כריסטופר נולאן הוא אחד הבמאים המוערכים ביותר בעולם כיום, כשהוא אחראי לכמה משוברי הקופות הגדולים בעשרים השנה האחרונות, החל מממנטו, אינסומניה, באטמן מתחיל, יוקרה, האביר האפל, התחלה, עלייתו של האביר האפל ועד סופרמן: איש הפלדה, באטמן נגד סופרמן : שחר הצדק, דנקרק וכמובן בין כוכבים. הלהיט הבא בבימויו של נולאן הוא הסרט Tenet – אמונה. הקרנת הבכורה של הסרט נדחתה פעמיים בתקופה האחרונה בשל וירוס הקורונה, כשנכון להיום המועד שנקבע לבכורה העולמית שלו הוא בעוד קצת יותר מחודש, ב-12 לאוגוסט. פרטים רבים לא ידועים על הסרט, אבל פריט אחד מהסרט כבר פורסם ואפילו זמין לרכישה – שעון יד שככל הנראה יככב על ידו של כוכב הסרט, ג’ון דיוויד וושינגטון. השעון – BeLOWZERO ‘TENET’ Special Edition הוא שעון יד בסדרת ה-Khaky Navy של המילטון. מוזמנים לצלול ביחד איתנו אל עולמות הזמן של נולאן ושל שעון ה-BeLOWZERO של המילטון. Tenet – המלצת צפייה ושעון לחובבי שעונים. 

Tenet – הסרט השאפתני ביותר של נולאן 

פרטים רבים על הסרט Tenet (אמונה) לא ידועים. מהמעט שידוע אפשר לספר כי מדובר בסרט פעולה וריגול, בכיכובו של ג’ון דיוויד וושינגטון, בהשתתפות שחקנים כמו רוברט פטינסון, אליזבת דביקי, דימפאל קפאדיה, אהרון טיילור-ג’ונסון ואחרים. עוד מהמעט שידוע – וושינגטון מגלם מרגל אשר נשלח למנוע את מלחמת העולם השלישית. נולאן, אשר אחראי כאמור לכמה משוברי הקופות הגדולים בעולם בשני העשורים האחרונים, אמר בהתייחסות לסרט כי מדובר בסרטו “השאפתני ביותר עד כה” – הצהרה מחייבת כשהיא מגיעה ממי שאחראי לשלושה סרטים שמופיעים ברשימת 50 הסרטים הטובים אי פעם בדירוג של האתר IMDB.

ממד הזמן ביצירות של נולאן

כמו מרבית הסרטים של נולאן, הסרט Tenet יתמקד ברעיונות של היפוך זמן ועיוות מרחב-זמן. קונספט הזמן הוא כאמור נושא שמככב בסרטים רבים של הבמאי. נולאן אמר כי לכל סרטיו “היה קשר מוזר עם הזמן, בדרך כלל במובן מבני, שמאלץ את הצופה לחוות את הסובייקטיביות של הזמן בכלים הייחודיים למדיום הקולנועי עצמו”. נולאן לא עוסק בנושא של מסע בזמן, אלא משלב סוגים שונים של משחקי זמן בנראטיב עצמו. בממנטו הזמן זז לאחור. הסרט נפתח בסצנה (היחידה) שמוקרנת מסופה לתחילתה, בה נראה כוכב הסרט יורה בראשו של אדם שנופל לרצפה ולאחר מכן הוא מצלם את האדם בו ירה במצלמת פולארויד. הסצינה מוקרנת “לאחור” כך שהצופה רואה את תחילתה של התמונה הברורה אשר לאט לאט דוהה ונכנסת בחזרה אל תוך המצלמה, כשלאחר מכן מתרחש הירי, כשגם הוא מתרחש בהילוך אחורי. בסרט התחלה (Inception) בכיכובו של לאונרדו דיקפריו, משחקי הזמן הם אל תוך המוח האנושי, כאשר כל שכבה של מודעות במוח האנושי מגבירה את המהירות, הקצב והאינטנסיביות של ההתרחשויות השונות בסרט. בסרט דנקרק הזמן מקוטע ומשולב באזורי לחימה שונים, במה שהופך את הסיפור עצמו למלחמה. בסרט בין כוכבים (Interstellar) הזמן הוא אויב ממשי לכוכבי הסרט, אשר נודדים בין כוכבים שונים, כשבכל כוכב זז הזמן בצורה שונה, במה שמשפיע על גיבורי הסרט והעלילה בצורה טראגית. גם ב-Tenet מוטיב הזמן אמור להיות מרכזי, כאשר שוב פעם, מהמעט שידוע, בסרט ישנו משחק אינסופי עם ההתרחשויות של אירועים, שחלקם ייתכן שטרם התרחשו.

