ממשיכים בסבב סקירות חברות המיקרוברנד שלנו והפעם אנחנו מכירים את חברת PELTON. כמו כל יצרנית מיקרוברנד, גם מאחורי PELTON (פלטון) יש סיפור מעניין. את החברה הקים דני מסנוביץ’ (Deni Mesanovic – ממש כמו שמבטאים דני אבדיה). פלטון מייצרת כיום מגוון רחב של מוצרים – שעונים, משקפי שמש, ארנקים ורצועות שעונים מעור. אבל אם תחפשו בגוגל את השם של מסנוביץ’, ככל הנראה תגלו שלמסנוביץ’ יש חברה מובילה לייצור מיקרופונים. אז איך מגיעים מייצור מיקרופונים ליצרנית שעונים? מוזמנים לגלות ביחד איתנו.

מסנוביץ’ מיקרופונים

כמו יצרני שעונים רבים, גם מסנוביץ’ מספר על עצמו כבעל תשוקה לשעונים מגיל צעיר. אבל למסנוביץ’ הייתה תשוקה אחרת, גדולה אפילו יותר. עולם הסאונד בדגש על מיקרופונים. בין השנים 2009 ל-2013 מסנוביץ’ לומד הנדסת סאונד באוניברסיטת מישיגן. עם סיום לימודיו הוא מקים את חברת Mesanovic Microphones LLC – מיקרופוני מסנוביץ’. בתחילת דרכו הוא מייצר מיקרופונים איכותיים, בשיטות ישנות. בראיון למגזין GEARPATROL מסנוביץ’ מספר כי הוא השתמש במחרטות ידניות ומיושנות במשך תקופה ארוכה. אך ככל שהעסק הלך וגדל, מסנוביץ’ מבין כי הוא צריך לשדרג את שיטות הייצור. הוא חוקר ולומד את תחום הייצור באמצעות מכונות CNC. במקביל להרחבת ליין המוצרים שלו הוא ממשיך לשכלל את תהליכי הייצור ואת תהליכי בקרת ובדיקת האיכות.

מסנוביץ’ מספר כי זאת הייתה חוויה להסתובב בעולם, בין תערוכות אודיו מקצועיות ומשווקים מובילים. להכיר להם את המוצרים שלו ולקבל משוב על המוצרים הנוכחיים והעתידיים של החברה שלו. מתוך התשוקה הזאת והידע הרב שמסנוביץ’ צובר בייצור מיקרופונים, הוא מגיע לייצור שעוני יד.

ממיקרופונים לשעונים

אז איך באמת מגיעים ממיקרופונים לייצור שעוני יד? מסנוביץ’ מספר כי כאמור, הוא היה בעל תשוקה לשעוני יד מגיל צעיר. כשהוא משדרג ומשכלל את תהליכי הייצור של מיקרופונים ועובר לייצור באמצעות מכונות CNC, הוא מגלה כי נותר לו זמן רב בו המכונות לא פועלות. הוא מחליט להתחיל ולנסות לייצר גוף לשעון. בשלב הראשון לא מדובר בפרויקט מסחרי, אלא יותר אתגר לשם הלימוד וההתנסות. מסנוביץ’ מספר כי בהתחלה הרעיון היה להתמקד בגימור בעבודת יד. מסנוביץ’ בעצמו מכין, מרכיב ומבצע גימור ידני לכל אחד ואחד מהשעונים של החברה שהוא יקים מאוחר יותר. בנוסף, מסנוביץ’ חוקר קצת את התחום ומגלה כי מבין מגוון יצרני השעונים בארצות הברית, אף אחד לא מייצר צמידים אינטגרליים ממתכת. הוא מחליט להיות הראשון שירים את הכפפה. כך נולד השעון הראשון של החברה, עם צמיד אינטגרלי, הפרסאוס.

מה בין מיקרופונים לשעונים? 

מסנוביץ’ מספר כי מבחינת תהליך הייצור, שעונים ומיקרופונים דומים באופן יחסי. שניהם מיוצרים באמצעות מכונות CNC. אבל למעשה כאן כמעט נגמר הדימיון ביניהם. המיקרופונים לא דורשים הקפדה ותשומת לב בכל הקשור לאסתטיקה שלהם, זאת לעומת השעונים שם מסנוביץ’ מספר כי כל שעון דורש עשרות שעות של גימור ידני. עם זאת, במיקרופונים שהוא מייצר מסנוביץ’ אחראי למוצר כולו – מגוף המיקרופון ועד לרכיבים שבתוכו. כך הוא יכול להיות בטוח ולהכיר מראש את המוצר הסופי ויכול אפילו לצפות את התגובות של הלקוחות אליו. לעומת זאת, בשעונים – את המנגנונים הוא לא מייצר בעצמו ונשען על מנגנוני צד ג’. לכן כאן הוא פחות בטוח לגבי התוצאה הסופית ולגבי תגובות הלקוחות.

