מהאזכור של אומגה, אבל כעבור מספר שנים יצטרפו לחברה של ברנדט שני הבנים שלו. לואי-פול וסזאר. באותן שנים השם המסחרי של החברה היה Louis Brandt et Fils. המילה et Fils בצרפתית משמעותה ״ובניו״, כלומר שם החברה היה לואי ברנדט ובניו.

לואי ברנדט ובניו. מקור - patria.
לואי ברנדט ובניו. מקור – patria.

זמן קצר לאחר מותו של לואי ברנדט האב, ב-5 ליולי 1879, מעבירים שני הבנים את החברה לביין. באותה תקופה מחליטים הבנים להתחיל בייצור מנגנוני שעונים משלהם, כשלמעשה ההחלטה הזאת מגיעה כסוג של החלטה לשפר את בקרת האיכות של השעונים שלהם.

עד לשנת 1889, החברה הופכת ליצרנית הגדולה ביותר של שעונים בשוויץ, עם תפוקת ייצור של כ-100 אלף שעונים בשנה.

השם PATRIA WATCH CO מופיע

בשנת 1891 משנים השניים את שמה של החברה ל-Louis Brandt et Frère – לואי ברנדט ואחיו. ב-10 לאוקטובר 1892 נוסדה חברת Patria Watch Co בביין שבשוויץ, על ידי חברת Louis Brandt et Frère.

השם Patria הופיע עוד קודם לכן, כאשר שני האחים לבית משפחת ברנדט החלו בייצור מנגנוני שעונים משלהם, מיד לאחר מותו של אביהם. השניים שיווקו את המנגנונים השונים שייצרו תחת מגוון רחב של שמות, ביניהם Celtic, Helevtia, Jura, Gurzelen, שם נוסף שייתכן ויצלצל לכם מוכר – אומגה וכמובן – Patria.

המותגים השונים הללו היו בבעלות ובניהול האחים ברנדט במקביל, עד שבשנת 1903 פרץ מביניהם המותג ״אומגה״, הרבה הודות להצלחה של קליבר ה-19 לינה (”’19) של האחים ברנדט, שנקרא בשם ״אומגה״.

המילה Patria היא מילה לטינית שקשורה למילה היוונית ״פטריס״. פטריה ופטריס קשורות למילה ״אבא״ וגם ״ארץ מולדת״. למעשה, האחים ברנדט, מקימים את פטריה כסוג של ניסוי. מטרת הניסוי? לחקור את שוק השעוני היד החדש, שוק מתפתח שעשה את צעדיו הראשונים באותן שנים. תקופה שבה נשלטה תעשיית השעונים על ידי שעוני כיס. למעשה, Patria Watch Co הייתה אחד מהמותגים המוקדמים ביותר בעולם לייצור שעוני יד ייעודיים.

התמונה המפורסמת של האחים ברנדט

אחת התמונות המפורסמות של האחים ברנדט מגיעה משנת 1892, בה מופיעים שני האחים אחד אל מול השני. התמונה הופיעה כחלק מפרסומת לחברת פטריה, כשמתחת לשם החברה PATRIA-פטריה מופיע הכיתוב Louis Brandt & Frère. מתחתיו אנו מוצאים את הכיתוב fabricants – יצרנים ולאחר מכן מתוארים המוצרים השונים שמייצרת החברה. בין היתר מוזכרים מנגנוני שעונים, גופים לשעונים, לוחות, קופסאות תצוגה לשעונים ואריזות לשעונים.

תמונת האחים ברנדט מפרסומת של Patria Watch Co. מקור - patria.
תמונת האחים ברנדט מפרסומת של Patria Watch Co. מקור – patria.
הפרסום של חברת patria watch co. מקור - patria.
הפרסום של חברת patria watch co. מקור – patria.

התמונה הזאת בעצם היא אחד הייצוגים הבולטים והמוקדמים ביותר להפיכתם של האחים ברנדט ליצרני שעונים ״מלאים״ – כאלו שמייצרים בעצמם את כל הרכיבים לשעונים שלהם ולא נעזרים במוצרים של יצרנים אחרים.