בין כוכבים – Interstellar

אזהרת ספוילר קצרה. אם לא ראיתם עדיין את הסרט הזה ואתם חובבי מדע בדיוני או חובבי שעונים, תפסיקו לקרוא את הפסקה הזאת, לכו לראות את הסרט בהזדמנות הראשונה שלכם ואז תחזרו לקרוא אותה. 

בסרט “בין כוכבים” – Interstellar משנת 2014 מככבים מתיו מקונוהי, אן האת’ווי, ג’סיקה צ’סטיין, מייקל קיין, קייסי אפלק ומאט דיימון. צילומי הסרט החלו באלברטה שבקנדה בשנת 2013 והמשיכו באיסלנד, כשהסרט יצא לאקרנים בנובמבר 2014. הסרט נחשב לאחד מסרטי המדע הבדיוני הטובים בכל הזמנים, כשרק אורכו הרב והקצב האיטי יחסית של הסרט זכו לתגובות שליליות. הסרט זכה לשבחים רבים על האפקטים פורצי הדרך שלו, הצילום, המשחק, פס הקול של הסרט בהפקתו של האנס צימר וכמובן הרעיון המקורי של הסרט, הכתיבה ועבודות הבימוי שנעשתה בו. 

 

מתיו מקונוהי עם השחקנית הצעירה מקנזי פוי המגלמת את בתו הצעירה. מקור - AblogtoWatch.
מתיו מקונוהי עם השחקנית הצעירה מקנזי פוי המגלמת את בתו הצעירה. מקור – AblogtoWatch.

מלבד המעבר בין הכוכבים השונים בהם הזמן נע בצורה שונה, רעיון שימצא חן בעיני חובבי שעונים, אחד הפריטים הבולטים ביותר בסרט שהופך מאוחר יותר לאחד האלמנטים הבולטים והחשובים בסרט, הוא שעון היד של מקונוהי, גיבור הסרט. מקונוהי משאיר את השעון שלו לבתו לפני שהוא יוצא למשימה בחלל, כשכאמור, לטובת מי שלא הקשיב לאזהרת הספוילר שלנו, נשתדל שלא להרוס יותר מדי מחוויית הצפייה בסרט הנפלא הזה, בהמשך הסרט השעון הזה יהפוך לאחד מכוכבי הסרט. הצורה בה משתמש נולאן בשעון בסרט מראה את העוצמה המיוחדת שיש לשעונים והמיקום שלו בסיפור מעניין מאוד. עבור המילטון, החברה שעומדת מאחורי השעון, מדובר בחלום רטוב – אפשרות להפוך את השעון המסורתי – פריט שנראה כמעט לא רלוונטי בשנים האחרונות, לרלוונטי מאוד עבור הצופים המודרניים. 

העבודה על שעוני היד לסרט בין כוכבים. מקור - AblogtoWatch.
העבודה על שעוני היד לסרט בין כוכבים. מקור – AblogtoWatch.

מה שלא מעט חובבי שעונים לא יודעים, זה את העובדה שמפיקי הסרט ביקשו במיוחד מהמילטון לעבוד איתם על הפרויקט ולספק להם שני שעונים. שעון אחד הוא שעון טייסים שמופיע על ידו מקונוהי, שעון טייסים מהקולקציה הסטנדרטית של החברה. השעון השני הוא כאמור השעון שהופך מאוחר יותר לבעל תפקיד סופר משמעותי בסרט, שעון שזכה לכינוי “שעון מרף” (על שם בתו של מקונוהי בסרט, מרפי קופר). המילטון שילבה מספר אלמנטים משעונים מסדרת החאקי שלה ויצרה שעון במיוחד עבור הסרט. 

