זה לא סוד ששוק היד השניה בעולם שעוני היוקרה הפך בשנים האחרונות לשוק שגדל בקצב מטורף, כשהמחזורים המוערכים שמתגלגלים בו מדי שנה רק הולכים וגדלים. יצרניות שעונים שונות, כמו גם קבוצת ריצ׳מונט וקונגלומרטים אחרים, השתלבו בשוק הזה באמצעות השקת פלטפורמות משלהם למכירת שעוני יד שניה או שיווק שעונים שהם ״Certified Pre-Owned״. מי שמצטרפת לטרנד הזה אתמול, באופן מפתיע מאוד, היא לא אחרת מאשר רולקס, שמשיקה תוכנית חדשה – Rolex Certified Pre-Owned. מוזמנים להכיר ביחד איתנו את התוכנית החדשה.

מה זה בכלל Certified Pre-Owned?

חברת הייעוץ הבינלאומית דלויט מעריכה את שוק היד השניה של שעוני יוקרה במחזור שנתי של כ-20 מיליארד פרנקים שוויצריים. המומחים של דלויט מעריכים כי עד לשנת 2030, השוק הזה יכול להגיע לשווי של 35 מיליארד פרנקים בשנה. עם סכומים גבוהים כל כך שמסתובבים בשוק הזה, אנחנו מבינים את האינטרס של יצרניות שעוני היוקרה השונות שמנסות להשיג דריסת רגל בשוק הזה או לפחות לייצר רגולציה ברמה מסוימת בשוק הזה. לרגולציה הזאת קוראים בדרך כלל Certified Pre-Owned (בתרגום מילולי – מאושר בבעלות מראש, בתרגום בפועל – שעון יד שניה מאומת), כשהכוונה היא לשעוני יד שניה שעוברים אימות למקוריות שלהם על ידי יצרנית השעון בעצמה.

מי צריך את זה? 

שוק שעוני היד השניה הוא שוק עצום בהיקפו, כשכאמור, על פי ההערכות, הוא עדיין לא הגיע למלוא הפוטנציאל שלו. מגוון רחב של גורמים מציעים כיום שעוני יד שניה – ממוכרים פרטיים וחנויות שעונים מסביב לעולם ועד ליצרניות שעונים, חלקן נמנות על השמות הגדולים בעולם, כמו F.P Journe או ריצ׳רד מיל. ה-CPO – Certified Pre-Owned הוא מונח שתעשיית שעוני היוקרה אימצה מעולם רכבי היוקרה, שם יצרניות כמו פורש או פרארי מציעות למכירה מכוניות ספורט מתוצרתן, שעברו בדיקות מקיפות על ידי היצרנית, להבטחת התקינות שלהן. למעשה, רוכש רכב שהוא CPO יודע שהוא קונה רכב ״בראש שקט״, כזה שהמערכות השונות בו נבדקו על ידי היצרן, כשמדובר ברכב תקין לחלוטין וללא בעיות מכניות כאלו ואחרות. בשנים האחרונות המושג הזה עשה את דרכו כאמור אל עולם השעונים, כשיצרניות שעוני יוקרה התחילו להציע גם הן שעונים שהם Certified Pre-Owned.

Rolex Certified Pre-Owned. מקור - רולקס.
Rolex Certified Pre-Owned. מקור – רולקס.

בעולם שעוני היוקרה המשמעות של ה-Certified Pre-Owned גדולה הרבה יותר, שכן בניגוד לרכבי יוקרה, בעולם שעוני היוקרה ניתן למצוא זיופים ברמה גבוהה מאוד, כשלפעמים אפילו משווקים מורשים של מותג מסוים לא מצליחים לזהות את הזיוף מבלי שהשעון יישלח לבדיקה במעבדות היצרן.

מה זה אומר בפועל?