הקשר לאומגה

בסביבות שנת 1894 לערך, במקביל להחלטה לשינו באסטרטגיה של החברה לייצור עצמי (אינהאוס) וייצור המבוסס על חלקים ברי החלפה, משיקה חברת השעונים לואי ברנדט ואחיו, שהייתה ידועה גם בשם ״La Generale״ שעונים תחת המותג אומגה. למעשה, האחים ברנדט מחליטים להשתמש במותג אומגה כמותג המוביל מבין ארסנל המותגים והשעונים השונים שיוצרו במסגרת אותו תאגיד גדול.

שני האחים לבית משפחת ברנדט נפטרו בשנת 1903. באותה שנה, החברה ייצרה כ-240 אלף שעונים מדי שנה והעסיקה 800 עובדים.

באותה שנה, הסיפור של אומגה ושעוני פטריה מתפצל. לאחר מותם של שני האחים למשפחת ברנדט, קבוצת המותגים השונה, או למעשה חברת האם La Generale, נותרה בידם של ארבעה בחורים צעירים. עד כמה צעירים? המבוגר שבהם, פול-אמיל ברנדט, היה בן 24 בלבד. אותם ארבעה מחליטים להשיק את אומגה כחברה בפני עצמה תחת Brandt et Frère ולא כמותג בלבד. אם נרצה לפשט את המשפט הקודם, נסביר כי למעשה השם אומגה היה קיים, אבל לא כיישות מסחרית או משפטית, אלא כשם שהאחים ברנדט הוסיפו למוצרים שלהם. החל מאותה שנה, השם אומגה הופך ליישות מסחרית ומשפטית בפני עצמו.

שעון נשים וינטאג׳י של patria. מקור - patria.
שעון נשים וינטאג׳י של patria. מקור – patria.

למעשה, זה כמעט בלתי אפשרי להצביע על קשר ישיר כלשהו בין השעונים של פטריה והשעונים של אומגה באותם שנים. אמנם מוכרים המתמחים בשעוני וינטאג׳ מנסים פעמים רבות לשווק את שעוני פטריה כ״שעונים מוקדמים״ של אומגה, אבל סביר מאוד להניח כי אין כל ביסוס לכך והמטרה היחידה לטעון טענה כזאת היא ניסיון להעלות את מחירם של השעונים הללו ולקשר אותם למותג אומגה המהולל יותר.

מלחמת הבורים (BOERS) השנייה

מלחמת הבורים השנייה? הגורו השתגע? עדיין לא. מיד תגלו את הקשר לעולם השעונים. זה לא סוד שעד לסוף המאה התשע עשרה, שעוני יד היו בעצם אביזר אופנתי שהיה מיועד בעיקר לנשים. עם זאת, במהלך מלחמת הבורים השניה, חיילים גילו ששעון שנענד על שורש כף היד היה מעשי הרבה יותר בקרב לעומת שעוני כיס.

אם אתם לא מכירים את המונח, מלחמת הבורים השנייה היא שורה של עימותים צבאיים שהתרחשו בין השנים 1899 ל-1902, בין האימפריה הבריטית לבין הרפובליקות העצמאיות שהקימו המתיישבים הבורים מצפון למושבת הכף הבריטית – הרפובליקה הדרום אפריקאית (טרנסוואל) ומדינת אורנג׳ החופשית. המתיישבים הבורים היו איכרים פרוטנסטנטים שהגיעו מהולנד, צרפת וגרמניה והתיישבו בדרום אפריקה החל מהמאה השבע עשרה. האימפריה הבריטית רצתה להשתלט על השטחים הבוריים מתוך מטרה להשתלט על אוצרות הטבע העשירים שהתגלו בשטחים הללו וכמובן במסגרת החזון האימפריאליסטי, ליצור רצף טריטוריאלי בשליטה בריטית, החל מהחלק המזרחי של יבשת אפריקה, הים התיכון בצפון ועד לכף התקווה הטובה בדרום.

מודעה ישנה לשעונים של פטריה. מקור - crowdforangels.
מודעה ישנה לשעונים של פטריה. מקור – crowdforangels.

למעשה, מתיעודים שונים מאותם עימותים צבאיים, ניתן לראות חיילים שהלחימו זיזי תיל לשעוני הכיס שלהם, כך שניתן יהיה לענוד אותם על פרק כף היד שלהם, באמצעות רצועות עור. המגמה הזו, שהופיעה לראשונה כאמור במהלך מלחמת הבורים השנייה לראשונה, הלכה והתגברה במהלך מלחמת העולם הראשונה. במהלכה של מלחמת העולם הרשונה כרבע מכלל החיילים בעימות העולמי ענדו שעוני יד.