שעון המילטון "מרף" לחובבי הסרט "בין כוכבים". מקור - Hodinkee.
שעון המילטון “מרף” לחובבי הסרט “בין כוכבים”. מקור – Hodinkee.

בתחילת שנת 2019 שחררה המילטון את השעון הזה במהדורה מוגבלת שהפכה ללהיט בקרב חובבי שעונים וחובבי הסרט בין כוכבים, שרבים מחכים ומייחלים ליציאת סרט ההמשך שלו – פרויקט שנולאן אף פעם לא הסכים לומר האם הוא בתכנון או שמא אין סיכוי לסרט המשך (הגורו הוא אחד מאלה שמחכים לסרט ההמשך והוא בטוח שגם אתם תרגישו כך אם תראו את הסרט …). 

אריזת שעון המילטון "מרף" לחובבי הסרט "בין כוכבים". מקור - Hodinkee.
אריזת שעון המילטון “מרף” לחובבי הסרט “בין כוכבים”. מקור – Hodinkee.

השעון מגיע באריזה מיוחדת שמזכירה אלמנט נוסף מהסרט, שגם כאן, תרשו לנו לא להתייחס אליו לטובת מי שלא התייחס לאזהרת הספוילר שלנו. 

Tenet – המלצת צפייה ושעון לחובבי שעונים

אם חובבי הסרט בין כוכבים נאלצו להמתין מעל לארבע וחצי שנים עד ליציאתו של השעון המפורסם מהסרט, בסרט Tenet החליטו בהמילטון להפוך את היוצרות, כשהפעם השעון המיוחד שיופיע בסרט וככל הנראה יהיה בעל תפקיד משמעותי מאוד בעלילה, כבר זמין לרכישה, עוד לפני שהסרט יצא לאקרנים. 

כפי שעשו בסרט בין כוכבים, גם הפעם פנה צוות ההפקה של הסרט Tenet להמילטון וביקש מהחברה לפתח עבור הפקת הסרט שעון שיעמוד בדרישות שלהם. מי שהיה אחראי על הפרויקט מטעם הפקת הסרט היה נתן קרולי, מעצב ההפקה של נולן שעיצב את הקונספט הוויזואלי של סרטים כמו האביר האפל, יוקרה ובין כוכבים. קרולי עבד בצמוד להמילטון במשך למעלה מ-18 חודשים כדי לפתח שעון שיענה על הצרכים המיוחדים במינם של הסרט. על פי פרסומים שונים, יצרני השענים של המילטון נשארו בזמן צילומי הסרט על סט הצילום כדי להציע תמיכה בפונקציות היחודיות של השעון – עכשיו תגידו לגורו שלא מתחשק לכם לראות כבר את הסרט … 

ליתר דיוק, המילטון לא משחררת בדיוק את השעון שיככב בסרט, אלא שני שעונים בהשראת אותו שעון, כשמכל אחד מהם המילטון תייצר 888 יחידות (ככל הנראה מספר שקשור בצורה כלשהי לסרט). מדובר בשני שעונים זהים לחלוטין מלבד נגיעות הצבע שלהם – אחד מגיע עם נגיעה של הצבע הכחול והשני עם נגיעה של הצבע האדום. 

המילטון Khaki Navy BeLOWZERO “Tenet” Limited Edition 

השעונים מגיעים בתוך גוף העשוי מטיטניום בציפוי PVD שחור, כשהצבע השחור שולט לחלוטין בשעון. לוח השעון, גוף השעון, רצועת השעון ואפילו אינדקסי השעה מגיעים בצבע שחור בגוונים שונים. כדי לשמור על המראה המושחר והמיוחד של השעונים הללו, המילטון אפילו הסירה את חלונית התאריכון מהשעון, שמגיע עם לוח חלק לחלוטין. 