שעון Certified Pre-Owned הוא שעון שמגיע עם תעודה-חותמת המאשרת את המקוריות שלו, את האיכות שלו ואת התקינות המכאנית שלו, בכל הקשור לפעילות של השעון. השעונים שמקבלים את התעודות הללו עוברים בדיקות מקיפות ומחמירות במיוחד ולפעמים אפילו עם אחריות מטעם היצרן. למעשה, התוכניות הללו אמורות לספק לרוכשי שעוני יד שניה בטחון בכל הקשור לרכישת השעון. למעשה, ניתן למצוא מגוון רחב של תוכניות כאלו, כשבפועל, אפילו חנות שעונים עלומת שם יכולה להכריז על תוכנית כזאת משלה ולצרף תעודה מהודרת לשעוני היד השניה שהיא מוכרת.

Rolex Certified Pre-Owned

כאמור, ההכרזה האחרונה והמפתיעה מאוד, על תוכנית Certified Pre-Owned בעולם השעונים מגיעה אלינו מרולקס. בהודעה לעיתונות שפרסמה רולקס אתמול נכתב – ״תוכנית ה-Rolex Certified Pre-Owned מאפשרת למשווקים ברשת ההפצה הרשמית של המותג, למכור שעוני יד שניה אשר מגיעים עם אימות כמקוריים ועם אחריות בינלאומית לשנתיים״.

במסגרת התוכנית רולקס תקבל שעונים שנרכשו ממשווקים מורשים בלבד של החברה, שעוני שהם בני שלוש שנים ומעלה לפחות. מה הסיבה לתנאי הזה? רולקס מנסה בעצם להילחם כך בתופעת הפליפרים והשוק האפור, כשעם התנאי הזה היא מנסה למנוע משעונים שנקנו למטרת פליפ, לחזור בחזרה אל תוכנית ה-CPO ובעצם לקבל מחדש אחריות ואישור רשמי למקוריות שלהם מבית רולקס.

תעודת האחריות של רולקס לשעוני יד שניה. מקור - רולקס.
תעודת האחריות של רולקס לשעוני יד שניה. מקור – רולקס.

בנוסף, שעונים שיירכשו במסגרת תוכנית ה-CPO של רולקס, יקבלו תעודת מקוריות (Certificate of Authencity), כמו גם כרטיס אחריות חדש שיונפק עבור השעון, בתוקף לשנתיים כאמור. הכרטיס יגיע עם הכיתוב ״Rolex Certified Pre-Owned”, כשמי שתנפיק את התעודה תהיה רולקס בעצמה ולא המשווקים שיוכלו למכור שעונים שהם חלק מתוכנית ה-CPO.

Rolex Certified Pre-Owned – איפה קונים?

המשווקת הראשונה שתוכל למכור שעוני Rolex Certified Pre-Owned תהיה בוכרר השוויצרית. שעוני רולקס CPO יהיו זמינים בבוטיקים של בוכרר בשש מדינות – שוויץ, אוסטריה, גרמניה, צרפת, דנמרק ובריטניה. השעונים זמינים לרכישה באופן מיידי (תחילת דצמבר 2022). משווקים מורשים נוספים של רולקס, שיהיו מעוניינים להצטרף לתוכנית, יוכלו לעשות זאת רק במהלך אביב 2023 (עם תחילת חודש מרץ 2023). במסגרת התוכנית רולקס תציע למכירה שעוני וינטאג׳ ״אמיתיים״ לצד שעונים מודרניים יחסית, כאמור, כל עוד השעון בן שלוש שנים ומעלה.

ההזדמנות שלכם לרכוש רולקס?

אם אתם חובבי שעוני יוקרה, אתם בטח מכירים את המחסור בשעוני רולקס ואת המחיר מרקיע השחקים (אם כי הוא מתחיל להתאזן מעט בשנה האחרונה) של שעוני רולקס. בנוסף, כל מי שביקר בבוטיק של רולקס בישראל או בכל מקום כמעט מסביב לעולם, נתקל בתופעת הויטרינה הריקה, עם שעונים בודדים של רולקס עם שלט קטן המציין ״לתצוגה בלבד״. למעשה, אלפים, אם לא עשרות אלפים של לקוחות פוטנציאליים נכנסו לבוטיקים של רולקס מסביב לעולם או למשווקים מורשים של החברה, שם התקבלו בחיוך מנומס, התנצלות והסבר פשוט – אתם לא תוכלו לרכוש את השעון של רולקס שעליו אתם חולמים מזה חודשים או שנים, כשבמרבית המקרים גם אין שום הבטחה לגבי הזמינות העתידית של השעון.

