ממשיכים בסדרת כתבות חברות המיקרוברנד שלנו והפעם הגורו יוצא לבקר את SQUALE. יצרנית שעונים שמתמחה בשעוני צלילה. למעשה, מדובר בחברה קצת מוזרה בתחום המיקרוברנד, ששונה מאוד מיצרניות שעונים אחרות. בעוד מרבית חברות המיקרוברנד מגיעות מחוץ לשוויץ, SQUALE היא חברה שוויצרית. בנוסף, בעוד מרבית חברות המיקרוברנד “נולדו” בשנים האחרונות, SQUALE היא חברה ותיקה. כמה ותיקה? טוב ששאלתם. SQUALE הוקמה בשנת 1946. למעשה, מאז, קרוב ל-80 שנה, היא מתמחה בתחום אחד של שעונים – שעוני צלילה. מוזמנים להכיר איתנו את SQUALE – המיקרוברנד שמתמחה בשעוני צלילה.

von Büren S.A./Montres 

Squale הוקמה על ידי צ’רלס וון בורן (Charles von Büren) בנוישטל שבשוויץ בשנת 1946. בתחילת דרכה, כמו יצרניות שעונים רבות באותן שנים, החברה ייצרה שעונים משלה, אבל גם ייצרה רכיבים שונים עבור יצרניות שעונים אחרות. באותן שנים, החברה נקראה von Büren S.A./Montres. השם Squale ובעצם הלוגו “SQUALE” הופיע על השעונים כדי לציין את המקור שלהם וכסוג של תו תקן לאיכות שלהם.

בשנת 1950, מחליטה החברה, עדיין תחת השם von Büren S.A./Montres, להתחיל לייצר ליין שעוני צלילה מקצועיים משלה, תחת המותג Squale. באותן שנים, שעוני צלילה נחשבו עדיין לפריט מקצועי לכל דבר ולא סוג של סמל סטטוס, לכן השעונים של Squale שווקו באותן שנים בעיקר בחנויות לציוד צלילה ולא בחנויות שעונים או תכשיטים.

במהלך שנות השישים והשבעים של המאה הקודמת, Squale סיפקה גופי שעונים לחברות רבות. כשאנחנו אומרים חברות רבות, אנחנו בהחלט מתכוונים לזה. הרשימה כוללת חברות כמו –

 • Altanus Genève
 • Arlon
 • Potens Prima
 • Prima Flic
 • Jean Perret Geneva
 • Ocean Diver / Blandford
 • Deman Watch
 • Margi
 • Berio
 • Eagle Star Genève
 • La Spirotechnique
 • Wertex
 • Carlson Tavernier Geneva
 • Sinn

חשבתם שסיימנו? חכו שנייה עם הקפה. Squale ייצרה באותן שנים גם גופים לשעוני צלילה עמידים למים בעומק של עד ל-500 מטרים. גופי השעונים הללו הגיעו עם כתר בשעה 4. רשימת החברות שרכשו את גופי השעונים הללו מ-Squale קצרה יותר, אבל כוללת שמות מרשימים במיוחד. לצד חברות כמו Airin, Dodane, Zeno ו-Auricoste, אפשר למצוא גם שמות מכובדים ומרשימים יותר כמו Doxa, בלנפיין וטאג הויר.

הישגים נוספים של החברה

התרשמתם מספיק? חכו רגע. באותן שנים, Squale סיפקה שעונים גם לכוחות המוצנחים “Folgore Brigade” של חיל האוויר האיטלקי (“Aeronautica Militare Italiana”) ויחידת הצוללנים “Marina Militare Italiana” של הצי האיטלקי במהלך אותה תקופה.

בסוף שנות השישים של המאה הקודמת Squale מציגה את שעון הצוללנים הראשון שלה שעמיד בעומק של עד ל-1000 מטרים. השעון השתמש בזכוכית ייחודית, פרי פיתוחה של החברה, על גבי תושבות גמישות. הודות לשימוש בזכוכית ובתושבות הללו, השעון הגיע ללא שום שסתום הליום ולא היה בו גם צורך, מאפיין ייחודי וחדשני באותם שנים לשעון צלילה שהיה עמיד למים בעומק כה רב.

פרסומת ישנה של SQUALE. מקור - SQUALE.
פרסומת ישנה של SQUALE. מקור – SQUALE.