Tenet - המלצת צפייה ושעון לחובבי שעונים. מקור - Hodinkee.
Tenet – המלצת צפייה ושעון לחובבי שעונים. מקור – Hodinkee.

השעון מגיע עם ספרות ערביות בולטות, כשבמקום השעה 12 מופיעה הספרה 0, ככל הנראה בסוג של רפרנס לספירה לאחור (שוב פעם, נצטרך לחכות לסרט), כשמחוג השעות של השעון מגיע בצורת חץ ומחוג הדקות מגיע בצורת חרב. 

Tenet - המלצת צפייה ושעון לחובבי שעונים. מקור - Hodinkee.
Tenet – המלצת צפייה ושעון לחובבי שעונים. מקור – Hodinkee.

מחוג השניות של השעונים הוא המקום בו מגיעות נגיעות הצבע, כאשר בדגם אחד הקצה המחודד של מחוג השניות מגיע בצבע אדום ואילו בשעון השני קצה המחוג מגיע בצבע כחול. 

הגרסה הכחולה של השעון. מקור - Hodinkee.
הגרסה הכחולה של השעון. מקור – Hodinkee.

 

הגרסה האדומה של השעון. מקור - Hodinkee.
הגרסה האדומה של השעון. מקור – Hodinkee.

השעונים מגיעים עם עמידות למים בעומק של עד ל-1,000 מטרים, כשהם מגיעים עם רצועת גומי שחורה. בתוך השעונים שילבה המילטון את קליבר H10, מנגנון אוטומטי המבוסס על קליבר C07.111 של ETA עם רזרבת כוח של 80 שעות. המילטון השתמשה באותו מנגנון גם לשעון ה-“מרף” שהוציאה במהדורה מוגבלת בשנה שעברה. 

מראה קשוח ומושחר. מקור - Hodinkee.
מראה קשוח ומושחר. מקור – Hodinkee.

השעונים יגיעו כאמור במהדורה מוגבלת של 888 יחידות מכל דגם, בתוך אריזה מהורדת ומיוחדת, שאנחנו יכולים רק לשער ולנחש שקשורה גם היא בצורה כזאת או אחרת לסרט. את השעונים ניתן לרכוש כבר עתה מהחנות של האתר Hodinkee, במחיר של 2,095 דולרים לשעון. 

Tenet - המלצת צפייה ושעון לחובבי שעונים. מקור - Hodinkee.
Tenet – המלצת צפייה ושעון לחובבי שעונים. מקור – Hodinkee.

Tenet – המלצת צפייה ושעון לחובבי שעונים, לסיכום

במידה ולא הכרתם את הבמאי כריסטופר נולאן, הגורו מקווה שהוא הצליח לעורר בכם מספיק חשק ללכת ולראות את הסרטים הנפלאים שלו (שימו בצד את סרטי באטמן וסופרמן ולכו על ממנטו, אינסומניה, יוקרה, התחלה, דנקרק וכמובן בין כוכבים, הגורו בטוח שתחזרו להודות לו) וגם אתם תבינו למה נולאן נחשב לאחד הבמאים המוערכים בעולם כיום ומה הופך את הסרטים שלו לכל כך מיוחדים וללהיטים שוברי קופות בכל רחבי העולם.

Tenet - המלצת צפייה ושעון לחובבי שעונים. מקור - Hodinkee.
Tenet – המלצת צפייה ושעון לחובבי שעונים. מקור – Hodinkee.

הגורו מקווה שהקרנת הבכורה של Tenet לא תדחה פעם נוספת בגלל וירוס הקורונה ושנזכה לראות אותו על המסך הגדול ביחד עם חובבי שעונים נוספים ובמידה וזה לא יקרה ובדיוק תכננתם לרכוש שעון חדש, לפחות תוכלו להתנחם בשעון נהדר במהדורה מוגבלת עם קשר סופר הדוק לסרט שהגורו בטוח שיהפוך ללהיט. צפיה נעימה!