למרות שרובנו חושבים שלרולקס לא באמת אכפת מהמצב הזה, ברולקס בוודאי ערים לתגובות הציניות-מרירות שמופיעות באופן מיידי סביב כל פוסט שמתייחס לשעון של החברה ברשתות החברתיות השונות ובפורומים של חובבי שעונים.

רולקס מספרת לנו כי היא עובדת במרץ על מתקן ייצור חדש, במקביל להרחבת פסי הייצור הקיימים שלה מדי שנה, בהיקפים נרחבים במיוחד, עוד לפני התחלת הפעילות של מתקן הייצור החדש. עם זאת, ברולקס, כמו גם אצל יצרניות שעוני יוקרה אחרות, מדגישים כי צוואר הבקבוק הוא לא סביב תפעול המכונות, אלא כח אדם מיומן מספיק שיידע להפעיל את המכונות, להרכיב את השעונים, לטפל ולסיים את תהליך הייצור של השעונים.

בדיקת שעון אצל רולקס. מקור - רולקס.
בדיקת שעון אצל רולקס. מקור – רולקס.

אז איך התוכנית הזאת עוזרת לנו-לכם? באמצעות ה-CPO, רולקס מקווה להקטין את המחסור בשעונים שלה ולהגביר את המענה לביקוש לשעונים של החברה. גם כאן מדובר באימוץ של טכניקה מעולם הרכב, כאשר סוחרי רכבים מורשים לקחת מכוניות משומשות, מעבירים את אותן מכוניות בדיקה וטיפול מקיף ואז מוכרים אותן מחדש ברווח, כשהרכבים הללו נתמכים באחריות רשמית. תוכנית ה-CPO של רולקס עובדת למעשה בצורה דומה.

רולקס מסבירה זאת בעצמה –

“These certified-authentic second-hand watches offer customers a tangible and immediate opportunity to become part of the world of Rolex.”

״שעונים מאושרים-אותנטיים יד שניה מציעים ללקוחות הזדמנות מוחשית ומיידית להפוך לחלק מעולם הרולקס״. הצהרה שנשמעת קצת בומבסטית בהתחשב ברשימות ההמתנה האינסופיות או הלא קיימות לשעונים כמו הסאבמרינר, הדייטונה ואחרים.

Rolex Certified Pre-Owned – השאלות הפתוחות

השאלה הראשונה שכולנו שואלים את עצמנו, היא שאלת המחיר. האם רולקס תנסה להלחם בפליפרים באמצעות מכירה של שעוני CPO במחירים נמוכים יותר מאלו שהשעונים הללו נמכרים בשוק היד השניה? שאלה מעניינת נוספת היא מדיניות התמחור של רולקס. האם תג המחיר של שעון רולקס סאמברינר למשל, יהיה זהה בכל מקום מסביב לעולם והאם יהיה הבדל במחירים של שעונים בהתאם למצב שלהם ולגיל שלהם? שאלה מעניינת נוספת נוגעת לזמינות של התוכנית, כאשר כרגע כאמור רק בוכרר משווקת שעונים כאלו, כשלא ברור מי יהיו המשווקים שיצטרפו לתוכנית הזאת במהלך שנת 2023.

עוד שאלות נוגעות לדרך שבה יגיעו השעונים הללו אל רולקס. האם מדובר בשעונים שלקוחות של רולקס יוכלו למכור בחזרה לחברה, או שמא מדובר בשעונים שמגיעים אל המשווקים המורשים במסגרת שדרוג? האם משווקים של רולקס יוכלו לפנות בעצמם אל שוק היד השניה ולרכוש שעוני יד שניה, כדי להכניס אותם אל תוכנית ה-CPO ולמכור אותם כ-CPO?