בשנת 1974 Squale נכנסת לשוק השעונים המסחרי כחברה עצמאית ומתחילה לשווק שעונים תחת השם שלה לציבור הרחב.

משבר הקוורץ והתחייה המחודשת של החברה

משבר הקוורץ שהיכה בתעשיית השוויצרית, לא פסח גם על Squale. כמו יצרניות שעונים רבות באותן שנים, גם היא נאלצה להתאים את עצמה למציאות החדשה, כשבשנת 1989 היא מחליטה לעצור את ייצור השעונים המכאניים בחברה ולהתמקד בשעוני קוורץ. באותה תקופה היא משיקה מגוון שעונים, כשהבולט והזכור ביותר שבהם הוא ה-Squale Rambo, שעון אותו ענד השחקן ג’קי צ’אן בסרט “Armour Of God” בשנת 1986 וזוכה לפופולריות בקרב חובבי שעוני וינטאג’ עד היום.

במרוצת השנים, כמו יצרניות שעונים רבות באותה תקופה, Squale מתחילה להתפוגג מהתודעה ותפוקת הייצור שלה הולכת ופוחתת, עד שהיא כמעט ונעלמת משוק השעונים הבינלאומי. החברה המשיכה לייצר שעונים בכמות מצומצמת, שנמכרו בעיקר בשוויץ.

באותה תקופה, מחליט בעלי החברה, צ’ארלס וון בורן, לפרוש מתפקידו. ואן בורן מוכר את החברה למשפחת מאגי (Maggi) האיטלקית. משפחת מאגי הייתה מפיצה לשעבר של שעוני Squale ואפילו בשמם הקודם, שעוני von Büren באיטליה. במרוצת השנים משפחת מאגי ומשפחת וון בורן הפכו לחברים קרובים, מה שהוביל את וון בורן למכור את החברה למשפחת מאגי.

בשנת 2010, משפחת וון בורן משיקה מחדש את המותג Squale. משרדי החברה ממוקמים במילאנו שבאיטליה, כשהחברה מייצרת את השעונים שלה בגרנצ’ן שבעמק הג’ורה שבשוויץ.

לוגו החברה ואיך מבטאים את זה?

החברה נקראת SQUALE. המילה מגיעה מהשפה הצרפתית והפירוש שלה הוא כריש, כשאם תשימו לב, האותיות SQUALE מופיעות בלוגו החברה בצורת כריש. מעל גוף הכריש אנו מוצאים צורה של כתר, המורכב מהאותיות VON, כהוקרה למשפחה המייסדת של החברה, משפחת וון בורן. מבטאים את המילה בצורה הבאה – SKWA-LE, סקווה-לה.

לוגו החברה. מקור - ויקיפדיה.
לוגו החברה. מקור – ויקיפדיה.

SQUALE וענף הצלילה

לאורך השנים, השעונים של SQUALE הפכו למזוהים עם ענף הצלילה ורשמו מספר הישגים מרשימים בתחום זה. השעונים של SQAULE הפכו למפורסמים וידועים כמעט כמו מי שענד אותם. חלק גדול מחברי נבחרת הצלילה של קובה בשנת 1967 ענדו שעונים אייקוניים של החברה כמו ה-“Master 1000 Meters” או שעון ה-“100 Atmos”. הצוללן הצרפתי הנודע, ז’אק מיול, מי שהיווה את ההשראה לסרט הקאלט “הכחול הגדול” ונודע בכינוי “איש הדולפין” שבר מספר שיאי עולם בצלילה ללא חמצן, ענד במספר הזדמנויות שעונים של החברה. כך למשל, בשנת 1970, כשהוא קבע ביפן שיא עולם לאותה תקופה בצלילה ללא חמצן לעומק של 76 מטרים, הוא ענד שעון של החברה.

מיול מציין את השיא לצלילה לעומק של 76 מטרים עם הקדשה ל-SQUALE. מקור - SQUALE.
מיול מציין את השיא לצלילה לעומק של 76 מטרים עם הקדשה ל-SQUALE. מקור – SQUALE.

במרוצת השנים, מיול, שהתאבד בשנת 2001 בביתו שבאי האיטלקי אלבה, הפך לידיד קרוב של משפחת וון בורן. הקשר של משפחת וון בורן עם הים קיבל ביטוי נוסף או חיזוק נוסף אם תרצו, כשמוניק, בתו של צ’רלס וון בורן, נשבתה בקסמו של הים והפכה למקצוענית בתחום הצלילה החופשית ומאוחר יותר הפכה לביולוגית ימית, תחום בו היא עובדת עד היום.

