אחרי שראינו איך בלנקפיין החליטה לציין את לוח השנה הסיני ואת שנת השור, הגיע הזמן לעבור לשופארד. יצרנית שעוני היוקרה השיקה גם היא שעון במחווה ללוח השנה הסינית ולשנת השור, שעון XP Urushi שנת השור. שופארד מציינת משנת 2013 את השנה החדשה הסינית עם שעוני סדרת ה-L.U.C Haute Horlogerie שלה. שופארד מייצרת תמיד את השעון הזה במהדורה מוגבלת, של 88 יחידות. בניגוד לבלנקפיין (שהלכה כמעט בשונה מכל עולם השעונים …), שופארד בחרה לקחת את עיצוב השעון לכיוון אומנותי הרבה יותר עם לוח לכה שעשוי בטכניקת ה-Urushi. מוזמנים למסע אומנותי במיוחד ביחד עם הגורו. 

XP Urushi שנת השור – מפרט טכני

השעון החדש של שופארד מגיע בגוף העשוי מזהב אדום 18 קראט. בשופארד מדגישים כמובן כי מדובר ב-Ethical Gold – זהב שמגיע ממכרות עם תנאים הוגנים והולמים לעובדים בהם. גוף השעון מגיע בקוטר של 39.5 מ”מ ובעובי של 6.8 מ”מ. השעון עמיד למים בעומק של עד ל-30 מטרים והוא מגיע עם רצועת עור תנין שחורה. 

XP Urushi שנת השור. מקור - GMTPOST.
XP Urushi שנת השור. מקור – GMTPOST.

גולת הכותרת של השעון היא כאמור לוח השעון. שופארד בחרה דווקא בטכניקה יפנית לייצור לוח השעון, ה-Urushi. תהליך הייצור של לוח השעון מבוסס על שכבות רבות של צביעת לכה ביחד עם אבקת זהב. העבודה מבוצעת בצורה ידנית כמובן, עם שילוב של אם הפנינה. 

לוח השעון. מקור - GMTPOST.
לוח השעון. מקור – GMTPOST.

שופארד פנתה לבית המלאכה Yamada Heiando ביפן. בית מלאכה שקיים מזה מאה שנה. כל אחד ואחד מלוחות השעונים יוצר באופן ידני על ידי אמן הלכה, המאסטר המקומי מינורי קויזומי. 

תהליך הייצור של לוח השעון. מקור - GMTPOST.
תהליך הייצור של לוח השעון. מקור – GMTPOST.

הסצנה שעל גבי הלוח מתארת שור עם קרניים ישרות רתום לעגלה. שנת השור מסמלת בתרבות הסינית זמן של רוגע, חוכמה, אופטימיות, איפוק ודיאלוג. בנוסף, היא מסמלת את ההכרה בערך של עבודת כפיים במובן הרחב ביותר של המונח. שופארד השתמשה בערך הזה כשהיא מציגה את אחד השעונים האומנותיים ביותר שלה. 

תהליך הייצור של לוח השעון. מקור - GMTPOST.
תהליך הייצור של לוח השעון. מקור – GMTPOST.

XP Urushi שנת השור – מנגנון

שופארד משלבת בשעון החדש את קליבר L.U.C 96.17-L. מדובר בקליבר אינהאוס אוטומטי, עם מיקרו-רוטור העשוי מזהב אדום. 

קליבר L.U.C 96.17-L. מקור - GMTPOST.
קליבר L.U.C 96.17-L. מקור – GMTPOST.

המנגנון מגיע עם שני תופים, כשהוא פועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה. הוא מספק רזרבת כוח של 65 שעות. גשרי המנגנון מעוטרים בתחריטי Côtes de Genève. ניתן להתרשם מהמראה המיוחד של המנגנון מבעד לגב השקוף של השעון. על גב השעון יופיע שמו של בית המלאכה שבו יוצרו לוחות השעונים והכיתוב – LIMITED TO 88. 

מינורי קויזומי - המאסטר שמייצר את לוחות השעונים. מקור - GMTPOST.
מינורי קויזומי – המאסטר שמייצר את לוחות השעונים. מקור – GMTPOST.

אז מה חדש בעצם?

שעון נוסף בסדרה המוגבלת ששופארד מציגה מדי שנה לרגל השנה הסינית. הפעם בשופארד מציגים את אחד השעונים המרהיבים ביותר מבחינה אומנותית שלה. אם תרצו, תצוגת תכלית של יכולות הורולוגיות ואומנותיות ברמה הגבוהה ביותר שאפשר למצוא. 

XP Urushi שנת השור. מקור - GMTPOST.
XP Urushi שנת השור. מקור – GMTPOST.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש, רפרנס 161902-5071, יגיע במחיר של 24,500 אירו. אם אתם שואלים את הגורו? ממש לא הרבה בשביל שעון כל כך מיוחד. 

XP Urushi שנת השור. מקור - GMTPOST.
XP Urushi שנת השור. מקור – GMTPOST.

השורה התחתונה

לכתוב על השעון הזה שהוא נפלא זה יהיה סוג של “אנדר סטייטמנט”. השעון הזה הוא לא פחות ממרהיב. אם השעון של בנלקפיין הרשים אותנו מבחינת המנגנון שלו והיכולות ההורולוגיות שנדרשות לייצור מנגנון כזה, הרי שכאן מדובר ביצירת אומנות שאפשר לענוד על פרק היד. יצירה שמגיעה מבית מלאכה בן 100 שנים ומשתלבת באופן נפלא בשעון של יצרנית שעונים שוויצרית נפלאה. תוסיפו לזה את המחויבות של שופארד לנושא האחריות החברתית והמוסרית, בדמותו של הזהב האתי ותקבלו שעון נפלא, עם תג מחיר שנראה פתאום הרבה יותר הגיוני.

למעבר לאתר של שופארד.