Patria Watch Co ושעוני תעלה

לא ברור בדיוק עד כמה פטריה הייתה חדשנית ומקדימה את זמנה בכל הקשור לפיתוח והשקה של שעוני יד, אם כי כאמור היא נחשבת לאחד המותגים הראשונים בעולם שייצרו שעוני יד. אין כל ספק כי פטריה ייצרה שעוני יד פשוטים במקביל לשעונים דקורטיביים יותר בשנים הראשונות של המאה העשרים. החלק הגדול של השעונים יוצר עבור נשים, אבל חלק משמעותי מהשעונים שייצרה החברה היה מיועד גם לגברים.  זה גם ברור כי חלק נכבד מאותם שעונים היו ייעודיים ויוצרו בסגנון שעוני התעלות (תעלה, Trench – שעונים שהיו נפוצים במהלך מלה״ע הראשונה, כשהם מעין הכלאה בין שעון כיס לשעון יד) הנפוץ באותן שנים. השעונים שיוצרו על ידי פטריה הגיעו בגוף שהיה עשוי מכסף או מניקל והיו שבימוש על ידי חיילים בתקופה מוקדמת יחסית של מלחמת העולם הראשונה. פטריה הייתה אחת מיצרניות השעונים החשובות ביותר באותן שנים, לפחות בתחום הצבאי.

שעון התעלות ה-13 לינה של patria watch co. מקור - patria.
שעון התעלות ה-13 לינה של patria watch co. מקור – patria.

בשנת 1917, משרד המלחמה הבריטי החל לנפק שעונים לכל החיילים, כשפטריה תרמה מספר משמעותי מדגמי השעונים הללו באותן שנים. הדגם המפורסם ביותר היה ככל הנראה דגם ה-’’’13 (ה-13 לינה – Ligne) של פטריה, שהושק עוד לפני תחילת המלחמה.

תאורת הרודיום של השעון. מקור - patria.
תאורת הרודיום של השעון. מקור – patria.

השעון הגיע עם ספרות שהיו מוארות ברדיום ומחוגים שבלטו מעל ללוח הפורצלן הלבן של השעון. השעון הגיע עם כיסוי מגן בפני רסיסים וגוף גדול יחסית לאותה תקופה, בקוטר של 36 מ״מ. בתוך השעונים הללו שולב מנגנון בגודל 13 לינה, שהיה למעשה קליבר ברנדט מצופה בניקל וכסף.

כאמור, פטריה הייתה אחת הספקיות המרכזיות של משרד המלחמה הבריטי, כשלקוח גדול ומשמעותי נוסף שלה היה הצבא הצרפתי. מלבד צבאות בריטניה וצרפת, פטריה סיפקה שעונים גם לצבא האמריקאי, כך שבאותן שנים היא הייתה יצרנית שעונים משמעותית מאוד.

Patria Watch Co לאחר המלחמה

פטריה המשיכה לייצר שעונים גם בתקופה שבין מלחמת העולם הראשונה והשנייה. אם כי החברה הפכה לפחות ופחות חשובה, כשחברת האם – לואי ברנדט ואחיו התמקדה במותגים אחרים של הקבוצה, כשהמוביל שבהם היה כמובן אומגה. עם תחילת מלחמת העולם השנייה המותג פטריה היה עדיין קיים ונוכח, או אם תרצו – חי ובועט. אבל באותה תקופה, תעשיית השעונים השוויצרית כולה ייצרה שעוני יד וכמעט כל התעשיה ״התגייסה למלחמה״ וייצרה שעונים עבור צבאות שונים. המצב הזה גרם לכך שהשם פטריה היה פחות בולט ומשמעותי לעומת הדומיננטיות של החברה במהלך מלחמת העולם הראשונה.

שעון כרונוגרף וינטאג׳י של החברה. מקור - patria.
שעון כרונוגרף וינטאג׳י של החברה. מקור – patria.