שאלה נוספת מתייחסת למצב של השעונים. האם מדובר בשעונים שעברו שירות מלא? שעונים שעברו שיפוץ ברמה כזאת או אחרת?

עוד שאלה שמתעוררת בעקבות התוכנית – מה יהיה מספר השעונים שיהיו זמינים לרכישה במסגרת התוכנית? האם מדובר בכמות מזערית של שעונים? האם מדובר במאות או באלפי שעונים? כאן מדובר ככל הנראה בשאלה שאת התשובה אליה נוכל לקבל תוך מספר שבועות, כשנוכל ללמוד את הזמינות של השעונים הללו בבוטיקים השונים של בוכרר.

שאלה מעניינת נוספת היא כיצד ההכרזה על התוכנית החדשה תשפיע על שוק היד השנייה של רולקס? האם צרכנים יהפכו לזהירים יותר בבחירת המקור שממנו הם רוכשים שעוני רולקס יד שניה? האם הם יחפשו שעוני CPO בלבד? את התשובה לשאלה הזאת נקבל ככל הנראה רק כאשר התוכנית תתרחב ותכלול משווקים נוספים של רולקס מסביב לעולם.

Rolex Certified Pre-Owned. מקור - רולקס.
Rolex Certified Pre-Owned. מקור – רולקס.

מה אנחנו חושבים על זה?

כמו בכל דבר שקשור לרולקס, ההכרזה הזאת הכתה גלים בעולם שעוני היוקרה אמש. הציניים יכולים להסתכל על הצעד הזה ולראות בו צעד נוסף של רולקס במגמה ״לנעול״ את הצרכנים אל המשווקים המורשים, שכן ברכישת שעון CPO, אתם בעצם יודעים בוודאות שאתם רוכשים שעון מקורי. בנוסף, רולקס בעצם מייצרת אפיקי הכנסה נוספים למשווקים המורשים שלה – לאחר שמכרו פעם אחת את השעון והרוויחו עליו כסף, הם יכולים להרוויח עליו כסף פעם נוספת ברכישה שלו מהלקוח במסגרת שדרוג כלשהו ואז להרוויח פעם נוספת על השעון כשהם מוכרים אותו מחדש כ-CPO. אם אתם בעלי גישה פחות צינית, אולי תחשבו כי מדובר בצעד מבורך של רולקס, שנועד לצמצם את רשימות ההמתנה ולעזור ללקוחות פוטנציאליים של החברה להשיג תוך זמן קצר יותר שעון – שהוא מקורי בוודאות – של החברה, עם אחריות רשמית. האמת היא ככל הנראה איפשהו באמצע. רולקס היא בסופו של דבר עסק, שמנסה להגדיל את שורת הרווח. אם באמצעות המהלך הזה רולקס יכולה גם להגדיל את שורת הרווח שלה, גם לצמצם מעט את רשימות ההמתנה וגם להילחם בפליפרים למיניהם, תהיו בטוחים שהיא תלך על מהלך שכזה.

שעוני CPO של רולקס באתר של בוכרר.
שעוני CPO של רולקס באתר של בוכרר.

סקירה ראשונית של שעוני CPO שמופיעים למכירה באתר של בוכרר מגלים מחירים גבוהים מאלו של שעונים מקבילים שנמכרים בכרונו24. למשל – שעון GMT MASTER II באטמן חדש, רפרנס 116710, אותו ניתן לרכוש בכרונו24 במחיר של 16,950 דולרים אמריקאיים, נמכר בבוכרר תמורת 21,000 פרנקים שוויצריים, שהם כ-22,500 דולרים אמריקאיים.

האם כדאי לשלם כ-5,000 דולרים יותר רק כדי לרכוש שעון יד שנייה שמאושר על ידי רולקס? אנחנו משאירים לכם להחליט …