השעונים של PELTON

כפי שציינו, השעון הראשון של פלטון היה שעון הפרסאוס (PERSEUS).

שעוני ה-PELTON PERSEUS. מקור - אתר החברה.
שעוני ה-PELTON PERSEUS. מקור – אתר החברה.

בואו נדבר על הפיל שבחדר. כפי שאתם יכולים לראות, מדובר בשעון שהוא, נו, איך לומר זאת בעדינות? העתק מושלם של הרויאל אוק. בואו לא נכנס לדיונים על כמה זה לגיטימי או לא, כבר הרחבנו על הנושא בכתבות מיקרוברנד אחרות ובכתבה שלנו על שעוני הומאז’. מביקורות ברשת מדובר בשעונים ברמת גימור גבוהה. הם מגיעים עם גב שקוף דרכו ניתן לראות את קליבר ETA 2824-2, שמגיע עם רזרבת כוח של 38 שעות. פלטון מציעה את השעונים עם 4 לוחות שונים – בצבע כסף, אפור, כחול וחום. תג המחיר שלהם לא זול. 2,999 דולרים לשעון.

פלטון פרסאוס לוח כסוף. מקור - אתר החברה.
פלטון פרסאוס לוח כסוף. מקור – אתר החברה.

כל צבעי השעונים לא זמינים לרכישה, מסיבה פשוטה. פלטון לא מייצרת ליין של שעונים, אלא מייצרת שעונים לפי הזמנה. או כפי שזה מצוין באתר שלה – BUILT TO ORDER. החברה מבטיחה זמן אספקה של בין 4 ל-6 שבועות לכל שעון שלה. כל שעון מגיע עם מברג שיאפשר לרוכש השעון להתאים את אורך הצמיד שלו. אם תרצו לקבל שעון מותאם לפרק היד שלכם, ניתן לציין במעמד ההזמנה את היקף פרק היד שלכם ולקבל את השעון מותאם מראש ליד שלכם. השעונים מגיעים עם שנתיים אחריות.

גימור מרשים לצמידי המתכת של השעונים. מקור - אתר החברה.
גימור מרשים לצמידי המתכת של השעונים. מקור – אתר החברה.

שעון נוסף בליין של פלטון הוא הסקטור. שעון במראה, נו, גם במקרה הזה אין דרך עדינה להגיד את זה – הסקטור הוא שעון שנראה דומה מאוד לשעון הסקטורים של לונג’ין. פרסאוס מציעה אותו עם שני לוחות, בצבע רוטניום ובצבע כסף. גם כאן אנו מוצאים את קליבר ETA 2824-2, אם כי כאן השעון לא מגיע עם גב שקוף.

מהדורה מוגבלת של פלטון?

אנו מקווים שהצלחתם להבין שאת מותגי המיקרוברנד שאנו מכירים לכם, אנחנו בוחרים בקפידה ומחפשים את המיוחד והשונה בהם. אז פלטון היא אחת מיצרניות המיקרוברנד שאם תרצו – “מעזה” להציע שעונים במהדורות מוגבלות.

שעון הניקל סילבר של החברה. מקור - אתר החברה.
שעון הניקל סילבר של החברה. מקור – אתר החברה.

השעון הנבחר הוא שעון הסקטור, אותו מציעה החברה במהדורת ה-NICKEL SILVER. השעון מגיע עם לוח העשוי מניקל-סילבר, סגסוגת שמוכרת גם בשם כסף גרמני. היא מורכבת מנחושת, ניקל ואבץ. לוחות השעונים מגיעים עם גימור ידני מיוחד ומוקפד. השעונים הללו מגיעים עם קליבר ETA 2824-2 שעובר מספר שינויים.

גב שקוף דרכו ניתן לראות את המנגנון וציון המהדורה המוגבלת. מקור - PELTON.
גב שקוף דרכו ניתן לראות את המנגנון וציון המהדורה המוגבלת. מקור – PELTON.