SQUALE - המיקרוברנד שמתמחה בשעוני צלילה. מקור - SQUALE.
SQUALE – המיקרוברנד שמתמחה בשעוני צלילה. מקור – SQUALE.

מלבד נבחרת הצלילה של קובה, ג’קי צ’אן וז’אק מיול, נצפו שעוני הצלילה של SQUALE על ידם של מפורסמים נוספים במרוצת השנים –

 • השחקן ג’יימס מרסדן נצפה עונד שעון Squale 50 Atmos רפרנס 1521-026A.
 • טוני סלבטורי הצרפתי, האלוף לשנת 1967 בתחרות הצייד באמצעות חנית, ענד שעונים של Squale.
 • ז’אן טפו, אלוף העולם בצלילה בשנת 1967.
 • מריה “Jolly” טרלאני, מי ששברה את שיא העולם בצלילה חופשית (זוכה שלוש פעמים באליפות העולם בצלילה חופשית- APNEA) בשנים 1965, 1966 ו-1967, ענדה פעמים רבות שעונים של החברה.

קולקציות עבר

בין קולקציות העבר המפורסמות של החברה אפשר למצוא את קולקציות –

 • Squale Rambo
 • Master
 • 1545
 • “Tiger”

קולקציות נוכחיות

 • 1521
 • 2002
 • Matic
 • sub-39
 • T-183

השעונים של Squale נמכרים כיום ברמות מחירים שבין 879 פרנקים שוויצריים ל-1,419 פרנקים שוויצריים. השעונים של החברה מתאפיינים בעיצובים וינטאג’יים מובהקים. מרבית השעונים של החברה נראים כמו שעוני צלילה מאמצע המאה הקודמת, שעונים שהם קודם כל TOOL WATCH ופחות שעוני צלילה מודרניים, שרובם נוטים לכיוון הסאבמרינרי. נראה כי בחברה מאמצים ומדגישים במיוחד את הקו העיצובי הזה, כשהם משלבים בעיצובי השעונים הללו גם צבעים עזים כמו לוח כחול-תכלת עם מחוג דקות כתום או בזל כתום-שחור עם לוח כחול-שחור.

שעונים של החברה שמגיעים עם אלמנטים מודרניים כמו ה-2002 Blue Shark למשל, שמגיע עם בזל קרמי בצבעים כחול-אדום, חוזרים אל הכיוון הוינטאג’י עם סמני שעה ומחוגים בעיצוב רטרו וגוף שעון בצורת כרית.

SQUALE – המיקרוברנד שמתמחה בשעוני צלילה – לסיכום

כפי שאתם כבר מבינים, Squale היא עוף די מוזר בתחום המיקרוברנד. החברה קיימת כבר משנת 1946. היא מייצרת שעונים בשוויץ. היא נמצאת בבעלות משפחה פרטית. היו לה במרוצת השנים לא מעט עונדים מפורסמים. כמעט הכי רחוק שאפשר למצוא מההגדרה של מיקרוברנד.

SQUALE - המיקרוברנד שמתמחה בשעוני צלילה. מקור - SQUALE.
SQUALE – המיקרוברנד שמתמחה בשעוני צלילה. מקור – SQUALE.

בכל הקשור לעיצוב ולדגמי שעונים – היא מאמצת באופן מובהק קו עיצובי וינטאג’י מאוד של שעוני צלילה בלבד, תחום בו היא מתמחה. היינו שמחים לראות שעונים בעיצוב מודרני שלה, אבל אם אתם מתחברים לשעוני הצלילה ותור הזהב של עולם הצלילה והצלילה החופשית מהמאה הקודמת, שעוני Squale יכולים להיות בחירה נפלאה עבורכם.

עם זאת, חשוב לציין כי ברמות המחירים של חלק מהדגמים של השעונים של החברה, אתם יכולים למצוא שעונים של חברות “מבוססות” יותר כמו טיסו, סרטינה ואפילו אוריס לצד מציאות כאלו ואחרות בשוק היד השניה. בנוסף, השעונים הללו יגיעו, בדרך כלל, עם עיצוב מודרני הרבה יותר מהשעונים של Squale.

למעבר לאתר של החברה.