הסיבה להתנתקות מאומגה והקשר לשם החברה

לאחר מלחמת העולם הראשונה קונצרן ברנדט מחליט להתמקד בעיקר במותג אומגה. בכל הקשור לפטריה, אומגה של היום וגם באותן שנים, העלימה כמעט לחלוטין כל קשר למותג פטריה ואזכור שלו מדפי ההיסטוריה. עם זאת, כפי שציינו, אין כל הוכחות לקשר יציר בין השעונים של החברות, מלבד העובדה שהם יוצרו בביין וככל הנראה אפילו באותם מפעלים. אבל ככל הידוע, הייתה הפרדה מוחלטת בין פסי הייצור וייצור נפרד עבור אומגה וייצור נפרד עבור פטריה.

אבל למה באומגה, או ליתר דיוק, קונצרן ברנדט החליט לוותר על מותג כל כך בולט? אין הסבר ברור, אבל ההערכה הרווחת היא כי הסיבה נעוצה, באופן אירוני למדי, דווקא בשמה של החברה. כפי שציינו, אחת המשמעויות של המילה Patria מגיעה מלטינית, כשהמשמעות היא ״ארץ מולדת״. השווקים הגדולים ביותר של פטריה לאחר המלחמה היו בצרפת, בריטניה וארצות הברית, מדינות שבהן היו רגשות רעים ביותר בכל הקשור למלחמה, גרמניה ובנות בריתה באותן שנים. לכן, ככל הנראה, בקונצרן ברנדט הבינו כי להשתמש במותג שמשמעות השם שלו היא ״ארץ מולדת״ לא יהיה צעד שיווקי חכם במיוחד או שם שאפשר יהיה להתקדם איתו.

אם לאחר מלחמת העולם הראשונה ההחלטה הזאת התקבלה בפקפוק מסויים, הרי ששלושה עשורים לאחר מכן, עם פריצתה של מלחמת העולם השנייה, המונח ״ארץ מולדת״ (Fatherland) מקבל משמעות שלילית הרבה יותר, כך שבדיעבד, ההחלטה הייתה נכונה ואם תרצו, אולי אפילו סוג של נבואה שהקדימה את זמנה …

הסוף של Patria Watch Co

השעון האחרון שייצרה פטריה, ככל הידוע, היה שעון כרונוגרף שהתבסס על מנגנון Landeron 17J – לנדרון 17J. באמצע שנות ה-40 של המאה הקודמת, המותג נרכש על ידי חברת Sada או SADA Watch Company, חברה שהייתה בעצם מותג נוסף בקבוצת החברות של האחים ברנדט ונפרדה זמן קצר לפני כן מקונצרן ברנדט ויצאה לדרך עצמאית. SADA Montres SA הייתה יצרנית מומחית באימפריה של האחים ברנדט. לאחר מכן, הודות לאותה רכישה, פטריה נשארה בחיים, אם כי נותרה בחשיכה, כשהמוות הסופי שלה הגיע הרבה לפני תחילתו של משבר הקוורץ.

תחיית המתים של המותג?

כאמור, הרבה לפני משבר הקוורץ, המותג פטריה נעלם ממפת עולם השעונים. אבל בשנת 2019 הוא קם לתחייה, גם אם לא בצורה שבה היינו מקווים שהוא יחזור אלינו. החברה החדשה הוקמה על ידי המעצב הבריטי ג׳וליון למברט (Jolyon Lambert).

שעון הבריגדיר של פטריה החדשה. מקור - patria.
שעון הבריגדיר של פטריה החדשה. מקור – patria.
השרטוט של שעון הבריגדיר החדש. מקור - patria.
השרטוט של שעון הבריגדיר החדש. מקור – patria.

חשוב להדגיש כי לחברה החדשה אין שום קשר לתאגיד אומגה או למותג פטריה המקורי. עם זאת, השעון הראשון שהחברה השיקה היה שעון כרונוגרף שנקרא בשם בריגדיר (Brigadier), סוג של מחווה לתקופת מלחמת העולם הראשונה, שבה המותג פטריה היה חלק משמעותי מעולם השעונים הצבאי.

מי יודע, אולי מעצב בריטי יצליח להחזיר לגדולה את אחד המותגים השוויצריים הבולטים של תחילת המאה העשרים? ימים יגידו …

למעבר לאתר של Patria כיום.