ראשית, פלטון מסירה מהמנגנונים את קומפליקציית התאריך. שנית, כל שעון עובר בדיקה בשש מצבים שונים עד לדיוק המחמיר שעומד בתקן כרונומטר של 4 שניות (פלוס/מינוס) ליום. חשוב לציין כי לא מדובר בשעונים שעברו הסמכת כרונומטר רשמית.

שעון הניקל סילבר במהדורה מוגבלת של PELTON. מקור - אתר החברה.
שעון הניקל סילבר במהדורה מוגבלת של PELTON. מקור – אתר החברה.

הבעיה היחידה בשעונים הללו? לא ניתן לרכוש אותם. פלטון ייצרה 20 יחידות בלבד מהם והם נמכרו תוך זמן קצר מאוד.

גימור מרשים ללוח השעון. מקור - אתר החברה.
גימור מרשים ללוח השעון. מקור – אתר החברה.

פלטון מתרחבת

אבל מעבר למהדורות מוגבלות של שעונים, פלטון שונה או מפתיעה אם תרצו בנושא נוסף. היא מציעה מוצרים נוספים מלבד שעונים. פלטון מציעה משקפי שמש, ארנקים מעור ורצועות שעונים מעור. גם כאן, מסנוביץ’ מספר כי המוצרים הללו, או לפחות חלקם, מגיעים מתשוקה נוספת שלו. הוא מספר כי מגיל צעיר הוא היה משתמש במשקפי שמש ונהג להחזיק מספר דגמים במקביל. הוא מספר כי הוא מעולם לא ראה את פלטון כחברת שעונים בלבד והוא תמיד חשב איך להציע באמצעותה מוצרים נוספים. משקפי השמש משכו אותו בכל הקשור להתנסות בעיצוב ואסתטיקה, כשבנוסף, פלטון מאפשרת לו להתנסות במוצרים ותחומים שבהם הוא לא יכול היה להתמחות עם חברת המיקרופונים שלו.

גם במשקפי השמש שהוא מייצר, ניתן להבחין בכיוון העיצובי של מסנוביץ’. הוא בוחר בעיצובים קלאסיים יותר למשקפי השמש שלו ופחות מתחבר לטרנדים עכשוויים.

איך עוברים בין כל הכובעים?

מסנוביץ’ מספר כי כמות המוצרים שהחברות שלו מציעות גורמת לו גם ללא מעט כאבי ראש. הוא צריך לדאוג ולתכנן דברים מספר שבועות מראש. כך למשל הוא צריך להזמין רכיבים עבור המיקרופונים, כדי שיגיעו בזמן בדיוק ברגע שהוא יסיים לייצר את הגוף שלהם. גם בכל הקשור לשעונים – הוא צריך לוודא מראש כי אף רכיב לא יהיה חסר ולא יעכב את תהליך ההרכבה. מסנוביץ’ מספר כי עצירת הייצור או בעצם שלב בו מחכים לאספקה של רכיב כלשהו משמעותה דבר אחד – הפסד כספי. אבל האתגר הקשה ביותר מבחינתו קשור דווקא לרשתות חברתיות. הוא מספר כי הוא צריך כל הזמן לבדוק שהוא לא מפרסם בטעות מיקרופון בעמוד של פלטון או שעון בעמוד של חברת המיקרופונים שלו …

מה צופן העתיד עבור פלטון?

מסנוביץ’ מספר כי כרגע אין לו תוכניות להמשיך ולהרחיב את ליין המוצרים של החברה וכי הוא מסתפק במגוון המוצרים הקיים. החברה מתקיימת כאמור במודל של BUILT TO ORDER, כך שאין שעונים של החברה שמסתובבים בשוק ואם אתם רוצים שעון שלה, אתם צריכים לדעת שאתם עומדים לחכות לו לפחות חודש-חודש וחצי. אנחנו לא רוצים לחזור כאן על הויכוח כמה לגיטימיים העיצובים של החברה, אבל בסופו של דבר, היא מציעה “דמוי רויאל אוק” בתג מחיר נגיש מאוד, ברמת גימור גבוהה ובמוצר שמיוצר בארצות הברית, עם מנגנון שוויצרי אוטומטי איכותי. אנחנו, כמו תמיד, מעדיפים להסתכל על חצי הכוס המלאה …

למעבר לאתר של PELTON.